Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • F10RYN1204

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca asta am facut deja.. pai si cum ii bag alt firmware? din cate vad imi mai trebuie un cablu, ceva sa ma conectez la interfata..
Skip ads

  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Pe cablu usb pe care te conectezi la laptop.descarci oc flash si mai multe versiuni de fw.eu zic sa incerci cu 1.39.instalezi oc flash si schimbi fw cum vrei tu.atentie nu toate interfetele accepta asta.
  • F10RYN1204

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles, mi-a mai zis cineva ca nu conteaza versiunea de firmware, daca nu suporta ECU functiile speciale, tot degeaba, versiune mai noua de firmware conteaza la Astra J si Insignia...odata ce are codul motor, daca ar suporta functiile speciale ar trebui sa apara active.. neaparand active inseamna ca nu sunt suportate de ECU.. poate o sa incerc totusi si cu alta versiune de firmware.. multumesc mult!
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
adydelabv a scris:Am primit injectoarele reconditionate , au garantie un an conform spuselor celui care le-a reconditionat . s-a schimbat mersul masinii si acum e ok , clar nu sunt ca si noi deoarece la rece mai face putin zgomot dar e mult mai bine ca inainte .

Eu unul pt moment recomand pe acest "nene" , a fost 500 de lei de reconditionat injectorul si am avut 3 bulite .
Are feedback bun si de la baietii de la EDS - prin ei am facut rost de numarul lui de telefon . Daca vreun coleg are nevoie de numar de telefon il ajut fara probleme , nu il postez aici pt a nu se considera reclama .

numai bine

Rugãminte, am nevoie și eu de nr. de telefon.
mulțumesc frumos.
Skip ads

  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Va salut , am o intrebare : Daca trimit injectoarele la reconditionat si apoi cand le montez inapoi le pun excat fiecare injector de unde a fost scos , mai trebuie scris in ECU fiecare cod de injector ? ( am uitat sa precizez injectoarele sunt denso , pt astra j din 2010 )

ps. : am gasit o firma de reconditonat din judetul Salaj , au pret pt reconditionat 500 lei / injecor , in functie de ce defect are pretul pleaca de la 250 ron . au aparatura de ultima generatie , dar nu stiu nimic in privinta feedback din partea clientilor .
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In mod normal, daca se reconditiineaza un injector, ar trebui sa primeasca un nou cod de corectie(obtinut in urma testarii).
Ma indoiesc sa faca cineva asemenea operatiuni.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Denso nu se reconditioneaza, japonezii nu ofera kit de reparatie pentru acestea. Cine repara ,le repara cu piese chinezesti si nu vor tine.
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Asa e .denso nu se repara si nici testare dinamica nu se face
Skip ads

  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Si eu ce as putea sa fac cu injectoarele la masina , sa iau noi sunt 1700 ron numai unul , la mana a 2-a am sanse sa dau tot de injectoare uzate care nu-si fac treaba , sa reconditionez sunt cateva firme in tara care se ocupa si de injectoare denso .. acuma nu stiu ce sa mai cred , sau daca e bine sa le trimit , cei de la EDS auto mi-au recomandat o firma din bucuresti , totaldiesel ,
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cate ai defecte? S-a facut diagnoza pe banc? Ca din tester, ai mari sanse sa iei teapa.
Injectoare noi gasesti pe la 1300-1400 . Poate mai ieftine.
Varianta rezonabila e sa iei sh cu testare inainte de cumpãrare.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am luat sh cu testare inainte, sunt destui care reconditioneaza dar nici unul nu iti da garantie mai mare de 6 luni. O fi motorina mai proasta in romania dar totuși. Citeste aici http://www.opel-scanner.ro si vei gasi si un numar de telefon. Baiatul asta chiar stie ce zice si pe mine m-a ajutat mult.
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@Daniel : Am facut un test la EDS auto , unul din injectoare avea o valoare foarte mare , mergeam aproape in 3 cilindri . am cumparat unul sh cu 500 ron l-am schimbat , s-a facut iar diagnoza dupa care valorile s-au modificat la celelalte injectoare si mi s-a comunicat ca momentan sunt in valori bune , dar pe viitor sa tin cont ca o sa fiu nevoie sa le schimb sau sa le reconditionez . Asta a fost prin iunie-iulie.
Acuma masina trage bine si functioneza bine , doar ca am un sunet de "tacanit" in mers cand acclerez mai usor se aude , iar cand accelerez peste 2300-2500 ture face ca un tractor ...ceea ce nu facea inainte .

@hmalex87 , acest baiat ma poate ajuta cu reconditionarea sau scimbarea injectoarelor ?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca imi permiti un sfat: testarea o faci pe banc.
Testerul depinde de prea multe necunoscute. Cu testerul tragi niste concluzii, dar pt a pune diagnostic trebuie sa vii cu verificari suplimentare. Mai ales la minunile astea denso.
Iti dau un exemplu real:testerul "zicea" injector 3 cu probleme( timp pe retur f mare) iar realitatea a spus garnitura chiulasa arsa intre cilindrii 3 si 4. Motor A17DTR, astra j fab 2013, 160 mii km.
Trist, nu? Reparatia a costat suplimentar o testre electronica si un injector nou.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca am zis de 50 de ori pe forum,denso nu se reconditioneaza, citeste ce are de zis pe linkul dat de mine mai sus si da-i un telefon spune-i ce problema ai ,si vezi ce te sfatuieste. Tu ai o masina mai noua si eu zic ca merita investiția in ceva de calitate. A mea deja are niste ani si nu se merita sa dau pe injectoare aproape jumate din valoarea masinii de aia am preferat sh dar le-am testat inainte . De rontatit nu vei scapa,eu am gasit sh doar 3 ok si din lipsa de bani si timp am ales sa pun unul care mai era cat de cat ok din cele 4 originale si rontaie tractorul la rece de mi-e rusine sa accelerez mai tare cand plec dimineata la munca. Dar mno imi fac treaba. Sfatul meu este sa mergi pe unele noi sau sh dar testate inainte. Altfel vei arunca banii pe geam pe recondiționãri inutile.
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Okay mulțumesc pentru sfaturi, o sa îl sun și pe bãiatul ala sa vad ce sfaturi îmi da, asa se întâmplã când îți iei mașinã fãrã sa te interesezi ce piese se uzeazã cel mai repede și cât de ușor se repara... Sa îmi fie învãțãturã de minte Very Happy am avut probleme și cu volanta, și cu cutia de viteze dupã 200k km, acuma injectoare Smile) belea Sad
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Baiatul de la opel scanner lucreaza aproape sigur la Service rune (bucuresti)unde se face doar verificare statica.Eu am verificat la ei dar nu sant sigur ca testul a fost corect atata timp cat fisa de test nu se genereaza automat de catre tester.Sant curios cine a reconditionat denso atata timp cat producatorul nu da kit de reparatie
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai nimeni cu kit original, iar baiatul de la opel scanner nu stiu unde lucreazã, dar iti spun sigur ca e mai mult prin Germania decât prin Romania.
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Cine repara cu kit china si face recalibrare si generare cod nou de compensatie?
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am gãsit 4 injectoare recondiționate in Anglia, cod 8-97376270-3 la 100 lire bucata. Acesta este codul de pe un injector scos de pe mașinã mea. Dacã iau 4 injectoare cu codul asta se vor potrivi pe mașinã?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca au acelasi cod cum ai spus, sunt bune.
Treaba e sa si functioneze corespunzator.
De preferat sa rescrii codurile de corectie in ecu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR