Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De cateva saptamani am observat ca ambreajul tine destul de jos si intra "greu" in treapta 1 si 2....Ambreajul e hidraulic si din cate am inteles nu prea poti sa il reglezi...Tinand cont ca peste 2 saptamani ma duc la mare cu masina vreau sa stiu daca trebuie sa schimb kitul de ambreaj ca sa nu ma trezesc cu surprize pe drum. Astra G 1.7DTI din 2001
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aceasi problema am avut-o si eu si sa lasat cu schimbarea kitului de ambreiaj,Defectiunea la mine a fost rulmentul de presiune ,dar am preferat sa schimb tot kitul-disc,placa si rulment PRET180 euro marca LUK,cumparat de la horatiu--tel0721903357.Parerea mea este sa umbli la ambreiaj inainte de a pleca in concediu.

Pe viitor foloseste functia cautare si te va ajuta mult
https://www.clubopel.com/vie...823&start=100
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
in legatura cu vitezele,,,daca intra greu ....se mai poate deregla tija care repartizeaza vitezele.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Hai noroc! Am avut si eu problema cu "tinutul jos" si intrarea mai greu in treptele a 1-a si a 2-a... Ambreajul fiind hidraulic, am facut o aerisire (ca la frane) si am rezolvat problema, merge snur acum... Bafta!
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Verifica nivelul lichidului de frana si vezi daca pierde pe undeva (aerisitor,furtune).
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut ! Astazi,la o plimbare cu "randunica" mea, am observat ceva. Pedala de ambreaj tremura putin daca apasam incet, mentionez ca nu se aude nici un zgomot la motor. Un prieten doar ce a schimbat tot kit-ul la o vectra C din 2005 si cu ambreajul nou tot are trepidatii...Ce sa fac,sa ma astept la alta problema a masinei?Neutral
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, adware man ,pe unde ai aerisit ambreiajul, pe la aerisitorul de pe carcasa abreiajului pt. ca si mie imi tine ff. jos ambreiajul de cand am cumparat-o de acum 3 ani si cat lichid ai scos prin aerisire ,adica de cate ori ai aerisit pana si-a revenit pedala, ca am aerisit si eu la un mecanic dar decat putin si mia spus ca ca nu are aer si ca ar fi ambr. uzat. Mentionez ca nu pierde gram de lichid si nici nu patineaza ,merge bine doar ca tine prea jos si ma deranjeaza la intratul in viteza ,adica intra greu 1 si 2 mai ales.Sa incerc sa o aerisesc mai mult? multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR