Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • tousen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut, as dori parerea voastra in ceea ce priveste achizitia unei masini din parcuri auto sau de la persoane fizice. Presupun ca un samsar se poate sa fie si proprietar de parc auto si sa umble la kilometrii, carte service, etc. Mai interesanta (cel putin din punctul meu de vedere) e situatia in care masina e adusa din DE, NL, etc, nu e inmatriculata si e data spre vanzare cu numere provizorii. Daca aveti experienta sau stiti din auzite povesti, orice informatie e binevenita (mai bine paranoic la cumparare decat cu regrete dupa). Va multumesc.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si in parcurile auto care se ocupa cu vanzarea de autoturisme sh importate, majoritatea sunt tot pe persoana fizica pentru a se evita plata taxelor catre stat (tva, impozit, etc.). Sunt si parcuri auto care dau garantie de cateva luni pana la 1 an dar acolo, in general, gasesti masini mai noi (2-4 ani) la care si pretul este pe masura.
  • tousen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am intrebat in stanga si'n dreapta si majoritatea raspunsurilor sunt de forma nu merita din Ro, cumpara din Vest. Problema e ca daca ma duc eu in De sa'mi cumpar masina ies cu toate cheltuielile (fara inmatriculare) cam la fel ca o masina din parc auto din Ro. Daca trag linia, mai avantajos e sa'mi cumpar din Ro deoarece pot s'o duc la testat, pot sa zic nu fara sa ma gandesc c'am facut 1500km, si tot asa.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu te intereseaza numarul de km, accidente sau proprietari prin care a trecut masina, intradevar e mai avantajos sa iei de aici. Laughing
Skip ads

  • tousen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai ce accidente poate sa faca in 2-3 sapt de cand a intrat in tara, sau cati proprietari poate sa aiba? sau in DE nu se umbla la km?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tu chair nu gasesti nimic in neregula in faptul ca o masina luata de tine din germania costa mai mult decat una identica oferita de un bisnitar?
PS: o masina recent adusa, care a fost de 3 ori in targul de la noi si nu s-a vandut e epava rau.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
90% din masinile disponibile pe piata SH din Romania, parc auto/samsari/bisnitari au cel putin dublul km pe care-i afiseaza in bord , la care se adauga si alte probleme in concordanta cu nr de km reali.
Sansele sa gasesti o masina "problema" sunt f mari.
Nu te grabi cu trasul liniei, e prea devreme dupa cumparare, daca iti iei masina SH de la noi, trage linie dupa vreo 2 ani si apoi stabileste daca a fost sau nu mai avantajos.
Sunt n! cazuri in care oamenii s-au bucurat ca au scutit 2000 km si 1000 Euro si in primii ani au sfarsit prin a baga 1500 Euro intr-o masina "impecabila" achizitionata de la "un parc auto" de incredere.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa nu generalizam,sunt totusi parcuri si cu masini bune.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, cele conduse de ONG-uri, cu scopuri caritative... Laughing
Repet un citat de bun simt, situat un pic mai sus...

"Tu chair nu gasesti nimic in neregula in faptul ca o masina luata de tine din germania costa mai mult decat una identica oferita de un bisnitar?"
  • rotaruviore

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
adilos a scris:eu zic sa nu generalizam,sunt totusi parcuri si cu masini bune.


Salut,
Am o firma de inchirieri auto si merg regulat la un amic care are service auto si mai da si km inapoi. Am ramas masca cand am vazut ca da km inapoi la un ML ultimul tip. Asa ca..........

cenzurat. Reclama
  • vioviorel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca e mai bine prin persoana fizica, din mai multe motive: -ai libertatea de a alege (in parcuri auto de obicei nu gasesti foarte multe masini, insa ai libertatea mai mare, sau daca vrei o numesc o oferta mult mai variata la proprietari)
-eu unul nu am incredere prea mare nici in parcurile auto, ce siguranta ai ca de acolo nu se dau km inapoi sau ca masina este in starea specificata
-nu ai posibilitatea, banuiesc, sa o testezi intr-un service, pentru ca imi imaginez ca cei de la parcul auto nu vor desemna un angajat care sa duca cu tine masina sa o duci la un service, iar de regula au propriile lor service-uri deci cam trebuie sa mergi pe mana lor
- in parcurile auto preturile masinilor sunt cu mult peste pretul pietei (lucru de altfel normal deoarece ei iau masina de la proprietar chiar daca pe un pret mai mic, insa trebuie sa castige si firma respectiva din vanzarea masinii o suma de bani)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR