Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sunt si eu curios cum mergeti voi cu 230-250 cand masina asta are viteza maxima 218 km/h.asta se calculeaza cu greutatea proprie a msinii plus 200 kg.Si echipamentele optionale pot influenta viteza maxima.Asa scrie in carte.Eu zic sa masurati viteza reala cu echipamente profesionale si mai discutam.Nu va suparati dar colegul are dreptate.Cum poti sa spui ca ai mers cu 250km/h si ca e limitata.Voi nici macar nu studiati cartea tehnica a masinii Sad
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai parca era limitata electronic? Nu are voie sa prinda viteza asta...nu e pentru ea - mai ales pentru motorul ala...nu stiu nici daca cauciurile sunt din clasa de 250km/h
  • blitz
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mai conteaza ? A aratat pe bord 250, poate real nu a avut atat. Cat despre ce scrie in talon si in alte carti, majoritatea masinilor merg mai repede decat viteza declarata de producator. Ex: mai am un fiat stilo 1.6 16v din 2002 la care ii scrie in talon viteza maxima 180 (cam pe acolo) iar eu am prins in Germania intre Heilbronn si Stuttgart (unde e fara limitare de viteza pe o portiune destul de lunga si cu o usoara panta, sa recunosc Smile ) conform indicatorului 205 km/h. Surprised Trebuie sa mai precizez ca Fiatul l-am pus aproape pe butuci dupa cateva experiente de genul celei mai sus descrise .
PS: Sa sti ca nu am impresia ca sunt singurul cu 160 PS diesel pe Insignia. Am vrut doar sa prezint consumul pe care il are masina mea la modul meu de a conduce. 7,2 l/ 100 km dar numai cu ultimate diesel de la aral
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
uite pe cineva care a mers cu 200 km/h la 3200 rpm, undeva in rusia. cred ca daca ar fi avut unde , ar fi ajuns lejer la 250 in bord. link valabil doar 10 zile :


http://dl.transfer.ro/trans...4ef15d96dfe0c.zip
Skip ads

  • Mikorokotroko

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Prietene credema ca daca am spus ca am mers cu 230km/h am spus adevarul, ca n-as avea de ce sa mint. Atata imi indica electronic pe bord.
Masina e echipata din fabrica cu anvelope Continental SportContact 3 marimea 245/45 ZR 18, care imi sunt garantate si la 270km/h.
Chiar de curiozitate, la toti v-au venit echipate masinile cu anvelope Continental? A mea a venit in august 2010.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
blitz a scris:De ce sa mint ? Locuiesc in Germania si am tinut-o in blana pe autostrada muuult timp si alimentez numa cu ultimate diesel. Crezi ca as vinde gogosari gradinarului ? Eu stiu cat mi-a aratat pe bord. Auzi , cica aberez. LOL


Pot sa te rog ceva? Fa si tu un filmulet in care sa vedem viteza si turatia...
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mikorokotroko a scris:Prietene credema ca daca am spus ca am mers cu 230km/h am spus adevarul, ca n-as avea de ce sa mint. Atata imi indica electronic pe bord.
Masina e echipata din fabrica cu anvelope Continental SportContact 3 marimea 245/45 ZR 18, care imi sunt garantate si la 270km/h.
Chiar de curiozitate, la toti v-au venit echipate masinile cu anvelope Continental? A mea a venit in august 2010.


A mea a venit cu Bridgestone tot 245/45/R18
  • blitz
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si eu am aceleasi cauciucuri, Conti. sport 3
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat masina in Decembrie 2009 cu Bridgestone Potenta 245/45/18.
  • meghitz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nevrand sa starnesc o polemica... mie mi se par un pic cam mari consumurile pe care le aveti pt un motor de 2 litri diesel

de ex, din ce stiu eu:
mondeo 2.2 tdci de 155 cp (mk3) are consum mixt 6.7 litri/100km
audi a4 2.0 tdi de 143 cp (BCool are consum mixt 6.8 litri/100km

poate inca aveti motoarele pre noi... in fine.. un motor diesel abia dupa 20 000 km are rodajul facut si abia cei cu kilometriii astia efectuati pot sa ofere date mai concludente.

cat priveste viteza maxima, sunt absolut convins ca insignia 2.0 cdti poate ajunge la minim 230 km/h pe kilometraj.. poate chiar mai mult... totul este sa ai tupei si spatiu sa te dai la ea!
acum depinde cat de mult este facut kilometrajul ala sa "minta".. si de aceea cel mai concludent test este cel facut cu navigatia si cu viteza indicata de la sateliti.
  • blitz
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Motorul de pe Mondeo este mai mare decat cel de pe Insignia si o idee mai slab. Motorul de pe Audi este la fel de mare dar cu aproape 20 de cai mai slab. Cred ca e normal sa aibe consum mai mic amandoua in comparatie cu 2,0 de 160 CP de pe Insignia. A mea consuma 7,2/100 Km cu cutie automata ; cred ca la o cutie manuala consumul mai scade cu vreo 0,5 l/100 km ... Parerea mea este ca tot pe acolo esti dar cu mai multi cai decat Audi si cu impozit mai mic decat la Mondeo.
  • meghitz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pai un motor de 143 de cai si aceeasi capacitate cilindrica e mai "fortat" la viteza mare decat un motor de 160 cai si aceeasi capacitate cilindrica.

sunt curios de consumul Insigniei vis-a-vis de consumul Fordului Mondeo MK4 2.0 tdci de 163 cai... ambele fiind similare ca si greutate a masinii (poate o idee mai usoara - nu f mult - fiind mondeo)

mentionez ca motorul asta la mondeo va fi disponibil incepand cu luna noiembrie a acestui an pe mondeo face lift.. deci nu prea avem unde sa ne interesam pe alte forumuri

parerea mea (neavizata ce-i drept) este ca motoarele de opel mananca ceva mai mult decat motoarele similare de la concurenta.
Skip ads

  • ermineanu nicusor

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salutare tot cu o insignia 2.0 cdti 160 cp am ajuns doar la 230/h, nu a mers mai mult, cred ca este limitata. la viteza asta aveam cam 3700 rot/min (180km/h-3000 rot/min: 210km/h-3500 rot/min)
  • meghitz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu e limitata... ci pur si simplu atat poate masina.
ar fi fost limitata daca aveai un motor de 4000 cmc de ex si erai sigur ca motorul asta poate mai mult dar a fost limitata din soft la o anumita viteza... dar asa motorul asta cu ce are pe el nu are cum sa mearga mai mult!
  • alexstanescu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
...... doar 230 Km/h, pai e diesel ce vrei mai mult. pana in 4000 de ture si apoi e gata, asta este motorul diesel.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
E de ajuns 230km/h.....
  • ermineanu nicusor

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cred ca este limitata deoarece daca trec in viteza a-v-a trec de 4000 de rot/min. Nu i-mi trebuie mai mult dar eram curios cat poate masina.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu e limitata. Pur si simplu atata poate motorul in treapta a 6-a.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.capital.ro/detal...obile-142850.html

insignia de 160 cai pe locul 3, cea de 130 cai pe locul 9.
confirm si eu clasamentul in calitate de posesor al ambelor modele. insignia de 160 cai avea consum mediu de 5,8l/100 (25000 km in bord) iar la cea de 130 am in prezent 7,3 l dupa 4000 km parcursi.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare .
La mine Sport Tourer 130 cp in oras consumul e pe la 10%. In afara undeva la 6%(cu patru persoane).
Cartea zice 7.9 in oras si 4.9 in afara. Computerul de bord "minte" cam cu 1L. Astept sa se mai lase motorul sa mai scada consumul(am 2600 km).

Statisticile producatorilor sunt obtinute in conditii care nu au nici o legatura cu realitatea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR