Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Ce echipare/optiuni ai pe masina?


Cosmo. A venit luna asta, probabil au rezolvat problema intre timp.
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
OFF TOPIC
Eu am reusit sa setez ca usile sa se deschida dupa ce le inchid din buton,atunci cand scot cheia din contact(nu cand opresc motorul!)
Probabil se poate seta sa se inchida automat,sunt multe setari de lock/unlock doors acolo...
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:OFF TOPIC
Eu am reusit sa setez ca usile sa se deschida dupa ce le inchid din buton,atunci cand scot cheia din contact(nu cand opresc motorul!)
Probabil se poate seta sa se inchida automat,sunt multe setari de lock/unlock doors acolo...


La mine e optiune de blocare a usilor (on/off) in meniu.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Tocmai ce am avut o discutie cu un reprezentant Opel care sustine ca Opel Eye nu merge in Romania dar merge ddin Ungaria inspre vest(adica in Romania si in Bulgaria nu e disponibil). cine a trecut de unguri imi poate spune daca functioneaza sau nu? Mi se pare imposibil sa nu fie disponibil in Romania si sa fie disponibil in Ungaria.

Eu am pachetul cu bixenon si AFL(PII3X- Pachetul "Conducator II" Faruri adaptive Bi-Xenon (inclucle sistem spalare faruri, ecran
informational de dimensiune marita intre ceasurile de bord, corectie automata a bataii farurilor,
comutare automata faza lunga/scurta), Senzori parcare fata/spate (include ecran informational cle
dimensiune marita intre ceasurile de bord).).

LE : pachetul e PH3X
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am toate pachetele de care pomenesti tu pe masina. Si am iesit de mai multe ori pana in HU, AT sau DE si niciodata nu a functionat OpelEye.

Din cate am inteles eu:
- masinile livrate in RO au dezactivata functia respectiva. Chiar daca mergi spre vest, nu se activeaza.

- pe forumul www.insignia-enthusiast.org spunea cineva din UK ca OpelEye nu este compatibil cu comutarea automata faza scurta/lunga - camera nu suporta ambele functii simultan. Omul cu pricina a fost silit sa aleaga la comanda masinii intre bixenon si Opel Eye.

Pana una alta eu nu am auzit pe nimeni in RO care sa beneficieze de functia respectiva, fie in RO sau afara.


Ultima modificare facuta de cornelpopa la Mie 19 Jan, 2011 5:21 pm
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa : nici nu ma gandeam sa se activeze. Astept sa ies din tara sa mi se si confirme(rad singur ca prostu, evident ca nu o sa se "activeze"). O sa mai trimit o data un email sa imi dea negru pe alb ca la masina mea se va "activa" OpelEye in afara.
LE : Posibil sa nu fie disponibile simultan aceste caracteristici(OpelEye si comutarea automata a fazei lungi si scurte); eu nu gasesc nicaieri in meniu activarea acelei optiuni sau vreo urma de asa ceva. Nu prea imi pot da seama cum s-ar pute "activa" in afara Romaniei. Pe mine ma irita de-a dreptul faptul ca au mai trecut asa ceva in brosurile traduse in limba romana.
LLE : tot ca fapt divers, masina nu are un fallow me home ? Am reusit sa o fac sa beculeasca 30 de sec dupa deschiderea masinii dar nu am gasit nimic pentru lumina dupa inchidere.
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Treaba este in felul urmator.
Pe masina OpelEYE este functionabil. El ar trebui activat din meniul masinii (de la maneta stanga dupa sau inaintea functiei de limita a vitezei). Masinile livrate in RO si BG au acest meniu dezactivat deoarece semnele noastre de circulatie nu corespund standardelor EU (nu toate, doar marea majoritate o_0). De aceea, pentru a nu induce o eroare acest meniu a fost dezactivat. Daca insistati la dealership ar trebui sa-l activeze.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Tu ai reusit sa convingi vre-un dealer sa-ti activeze functia?
Skip ads

  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cand am fost ultima oara la dealership si i-am luat la intrebari mi-au spus ca se poate. Nu am insistat deoarece nu eram cu masina acolo si nici nu aveam timp pentru o programare. In plus, personal, nu vreau neaparat aceasta functie pe masina. Daca mai trec pe acolo (nu prea curand) o sa-i rog sa o activeze, sa vad daca nu cumva doar m-au dus cu zaharelu' ca sa tac si va pun la curent in cazul in care nu ati reusit nimic.

crybabyro a scris:LLE : tot ca fapt divers, masina nu are un fallow me home ? Am reusit sa o fac sa beculeasca 30 de sec dupa deschiderea masinii dar nu am gasit nimic pentru lumina dupa inchidere.


Eu am aceasta functie insa nu am vazut in meniu o posibilitate de activare/dezactivare.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Are functia de "Follow me home", dar trebuie activata cand ai nevoie:
-opresti motorul
-deschizi usa soferului
-tragi scurt spre tine de maneta schimbatorului (ca atunci cand vrei sa faci flash cu faza lunga)

Luminile vor ramane aprinse pentru perioada (30 sec, 1 min sau 2 min - se seteaza in meniul masinii) sau pana apesi a doua oara inchiderea pe cheie.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa : incerc si va zic ce iese. Am reusit sa activez aprinderea luminilor pentru 30 de secunde la deschiderea masinii.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ca daca nu am platit pentru optiunea asta,nu o avem.Ce-am platit aia avem !
Oricum meniul computerului de bord e destul de sarac pentru ceea ce poate face masina asta,de-aia probabil a fost mult mai ieftina (reduceri peste reduceri )decat in Germania sau in alte tari.
Lafel e o optiune de cautare a unui loc de parcare laterala,nu cred ca o are careva...
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa : nu am reusit; a mers o singura data si atat.
Cand opresc motorul las pe prima pozitie de la run? Cat de lung/scurt trebuie sa fie flashul?

In meniul de configurare am 2 optiuni la lumini : lumini exterioare cand deschid masina si temporizare. Nimic de cand inchid masina. La tine?
Am CD300.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cand opresti, scoti cheia cu totul din contact - doar te dai jos din masina, nu?
Iti iei toate lucrurile din masina: telefon, etc.
Deschizi portiera, tragi scurt de maneta (flash) si gata.
Te dai jos din masina, inchizi portiera, incui din telecomanda. (apesi o data - daca apesi de doua ori se sting luminile).

Nu mai stiu exact cum e meniul la mine, eu am CD500. Dar stiu ca acolo unde am optiunea de aprindere a farurilor la unlock, pot seta si durata farurilor in caz de lock.


PS. Functia de Follow me home functiona identic si la Vectra C2 pe care am avut-o inainte.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa : sa intelg ca de fiecare data trebuie tras de maneta(dat flash)?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Legat tot de OpelEye trimit urmatorul email:
Buna ziua.
Puteti sa imi confirmati si mie ca OpelEye nu este disponibil doar in Romania, activandu-se in Ungaria/Germania?
Masina este un Opel Insignia Sports Tourer cu VIN : WOLGM8EL2B1037616

Multumesc.

La care primesc urmatorul raspuns:

Stimate Domn,



Asa cum v-am informat si telefonic, sistemul de detectare al semnelor de circulatie aflate in doatarea autovehiculelor Opel vandute pe piata din Romania functioneaza - desigur in cazul in care autovehiculul este echipat cu acest sistem – dar dupa cum este specificat si in manualul de utilizare, acesta va functiona corespunzator in anumite conditii, si va detecta semnele rutiere doar in cazul acestea sunt conforme cu Convenþia de la Viena.

In consecinta, nu pot sa va confirm faptul ca semnele rutiere din Ungaria ori Germania sunt conforme Conventiei de la Viena!



Cu stima,
pixulescu
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Salutare.
Legat tot de OpelEye trimit urmatorul email:
Buna ziua.
Puteti sa imi confirmati si mie ca OpelEye nu este disponibil doar in Romania, activandu-se in Ungaria/Germania?
Masina este un Opel Insignia Sports Tourer cu VIN : WOLGM8EL2B1037616

Multumesc.

La care primesc urmatorul raspuns:

Stimate Domn,



Asa cum v-am informat si telefonic, sistemul de detectare al semnelor de circulatie aflate in doatarea autovehiculelor Opel vandute pe piata din Romania functioneaza - desigur in cazul in care autovehiculul este echipat cu acest sistem – dar dupa cum este specificat si in manualul de utilizare, acesta va functiona corespunzator in anumite conditii, si va detecta semnele rutiere doar in cazul acestea sunt conforme cu Convenþia de la Viena.

In consecinta, nu pot sa va confirm faptul ca semnele rutiere din Ungaria ori Germania sunt conforme Conventiei de la Viena!



Cu stima,
pixulescu


asta da raspuns ..... Shocked
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@crybabyro
am vazut ca esti fff interesat de OPEL EYE, sper ca datele de mai jos sa sa iti raspunda la toate intrebarile

Object Detection Description and Operation — Lane Departure Warning

The lane departure warning system is a convenience feature that issues a warning when the system detects that the vehicle has unintentionally crossed a lane marking. The lane departure warning system is controlled by a camera located behind the windshield which looks out at the road ahead and detects any lane markings. When the vehicle unintentionally leaves a detected lane, a visual and audible alert is given to the driver.

The lane departure warning system is made up of the following components:

• Vehicle direction camera control module

• Lane departure warning switch

• Instrument cluster

• Radio

Vehicle Direction Camera Control Module
The camera detects visual queues such as lane markings and curbs. When it is determined that the vehicle has unintentionally moved outside of the lane, a visual and audible warning is given to the driver. The vehicle direction camera control module receives an input from the lane departure warning switch and controls the lane departure warning LED output. The vehicle direction camera control module also communicates via serial data with the instrument cluster and radio to request visual and audible alerts.

Lane Departure Warning Switch
The lane departure warning switch provides an input to the vehicle direction camera control module to turn the lane departure warning system ON and OFF. The lane departure warning switch is part of the multifunction switch at the instrument panel. The vehicle direction camera control module provides a signal voltage to the normally open momentary switch. When the switch is pressed, the signal circuit is pulled to ground, indicating to the vehicle direction camera control module that the system has been request to turn ON or OFF. The lane departure warning switch also contains the lane departure warning LED, which is controlled by the vehicle direction camera control module to indicate the ON and OFF status of the lane departure warning system. When the system has been enabled by the lane departure warning switch, the vehicle direction camera control module applies ground to the switch indicator and illuminating the LED.

Instrument Cluster
The instrument cluster contains the green and amber land departure warning indicators. These indicate to the driver the current status of the lane departure warning system and are controlled via serial data by the vehicle direction camera control module. When the system has detected the required lane markings and is ready to assist, the green indicator will be illuminated on the instrument cluster. If the vehicle has unintentionally left the lane, the amber indicator will flash.

Radio
The radio controls the audible alert for the lane departure indicator. If the vehicle has unintentionally left the lane, the radio will command 3 beeps as an audible alert to the driver.

Lane Departure Warning Operation
System operation can be describe by the following modes:

• Disabled: The system has disabled by the operator, using the lane departure warning switch. The lane departure warning LED will not be illuminated.

• Not Ready To Assist: The system is enabled and the lane departure warning LED is illuminated, but not ready to assist when any of the following conditions is true:

- Vehicle speed is less than 56 km/h (35 MPH) or vehicle speed has dropped below 48 km/h (30 MPH) when the system initially was in the ready to assist mode. The system is designed to function at speeds greater than 56 km/h (35 MPH).

- The system cannot detect lane markings. This may be because there are no lane markings, as on a country road or that the lane markings cannot be determined due to snow, rain, or other driving conditions.

- The windshield area in front of the camera or the camera lens is blocked by fog, dirt, damage to the windshield or other elements that may prevent the camera from detecting lane markings.

• Ready To Assist: The system is enabled and ready to warn of the unintentional lane crossing. The system is ready to assist when the green lane departure warning indicator is illuminated on the instrument cluster.

Lane Crossing Alerts
• When one of the following conditions are met within the last 3 s, the system will not give alerts:

- The correct turn signal is activated. An activated turn signal is interpreted as an intentional lane crossing.

- The operator makes a sharp maneuver.

- The operator makes a significant acceleration change or significant steering change during a lane crossing.

- The operator pushes the brake pedal.

- An intentional lane crossing is done.

• Lane crossing alert consists of the following:

- Three chimes are activated through the radio.

- The amber lane departure warning indicator will flash.

Lane Departure Warning System Driver Information Center Messages
The vehicle direction camera control module system commands the driver information center to display the following messages to alert the driver of a system concern or status information:

• LANE DEPARTURE SYSTEM UNAVAILABLE

• SERVICE LANE DEPARTURE SYSTEM
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@lucio85 : credeam ca stie mai mult decat a recunoaste limitele de viteza si depasirea benzii de rulare.
Interesant ar fi daca se poate activa ca de functionat in Romania ma tem ca nu va merge. Pentru drumurile unde ar fi pretabil e chiar interesant de vazut daca functioneaza. In brosura disponibila la opel.ro spune ca e disponibil in curand(editia 12/09).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR