Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
S-a scris pe diferite topicuri despre termenul de livrare. M-am gandit sa deschid un topic, sa scriem fiecare cat dureaza.

La mine: comanda sfarsitul lui mai - livrare sfarsitul lui octombrie, Insignia Sports Tourer, 2.0, 160 CP, Cosmo. Asa de mult! Sad(
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Comandat 29 aprilie, ridicat 8 iulie
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Azi comandata,se fabrica in saptamana 36,fiind comandata mai demult,prin iulie de GTT. Masina e identica cu ceea ce vroiam sa comand,dar era cat pe-aci sa nu ma incadrez cu rematul,pentru ca deja comenzile noi se fabrica in saptamana 41,iar termenul de livrare era spre sfarsitul lui noiembrie.....asa ca mi-a spus 18 octombrie ,dar in contract sunt trecute oricum 3 luni jumatate.....
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Azi comandata,se fabrica in saptamana 36,fiind comandata mai demult,prin iulie de GTT. Masina e identica cu ceea ce vroiam sa comand,dar era cat pe-aci sa nu ma incadrez cu rematul,pentru ca deja comenzile noi se fabrica in saptamana 41,iar termenul de livrare era spre sfarsitul lui noiembrie.....asa ca mi-a spus 18 octombrie ,dar in contract sunt trecute oricum 3 luni jumatate.....


4 usi, 5 usi sau ST?
Deci daca ai fi comandat azi ti-ar fi dat 3,5 luni?
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
4 usi ,daca comandai azi ,riscai sa nu mai prinzi remat-ul,daca livrarea nu se face pana la sfarsitul lunii noiembrie....oricum nu se mai primesc bonuri remat decat comenzile de saptamana asta,la aproape orice model,poate doar la Antara ,ca asta are termenul cel mai mic de livrare.

Insignia Edition +
vopsea metalizata - sovereign silver - GAN
tapiterie ribbon black - TAEI
pachet confort scaune II - A6D
scut metalic motor - XL4
cd 500 Navi - UXW
roata de rezerva - QQ5
pachet premium edition - PH2M
pachet driver II - PH3X

PRET 22.096 euro cu TVA - 2650 3 voucherele =19446 euro
19446 + 900 euro cat am dat pe ele =20346 euro platesc eu
am dat 3000 RON avans + restul la livrare


Ultima modificare facuta de Eddie la Mie 11 Aug, 2010 2:38 pm, modificat de 2 ori in total
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dealerul poate influenta termenul de livrare? Adica e posibil (ca in cazul meu), ca la comanda din mai/iunie (nici nu stiu exact), masina sa vina tocmai la sfarsitul lui octombrie?
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Habar n-am ,poate ca in plus da.....
problema e ca trebuie sa ma fac membru ACR,desi ii spusesem ca alt dealer cu care vorbisem nu ma obliga....si ca atare trebuie sa aduc o legitimatie acr sa mi-o traga la xerox,ca vine,,auditul''.... Evil or Very Mad Asta mi-a spus-o dupa ce facuse contractul...
Si costa vreo 3 milioane si un pic sa fi membru ACR pe an,dupa care poti renunta....
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Habar n-am ,poate ca in plus da.....
problema e ca trebuie sa ma fac membru ACR,desi ii spusesem ca alt dealer cu care vorbisem nu ma obliga....si ca atare trebuie sa aduc o legitimatie acr sa mi-o traga la xerox,ca vine,,auditul''.... Evil or Very Mad Asta mi-a spus-o dupa ce facuse contractul...
Si costa vreo 3 milioane si un pic sa fi membru ACR pe an,dupa care poti renunta....


Ca sa ai reducerea aia de 9%? Asta e, o faci. Eventual vezi ce avantaje mai poti avea din asta...
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Da,mai trebuie sa facem si compromisuri,dar tot ma gandesc de ce ceilalti spuneau ca nu implica nimic,nici macar sa ma fac memru ACR.
Chestia ca azi am vrut sa bat palma cu ei,le-am aratat pretul celorlalti,cu greu l-au accepta,deja se plangeau ca nu mai castiga decat vreo 200 de euro la masina....cand sa facem contractul,vroia sa imi iau eu riscul in caz ca nu se livreaza masina si nu intra voucherele de remat,sa platesc eu diferenta,asa ca i-am salutat din mers !
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Da,mai trebuie sa facem si compromisuri,dar tot ma gandesc de ce ceilalti spuneau ca nu implica nimic,nici macar sa ma fac memru ACR.
Chestia ca azi am vrut sa bat palma cu ei,le-am aratat pretul celorlalti,cu greu l-au accepta,deja se plangeau ca nu mai castiga decat vreo 200 de euro la masina....cand sa facem contractul,vroia sa imi iau eu riscul in caz ca nu se livreaza masina si nu intra voucherele de remat,sa platesc eu diferenta,asa ca i-am salutat din mers !


Deci pana la uram termenul e relativ: masina paote sa vina mai devreme sau mai tarziu?
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
3 saptamani face pana in Gyor si inca 2 saptamani pana la dealer.....astea sunt termenele
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
zilele urmatoare ma hotarasc si eu daca mai iau din nou insignia, dealerul imi ofera o masina din stoc, cu reducere de la 30 k la 22 k. devizul la masina accidentata ,e la opel de 850 mil, la asigurare 570 mil. as mai lua pe epava cam 3-4 mii, am deja oferta de la un service, motorul e neatins. sotia a spus ca nu ii place alta masina in afara de insignia, eu mai trag cu ochiul pe la un x1 nou sau x3/q5 cu maximum 1 an vechime. nu as mai vrea berlina dupa ce am patit.
daca ne hotaram iar la insignia, nu accept decat 2-3 sapt termen de livrare.

le: jumatate din devizul de reparatie e compus din airbaguri, bord si volan.
Skip ads

  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
commanda: 16/08

livrare: 20/10
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
comandata:31/03
ridicata: 25/07/2010
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:commanda: 16/08

livrare: 20/10


2 luni? E stoc pe undeva?
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Aceea este data de livrare calculata. Acum stii cum este, mai trebuie sa mai pui inca 15-20 de zile pentru intarzieri...
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:Aceea este data de livrare calculata. Acum stii cum este, mai trebuie sa mai pui inca 15-20 de zile pentru intarzieri...


Pai da, dar mie mi-au dat 4 luni...chiar 5 daca ar fi sa ii cred pe cei de la firma ca intr-adevar au facut comanda in mai. Termenul e 18 octombrie.
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Probabil ai comandat in perioada in care fabrica intra in vacanta? Nu stiu sa spun de ce este asa. Datele pe care eu le-am scris sunt cele comunicate de Radacini iar masina a fost configurata, nu comandata dintr-un lot.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Ieri m-a sunat dealerul(la aproape doua zile dupa ce am trimis un email) si mi-a spus ca pe 4 octombrie ii este confirmata masina in Ungaria.
Dar nu a zis daca este sau nu fabricata; is de toata coma. Trebuie sa ii tragi de limba despre tot.
Cum nu o sa fiu in tara la inceputul lui octombrie pana spre 20, a sugerat ca ar fi cel mai simplu sa le mai dau niste bani, fiind posibil ca ei sa nu aibe disponibilitati de plata.
Una peste alta, a aparut o intarziere de 4 saptamani fata de preconizari(initial era 33 sapt de fabricatie si in saptamana 36 era programata sa ajunga in Ungaria). Alea doua saptamani intarziere datorate scaunelor sport se facura 4. Treaba nemteasca ce mai.
Nu mai are rost sa imi amintesc si de altele ca albesc mai repede.
asteptare usoara, AMR cam o luna.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
stemi a scris:commanda: 16/08

livrare: 20/10


Probabil ca si a ta era comandata mai demult de dealer....

Pe data de 11.08 am dat eu comanda,vorba vine,pentru ca masina fusese comandata prin luna iulie de dealer(s-au potrivit la fix tot ce vroiam eu,doar culoarea am ales-o dintre 3 disponibile) ....si ar fi trebuit sa se fabrice in saptamana 36,acum mai nou am aflat ca se fabrica exact pe 24 septembrie.Daca as fi dat o comanda noua,pe 11.08 ,saptamana fabricatiei ar fi fost 41 (11-16oct) si cu tot cu timpul de livrare ,era posibil sa trec de termenul remat ,care este 23 noiembrie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR