Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In luna iulie voi pleca prin tara cu cortul.Vreau niste informatii de la cei impatimiti cu astfel de calatorii.Traseul ar fi urmatorul:Buzau-Agapia prima noapte,apoi dupa turul manastirilor as vrea sa raman la Putna!As vrea sa stiu daca se poate campa in zona manastirii Putna.Daca ati vazut vreodata corturi acolo.Apoi voi merge spre Cluj prin Bistrita,voi campa la Fantanele sau Marisel.Urmeaza Stana de vale si Herculane,apoi spre Petrosani si campare la Obarsia Lotrului.De acolo pe valea Oltului spre Plaiul Foii.Astept si alte sugestii de la voi, am incercat sa fiu cat mai scurt.Daca cineva e interesat pot da detalii suplimentare eventual ne putem intalni in una din locatiile enumerate mai sus.Daca stiti ceva demn de vazut tinand cont de ce am scris mai sus,spuneti-mi,nu as vrea sa ratez ceva.
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am intentia asta, eu as vrea sa merg in Maramures-suceava c-am toate manastirile sa le fac (daca pot)-delta -si poate Eforie N!
ce nu prea stiu este in Vest Maramuresul poate ma ajuta si pe mine cineva cu niste refere turistice, eu stiu doar de "cimitirul vesel"!
multumesc
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daddy_vale te pot ajuta eu.Anul trecut am fost in Maramures.Sunt multe de vazut.Eu am vazut majoritatea manastirilor din N Moldovei insa sunt atras ca de un magnet acolo.Dupa parerea mea e zona cea mai frumoasa a tarii.Spune-mi ce anume te intereseaza sa vezi,unde intentionezi sa campezi(cort sau pensiune),da-mi mai multe detalii.Tinem legatura.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca OPEL FEST 2006 nu este inclus in agenda voastra de concediu ?
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Kata,un drum pe Transfagarasan si o intalnire cu colegii de pe forum e oricand binevenita!Numai ca va rog sa stabiliti cat mai repede DATA!
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Daddy_vale te pot ajuta eu.Anul trecut am fost in Maramures.Sunt multe de vazut.Eu am vazut majoritatea manastirilor din N Moldovei insa sunt atras ca de un magnet acolo.Dupa parerea mea e zona cea mai frumoasa a tarii.Spune-mi ce anume te intereseaza sa vezi,unde intentionezi sa campezi(cort sau pensiune),da-mi mai multe detalii.Tinem legatura.


Orice informatie imi este de ajutor! C-am ce preturi sunt la pensiuni? si daca e de stat cu cortul c-am pe unde? fie MM sau moldova
Ca puncte turistice chiar nu stiu nici unul (vb de maramures), prin moldova am mai fost dar ce sa zic eram c-am mic. C-am ce pensiuni merita sa caut??Cu cate parca"margarete" sau asa ceva, poate tu ai fost ca eu nu prea!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daddy_Vale,Nordul Moldovei e superb!Noteaza locatiile si nu le rata!Manastirea Agapia e cea mai frumoasa dupa parerea mea.Pictata in intregime de Grigorescu,cu un muzeu f bogat.Nu rata AGAPIA!Acolo pe partea stanga cum te duci la manastire,pe langa o fantana se face un drum forstier ce merge in munti si la un schit.Acolo gasesti locuri superbe de pus cortul,chiar langa paraul Agapia.Daca vrei pensiuni sunt destule in sat,f curate si la preturi acceptabile.Apoi du-te la manastirea Varatec,la manastirea Voronet, Gura Humorului (foarte frumoasa), Dragomirna, Arbore, Sucevita,Moldovita, Putna!Tot in apropiere sunt Cheile Bicazului (cele mai frumoase din tara), lacul Rosu, lacul Izvorul Muntelui (Bicaz), statiunea Durau.La Durau e un camping amenajat, dar si f multe pensiuni.Priveliste superba asupra Muntilor Ceahlau,se poate intra in rezervatie contra unei sume modice,Schitul Durau e super!In drumul spre Maramures treci prin Vatra Dornei si Campulung Moldovenesc,merita.Prin pasul Prislop (1416m) ajungi in Maramures.Aici in afara de cimitirul vesel de la Sapanta poti merge la Baile Borsa de unde cu telescaunul poti face o plimbare in Mtii Rodnei.In Viseul de Sus poti ramane la una din pensiuni(aici nu stiu preturi dar cred ca sunt aceleasi ca in Bucovina) si poti merge pe valea Vaserului cu mocanita(un tren vechi pe ecartament ingust).Merita!!In Maramures sa nu cumva sa ratezi manastirea Barsana!!Este din lemn, cea mai inalta din tara,este super!!!Toata valea Izei este extraordinara.Tot in Maramures sunt Cheile Lapusului,sunt frumoase insa este ff prost drumul!Nu recomand sa ajungi acolo!.Sunt sigur ca am omis cate ceva,poate te va mai ajuta si alt coleg care a fost pe acolo.Iti urez concediu placut,sper sa iti placa si sa tii cont de sfaturile mele.Daca ai nelamuriri si vrei detalii suplimentare suna-ma la 0723318132.Poate chiar ne intalnim pe undeva pe traseu...cine stie.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu anul asta intentionez sa ma duc in cehia la praga, apoi la in letonia la riga, la un amic dupa care sper sa nu ma coste feribotul prea mult si sa ajung si in norvegia. iar in drum spre casa ma voi opri la fetivalul de la sziget! any idea pe unde sa trec sa vad lucruri frumoase!? Very Happy
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca mi-ai dat deja traseul Very Happy o sa iau harta maine sa ma uit c-am pe unde sunt toate! Am notat nr. de tel cu siguranta ne vom auzi, prin 17.07 iau concediu si pana in 31.07 am timp destul. Multumesc inca o data pt traseu!
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Astra vroia sa fie dar in cod HTML.
! Rog administratorii sa stearga cel de mai sus. Multumesc.
Propunere traseu prin tara:
Ziua Traseul Distanţă, timp, costuri
1. Buzău – Hărman – Bod – Sighişoara – Tîrgu-Mureş 312 km, 6 h 12 min, 73,28 lei (16,50 l)
2. Tîrgu-Mureş – Bălăuşeri – Gheorghieni – Lacu Roşu – Cheile Bicazului – Bicaz – Hangu – Durău – Hangu – Piatra-Neamţ 310 km, 6 h 22 min, 74,82 lei (16,85 l)
3. Piatra-Neamţ – Văratec – Agapia – Humuleşti – Mănăstirea Neamţ – Mănăstirea Secu – Mănăstirea Sihăstria – Tîrgu-Neamţ – Gura Humorului – Voroneţ– Suceava – Scheia – Dragomirna – Scheia – Rădăuţi – Putna – Suceviţa 316 km, 7 h 36 min, 88,40 lei (19,91 l)
4. Suceviţa – Moldoviţa – Vatra Dornei – Bistriţa – Baia Mare 326 km, 6 h 49 min, 80,23 lei (18,07 l)
5. Baia Mare - Satu Mare – Oradea – Băile Felix - Arad – Timişoara 380 km, 7 h 55 min, 92,89 lei (20,92 l)
6. Timişoara - – Reşiţa – Caransebeş – Băile Herculane – Drobeta-Turnu Severin – Tîrgu Jiu 351 km, 7 h 14 min, 84,95 lei (19,13 l)
7. Tîrgu Jiu - Sarmizegetusa – Hunedoara – Avrig 304 km, 6 h 11 min, 72,92 lei (16,42 l)
8. Avrig – Scoreiu – Curtea de Argeş - Bujoreni – Călimăneşti – Căciulata - Băile Olăneşti - Horezu 268 km, 5 h 36 min, 65,80 lei (14,82 l)
9. Horezu – Piteşti – Ploieşti – Buzău 293 km, 5 h 44 min, 69,18 lei (15,58 l)
TOTAL 2860 km, 702,47 lei (158,2 l)
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pentru concediul de anul acesta, am nevoie de cateva informatii recente referitor la starea drumurilor pe urmatoarele tronsoane:
1. Vatra Dornei - Campulung Moldovenesc (mai sunt semafoare?), era o nenoricire drumul asta.
2. Drumul Raraului (Campulung Moldovenesc - Chiril), eventual daca pe acest traseu am unde inopta, camping, pensiuni
3. Bicaz - Poiana Teiului - Crucea - Vatra Dornei
4. Vatra Dornei - Poiana Stampei- Prundu Bargaului - Bistrita
5. Targu Neamt - Poiana Teiului

Astept cu interes informatii de la voi. Va doresc drum bun!
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai s-o luam in ordine
1. Vatra Dornei - C-lung Moldovenesc . Acum doua saptamani am fost pe acolo si se circula foarte bine . Mai sunt inca vreo 2-3 zone in care se lucreaza inca , dar nu sunt probleme deloc .
2. C-lung Moldovenesc - Rarau ( prin Chiril ) In noiembrie anul trecut , chiar inainte de a cadea zapada , am fost pe Rarau . In general drumul este practicabil , dar te doare sufletul de masina . Prin Chiril , chiar inainte de urcus , asfaltul care mai este arata ca dupa bombardament . Trebuie sa faci slalom in draci printre gauri . Dupa ce incepi urcusul , drumul este mai rau , apa l-a deteriorat incredibil . Sunt zone intregi unde asfaltul a disparut , ramanand doar piatra . S-au format praguri de cate 10-15 cm care trebuie abordate cu mare grija . De la schitul Rarau pana la Cabana Rarau drumul este la fel de rau , in special in padure unde s-au format gropi destul de mari , care sunt in general pline de apa . In continuare , drumul se imbunatateste vizibil . Ultima portiune chiar inainte de a ajunge la cabana este deasemeni jalnica . Per total , din 13 km , doar vreo 2 sunt ok . Ai si varianta de a urca La Rarau prin Pojorata , versantul nordic . Sunt 18 km , fara asfalt , dar este drum pietruit . In general acesta e destul de bun .
3. Bicaz - Poiana Teiului - Crucea - Vatra Dornei . Pe portiuni : Bicaz - Poiana Largului Drumul este in general bun , dar sunt zone unde drumul s-a "lasat" din cauza terenului . S-au format cateva trambuline adevarate , plasate "strategic" , in zone cu vizibilitate redusa , asa ca mare grija la ele . Poiana Largului - Poiana Teiului - Farcasa Drumul e bun , anul trecut au pus criblura pe el asa ca se prezinta bine acum . De la Farcasa incepe distractia , drumul este betonat , iar gaurile din beton au fost umplute cu asfalt , care acum e sarit in multe locuri , astfel ca au aparut adevarate capcane . Zona cea mai afectata este Cotargasi - Crucea pana spre Dorna Arini . Din Dorna Arini drumul e f. bun pana in Vatra Dornei .
4.Vatra Dornei - Bistrita . Nu am fost recent asa ca nu stiu . Uite totusi ce video a pus dodo13 : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=36307
5.Tg. Neamt - Poiana Teiului Drumul este foarte bun , cu exceptia a cca 6 km , in zona Petru Voda , 3km la urcat si 3km la coborat unde starea drumul nu permite viteze mai mari de 30 km/h
Sper sa-ti fie de folos informatiile de mai sus . Concediu placut !
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de tot Codrin! Deja nu se mai pune problema de Rarau, nu vreau sa rup masina. Am mai mers o portiune asemanatoare pe drumul Lepsa - Targu Secuiesc, de atunci nu mai ma risc! Inca o data multumesc pentru raspunsul extrem de rapid si la obiect! Si pentru ca vad ca stii bine zona te mai intreb ceva. Pana la Colibita cum e drumul? Pe harta vad ca ar fi 2 variante. Ce loc de campare exista in zona stii cumva (pe traseul V Dornei-Bistrita).
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu ai pentru ce !
Nu am vrut sa te sperii cu drumul de Rarau , este rau , dar totusi practicabil . Vara sunt totusi destule masini mici care urca . Am urcat si cu Solenza , si cu Cielo ( masini de servici ) dar si cu Opelul meu . Merg de multe ori in interes de serviciu in zona Rarau - Vatra Dornei asa ca stiu drumurile pe de rost , fiecare groapa si fiecare sant .
Din pacate la cabana nu sunt conditii grozave de cazare , asa ca in afara de peisaj , nu gasesti ceva care sa compenseze starea drumului .
Eu evit acum si Valea Bistrirei din cauza drumului , si prefer sa merg spre Vatra Dornei prin nord , prin Campulung . Inca nu e modernizat in totalitate dar este de preferat . Se mai lucreaza inca in zona Gura Humorului - Campulung , unde sunt si cateva semafoare . In rest se merge foarte bine .
Luna viitoare urmeaza sa merg din nou pe Rarau dar astept sa se topeasca zapada , la sfarsitul lui martie era mai mare de 1,5m . Uite si o poza spre exemplificare Smile :

Imi pare rau , dar nu te pot ajuta cu informatii privind drumul spre Colibita , pentru ca spre Bistrita nu am mai fost de vreo 2 ani . In schimb uite ce am gasit pe net , sper ca dracul sa nu fie asa de negru pe cat se scrie : http://www.citynews.ro/bist...ca-oricand-14936/
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Doamne ce zapada mare! De cand eram copil la noi nu a mai fost asa. Interesant si articolul despre Colibita, o sa ma documentez mai bine pana plec, nu vreau sa fiu dezamagit. Inca o data multumesc Codrin .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR