Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu iti spun ca nu, dar nu esti obligat sa crezi... Wink Desigur, la gainarii, nu la fapte grave cu implicatie penala...
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:La vama de iesire din Serbia in Croatia, depinde ce si cum, eu am avut probleme cu CI, desi nu sunt minor. Am aratat CI, au comentat ei ceva si mi-au cerut pasaport. Noroc ca am avut. Si cand au vazut ca am vize multe in el, am stat 3 ore in vama. Nu as pleca la drum doar pe aceasta idee, ca sa nu ramai blocat pe acolo. Asta fiind acuma 1 luna.


vize sau stampile? k io am vreo 4 vize de China si cateva de Japonia plus o tona de stampile de Germania/Austria/Ungaria/Franta, si nu i-au "impresionat" acu 2 ani, am trecut prin vama ca prin branza Embarassed e vorba de nepoata-mea, si nu prea au timp sa-i faca pasaport inainte de concediu, de aia intrebam.... sa speram ca nu ne intorc de la granita inapoi, adica pe ei, ca eu am toata actele in regula la femeile de pe buletinul meu

dstefan a scris:.....

Daca minora e insotita de ambii parinti ajunge si CI. Nu stiu concret despre Croatia, dar in alte tari (membre UE) fiicei mele, de 15 ani, i-a fost de ajuns cartea de identitate (aveam la noi si pasaportul, pentru orice eventualitate, dar nu a fost necesar).


multumesc de info, cam asa stiam si noi, dar Croatia nu e chiar membra UE, acuma ca au ei ceva intelegere si ca membrii UE pot circula cu CI e o alta poveste, singura problema e sa stie si "gospodin" Vameshu' lor despre intelegerea asta

BuBuFaM a scris:@l_stoian79: Daca treci si prin Bosnia iti trebuie pasaport.


eu merg TM-Beograd-Zagreb-Split, deci nu ma bag prin Bosnia, cumnatu-meu cu nepoata vine de la Baia Mare prin Ungaria, deci nu o sa avem treaba cu bosniecii

mariusgmg a scris:.....Probabil ca fiica-ta are sub 6 ani. La minorii sub 6 ani pasaportul electronic este valabil 3 ani iar la minorii peste 6 ani e valabil 5 ani. Sursa: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro
Pentru minorii peste 14 ani, in statele UE, este deajuns CI, indiferent cu ce te deplasezi: masina, tren, autocar, avion.
Atata doar, daca minorul e insotit doar de un parinte atunci trebuie procura de la notar de la celalalt parinte.

fica-mea are putin peste 6...luni Embarassed da' ai dreptate, am uitat ca valabilitatea este redusa ptr "foarte minori", am citit si eu info de acolo la un moment dat, dar am uitat detaliul asta.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cum e pana la urma cu copii peste 8 ani si pana in 12 ani, trebuie scaun auto pentru ei in Ungaria?
Ati folosit scaunul auto ? Verifica politia lucrul asta?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Anul asta eu am folosit scaunul auto pentru fiica de 9 ani. Mi se pare ca trebuie scaun inaltator pentru copiii pana la o anumita inaltime. Pentru ca este obligatorie folosirea centurii de siguranta - si la noi dar asta e alta poveste - iar fara scaunelul inaltator centura sta pe gatul copilului si in caz de frana brusa se poate gatui.
E drept, pe mine nu m-a oprit, intrebat nimeni nimic. Nici macar la intrare in Ro. dar copilul statea pe scaunel cu centura pusa. Smile
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Franta, obligatorie pana la 10 ani si/sau 36 kg, probabil la fel in toate tarile "istorice" din UE. Mai multe grupe, in functie de varsta deci greutatea copilului.
Sursa: securiteroutiere.gouv.fr
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Anul asta eu am folosit scaunul auto pentru fiica de 9 ani.

ce inaltime are ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OFF TOPIC// A mea are 9 1/2 si 34/35 kg... tot incearca sa "negocieze" sa se scape de scaun, sa fie "mare"... Wink
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
A mea are tot 9 ani si nitel dar are vreo 25KG. Iar la inaltime... zic pass. Smile

LE am intrebat nevasta: cam 1,30 m are.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:A mea are tot 9 ani si nitel dar are vreo 25KG. Iar la inaltime... zic pass. Smile

LE am intrebat nevasta: cam 1,30 m are.

cred ca o sa iau un inaltator, inainte sa vad cum ii sta centura. 134 cm /26 kg, in tara ii prind centura doar in jurul mijlocului.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
rezolvat problema, cumparat una bucata inaltator , eftin de la Carefour, 67.50 ron.
  • adeze

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:Pe langa pasaport, trebuie sa fie insotiti de ambii parinti; daca sunt insotiti doar de unul dintre parinti trebuie procura (parca asa-i zice) autentificta de un notar, semnata de catre celalalt parinte ca este de acord ca minorul sa iasa din tara; daca minorul iese din tara neinsotit de parinti trebuie sa fie insotit de catre o persoana majora si sa aiba acea procura autentificata de notar semnata de ambii parinti.


In cazul in care copilul pleaca doar cu un parinte sau fara nici unul (cu insotitor) este necesara o simpla declaratie notariala de acord plecare minor, nu procura.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR