Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • razzzcor

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dimensiunea este trecuta si in cartea masinii , eu nu cred ca o sa am probleme , oricum multumesc mult ca mi-ai zis si chiar o sa ma uit cand o sa am ocazia . Multumesc inca o data pentru sfaturi .
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Corect Liviu, ai perfecta dreptate, daca respecti ceea ce recomanda producatorul asta prost de neamt,stii tu inginerii nemti e prosti domne. Laughing

Eu am pe masina TYRES,185/55 R15-82H si WHEEL 15X6, ALUMINIUM, 7 TRAPEZOIDAL SPOKES ET49J si nu am nici cea mai mica problema,detin masina din 2007 produsa in 2006.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stefan mi-ai sutit jantele pentru vara cu tot cu anvelope... Smile
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da radioactivule care esti, sa vad daca sunt probleme. Wink
Skip ads

  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:tu ai avut cauciucuri mai inalte, poate de aia ti s-au ros conductele, a lucrat suspensia si roata a ajuns mai sus. de altfel 185/55r15 e in cartea masinii!

Dar si mai important poate nu ai avut ET corect, care ar trebui sa fie 49 din cate stiu.


Am ET49, nu-i problemã. 185/55 R15 e la limitã, încarci cu 5 oameni și deja stai cu musca pe cãciulã. Plus geometria roților care nu e perfectã totdeauna.

Nu-i bai, nu trebuie sã conving pe mine, eu am pãțit-o, iau ce scrie pe rar: 175/65 R14!
  • Estflobal

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am devenit de curand detinatorul unei Corsa 1,7 cdti - 125 cp. In cartea masinii sunt trecute urmatoarele dimensiuni pentru anvelope :
215/45 R17 87V sau 195/55 R16 87 H
Avandu-se in vedere ca se apropie iarna, vreau sa ii cumpar 4 jante ca sa le echipez cu anvelope de iarna. Din experienta detinatorilor de corse, as dori sa stiu care dintre ele credeti ca ar fi mai indicate pentru acest anotimp ? De asemenea as mai vrea daca se poate o recomandare pentru anotimpul friguros in ceea ce priveste jantele din tabla versus magneziu si totodata un loc de unde as putea gasi anvelope (noi) branduri cunoscute la preturi relativ rezonabile.
Multumesc.
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@Estflobal
Ca singur si umil sfat iti pot spune ca pentru iarna nu se recomanda jante de aliaj...eu am patit-o pe pielea mea... Nu ti-e totuna sa derapezi intr-o bordura cu o janta de aliaj fata de una de tabla Smile
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa aleg pentru cauciucuri vara 205/40R17:

- Hankook Ventus V12 Evo K110, 85.69 eur, consum/comportament C/C
- Goodyear EfficientGrip XL, 94.39 eur, consum/comportament E/B
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
tu te plangi ca nu stii ce sa ei.
eu nu gasesc 185/55/15 adica am gasit dar sa dau 300 ron pe cauciuc de vara mi se pare cam multisor
oare daca pun 185/50/15 imi sar plombele mai tare la gropi? eu parca asa stiu.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Îți dau un pont, kinderasu:

Cautã 185/55/15 rezerve, sunt de la Continental foarte bune, eu am gãsit una pe la Iași, iar una o aveam în... portbagaj. Au profil de 6 mm, numai bune pentru 2-3 veri.

La Mulți Ani!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pe la dezmembrari? zici
La Multi Ani si tie Misule!
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pe toate site-urile astea de comerț online, am gãsit cu 150 ron jantã + anvelopã de rezervã cu dot bun (2008).
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pai zau de stiu unde le-ai gasit.
lasa-mi un pm sa vad.
toata problema e ca nu am nevoie de jante, doar de cauciucuri. am achizitonat deja jantele da au niste cauciucuri de ma sperii ba is prea late ba prea inalte ..
  • KoRny

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, as vrea sa va intreb daca cineva de aici a reusit sa-si faca modificarea CIV la RAR pentru Corsa C cu motor de 1 l. Cand am luat-o avea anvelope 175/65 r 14 dar in certificat nu erau trecute decat 155/80 r13 asa ca am facut un drum pe la RAR ca sa mi le treaca si pe cele de 175. Acu cateva luni m-am gandit sa imi trec si 185/60 r14, avnd in vedere ca e aceeasi marime a rotii dar am sunat la RAR si mi-au spus ca trebuie sa duc o dovada de la reprezentanta cum ca acele anvelope sunt conforme. Cei de la reprezentanta mi-au zis ca aceasta dimensiune nu e trecuta la Corsa C, doar 185/55 R15 si intr-adevar nu e trecuta in manualul de Corsa. Se poate rezolva in alt fel? Mentionez ca la prima modificare nu mi s-a cerut nicio hartie de la reprezentanta, pur si simplu a verificat in baza de date si mi le-a trecut in carte.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Au dreptate NU sunt trecute in carte dimensiunile 186/60/14.

Constructorul NU le-a omologat din rautate si invidie. Asa este nemtii, niste unii fara suflet, care nu se gandeste domne la dorintele dha tiunig ale lu' unu si altu!
Acest enunt este un pamflet!
  • KoRny

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu consider ca a-ti pune anvelope cu 1 cm mai late poate fi numit tuning. Mi se pare dimensiunea cea mai potrivita pentru anvelope de 14 avand in vedere ca am avut pe masina cateva luni si s-a comportat foarte bine. Mai ales daca aceasta latime e data pe jante de 15, de ce nu ar fi si pe 14? Oricum nu asta am intrebat de ce nu le-au omologat ei, ci daca este cineva care are trecuta aceasta dimensiune in CIV.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Inainte sa te sifonezi: cauta, citeste, daca nu intelegi intreaba!
http://www.anvelopeweb.ro/help/dimensiuni
Am postat linkul acesta si cu alte ocazii, sper sa te edifici.
  • KoRny

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Merci de link dar am studiat problema inainte sa intreb pe forum, nu sunt genul care nu se documenteaza inainte de a lansa o intrebare. Chiar in link-ul tau apare la sugestii alternative pentru 155/80 r13 dimensiunea pe care o doresc eu 185/60 r14, deci nu intreb in necunostinta de cauza. Cu aceasta dimensiune diametrul rotii se modifica cu 0.06 cm ceea ce e aproape insesizabil si pentru vitezometru. Am vazut si in paginile anterioare din aceasta discutie ca unii useri au folosit pe Corsa aceasta dimensiune si doream sa stiu daca au facut-o in legalitate.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dar de ce ti mortis sa le treci in carte? Sunt echivalente? Ok, punele pe masina. Pe talonul nou nu scrie dimensiunile obligatorii. Si mie cea mai ok dimensine la orice masina avand in vedere inatimea anevelopei ar fi 55 sau maxim 60, asta ca sa ai si confort. Deja ce apare 65-70-75 ! mi se par de biciclete si instabile pe curbe. Bafta
  • KoRny

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Momentan am anvelope de 175 si nu doresc sa le schimb pana nu e necesar, dar vroiam sa stiu pentru viitor daca as putea sa consider si aceasta optiune. Cat despre talon, am model vechi pe care mi-e trecuta doar prima varianta 155/80 r13, de aceea port cu mine o copie dupa CIV unde s-a trecut anvelopa optionala 175/65. Si as dori sa raman in legalitate ca sa nu fiu nevoit la ITP sa pun alte anvelope sau la un eventual control ARR sa imi pierd talonul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR