Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • invizibl3

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1999 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut...am shi eu o problema cu partea de bord unde sunt amplasate : ceasul cu data,2 guri de la aer,cd-ul,scrumiera...Rama aia am scos-o sa o curatz...avea|are o folie f f subtzire de cauciuc peste materialul ramei...am incercat s o indepartez cu : apa fierbinte,amoniac,acetona shi nu am reushit s a curatz tot...pur shi simplu nu se mai curatza...Cum ash putea indeparta cauciucul respectiv...vre o solutzie ceva?

Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa incalzesti usor folia respectiva cu un feon,preferabil industrial.
  • invizibl3

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1999 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2010

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Incearca sa incalzesti usor folia respectiva cu un feon,preferabil industrial.


pai are deja folia aia subtzire de cauciuc...asha am luat mashina...din fabrica vine cu folia aia...shi am zgariat o putzin...shi acu voiam s o dau de tot jos...ca se vedea aiurea...dar am rezolvat...mi am cumparat de la reprezentat opel alta rama de aia (60euro Crying or Very sad )
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stiu de folia la care te referi,dar nu vroiai sa dai jos folia respectiva sau la ce te refereai?
Nu inteleg.
Skip ads

  • invizibl3

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1999 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2010

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Stiu de folia la care te referi,dar nu vroiai sa dai jos folia respectiva sau la ce te refereai?
Nu inteleg.


pai shi cu feonul sa indepartez folia aia ? am incercat cu amoniac...apa clocotita...acetona...de aia pt unghii...shi se ducea asha putzin...dar la soare tot se vedeau partzi ale foliei najpa...
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
....Incalzesti cu feonul si apoi cureti cu o carpa imbibata in benzina.
Nu mai cita mesajul anterior(al meu in cazul de fata).
  • invizibl3

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1999 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am sa incerc data viitoare...daca se zgarie asta noua...cu benzina...shi feon.am platit shi am schimbat rama...azi dimineatza . ms
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Veti rade, dar din experienta va pot spune ca acea folie de cauciuc (cel putin ce de la vectra c) se duce cu odorizant. Cu totii stim ca atunci cand ne curge odorizantul pe consola se exfoliaza.
Deci se cauta cel mai ieftin odorizant cu lichid (undeva la 4-5 ron). Se ia un penson si de da cu odorizant pe consola. Se unge bine peste tot si se lasa jumatate de ora. Dupa aceea se sterge folia exfoliata si se mai insista cu odorizant acolo unde nu s-a curatat perfect. Oricum e un pic de munca Smile .
  • danny_boy25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am indepartat acea folie de cauciuc cu diluant foarte concentrat luat de la policolor.Se ia foarte usor cu acel diluant.Problema este ca daca vrei sa o lasi asa este foarte urata.Eu am curatat-o de folie apoi am dat-o cu degresant si am vopsit-o gri inchis.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@gogo_y17dt hehe,adevarat graiesti.Eu am patit asa vara trecuta;mi-a cazut Ambipur-ul de la aerisirea din spate si un destept l-a pus inapoi,dar invers. Smile Evident,s-a exfoliat exact pe suprafata unde a curs lichidul.
  • invizibl3

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1999 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2010

  • Mesaj Privat
da...dar eu am curatzat deja 50% cu alte solutzii...acu pe unde a mai ramas folie de aia de cauciuc...sa dau cu pensonul cu odorizant...nu patez plasticul ala pe unde i curatzat deja ?
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine la Vectra c nu s-a patat dar din cate stiu la Astra e alta textura materialului dar nu cred sa ramana patat. Oricum in cel mai rau caz dai cu odorizant peste tot si il faci uniform Smile .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR