Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
A mers bine, o vreme. Dupã care iar a început sã clipeascã de nebunã în primele 10 sec.
Am ignorat-o, ºi ieri nu a mai vrut sã se armeze alarma sub nici o formã.
Aceiaºi comportare ca data trecutã: funcþiona doar închiderea centralizatã, a doua apãsare a butonului rãmânând fãrã efect.

Am repetat experimentul de mai sus fãrã succes.

Am reuºit sã o fac sã "accepte" a doua apãsare a butonului abia dupã ce am încercat o activare a alarmei cu hayonul deschis.
Aºa a mers. Dar bineînþeles ledul clipeºte rapid în primele 10 sec.
E o alarmã cu fiþe, asta e clar.

Cine ºtie mai multe sã ne spunã...

PS. Menþionez cã maºina nu a avut nici un fel de intervenþii la partea electricã sau caroserie (umblat la uºi sau altele asemenea) cu excepþia montãrii unui CD-MP3 ºi a unui reglaj de fazã scurtã.
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Doru, eu m-am lamurit ce are pentru ca e singura explicatie logica: ORIUNDE m-as duce merge armarea, doar in locul meu de parcare nu merge. Singura explicatie logica, asa cum am zis, e stilpul de iluminat public aflat la 10 cm sau mai putin de oglinda laterala de la sofer. Ma gindesc ca e un transformator in el sau o alta sursa de cimp magnetic care perturba alarma/senzorii. Nici cu cheia nu reusesc sa o armez.
N-am incercat inca sa pun masina invers ptr ca deja sint convins de treaba asta. Si o tin cu spatele in afara din cauza ciinilor care altfel s-ar sui pe capota si mi-ar roade prelata.
  • Seb1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 1.6 Z16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna
Cum i-mi pot da seama daca am alarma pe masina?
Am observat si eu ca daca apas de doua ori pe butonu de inchis din cheie, inchiderea masinii ia de doua ori comanda de inchis al usilor, a treia oara daca apas nu se mai intimpla nimic.
Dar nu am vazut nici un led pe la bord si nici un fel de senzori montati prin habitaclu.
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR