Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va salut.
Dupa cum se vede in topicul dedicat sunt in cautarea unei masini.Am vazut cateva pana acum,dar niciuna care mi-a placut nu se incadreaza ca an preferat.Deocamdata am ramas fixat pe doua Opel,astfel :
1.Opel Astra G Hatch,2003,4+1usi,gri metalizat,climatronic,jante aliaj,volan si schimbator piele,insertii mahon,discuri fata si spate,comenzi audio la volan,CD VDO de origine,pilot automat,ABS,ESP,4 geamuri electrice,oglinzi electrice,scaun sofer reglabil si pe inaltime,inchidere centralizata cu telecomanda pe cheie (dar are doar o cheie),volan reglabil,xenon de fabrica,spalatoare faruri,tapiserie plus,etc...Este varianta Elegance.Motor Z18XE.
Are numere de Franta.130 000km in bord.Pret cerut : 4300euro,pret vanzare 4100euro.
M-au impresionat la maxim dotarile,practic doar tapiserie din piele si incalzire in scaune nu avea (la asta din urma chiar nu sunt sigur,am uitat sa ma uit,da nu cred).
2.Opel Astra G Caravan,2002,4+1usi,gri metalizat,AC manual,jante aliaj,discuri fata si spate,CD aftermarket Sony,pilot automat,ABS,geamuri electrice fata,oglinzi electrice,inchidere centralizata cu telecomanda pe cheie (are 2 chei),scaun sofer sofer reglabil si pe inaltime.Volanul e fix,nu se regleaza.Motor Z16XE.
Inmatriculata in Romania.123 000km in bord.Pret cerut 4200euro,pret de vanzare 4100euro.
Ce imi puteti spune despre cele doua motorizari ca si performante vs consum?
Ce ati cumpara in locul meu?Varianta caroseriei nu intra in calcul,mie imi place hatchback,dar ma gandesc si la utilitatea Caravanului.(Bine in ideea ca voi lua una...)
Cum vi se par preturile?
Cam cat ar fi taxa de inmatriculare la masina cu nr.de Franta.
Accept orice comentariu,chiar daca nu cumpar niciuna - macar imi imbogatesc bagajul de cunostinte.
Va multumesc.
P.S. : Mai mult va fi folosita in oras.Si normal,cate o iesire de weekend.
Inca sper sa gasesc un 1.7CDTI...
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa iti zic dar eu as alege varianta de motorizare 1.8 l.De ce ? Dintre toti colegii care au motor de 1.6 l se c-am vaita de consumul de ulei pe care-l au.Avem 2 colegi cu zafira de 1.8 l si nu i-am auzit niciodata sa le consume ulei.
la varianta de 1.8 ai clima (conteaza asta) si dotarile sunt foarte bune
Acum legat de consum -nu cred ca motorul de 1.8 consuma cu mai mult de 1 litru in oras fata de cel de 1.6 ,dar sa nu uitam de acel consum de ulei pe care il are motorul de 1.6 si zic eu ca este deranjant.
Intr-adevar la acest motor de 1.8 asigurarea,impozitul este ceva mai mare
Parerea mea este sa alegi pe cea de 1800cm- este mai stabil.
Pretul zic ca este OK . Toate bune
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Nu stiu ce sa iti zic dar eu as alege varianta de motorizare 1.8 l.De ce ? Dintre toti colegii care au motor de 1.6 l se c-am vaita de consumul de ulei pe care-l au.Avem 2 colegi cu zafira de 1.8 l si nu i-am auzit niciodata sa le consume ulei.
la varianta de 1.8 ai clima (conteaza asta) si dotarile sunt foarte bune
Acum legat de consum -nu cred ca motorul de 1.8 consuma cu mai mult de 1 litru in oras fata de cel de 1.6 ,dar sa nu uitam de acel consum de ulei pe care il are motorul de 1.6 si zic eu ca este deranjant.
Intr-adevar la acest motor de 1.8 asigurarea,impozitul este ceva mai mare
Parerea mea este sa alegi pe cea de 1800cm- este mai stabil.
Pretul zic ca este OK . Toate bune

Dar nu e inmatriculata.Nu stiu cat e taxa...mai ales daca o scot astia Euro3.Si are o singura cheie.Si e de la un samsar arhicunoscut din oras,abia adusa.Scot in evidenta elementele negative.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ia-o pe aia de 1.8 , consum ok si performante bune. plus ca e mult mai dotata. Alea de 1.6 papa ulei , exceptiile fac motoarele XEP. Te sfatuiesc , din proprie experienta , sa nu iti iei 1.7 CDTI pentru oras. O sa il omori , o sa ai probleme cu injectoarele , fumu' si toate draciile ce tin de diesel. Benzina nu este atat de pretentioasa la condus plus ca este foarte silentioasa , cand astepti la semafor nici macar nu auzi motorul. Si daca nu esti multumit de consumul motorului de 1.8 , ii pui GPL si te-ai scos. bafta !
Skip ads

  • mykyduta

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare am luat un set inchidere cu cheie briceag si nu se potriveste si acum trebuie sa caut lamela metalica pentru opel si nu stiu de unde sa imi cumpar doua lamele cine ma poate ajuta cu un sfat
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai iti cumperi lame(le) orbit , le pui la briceag si ai rezolvat problema !

prietene , ai gresit topicu grav !
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:
Dar nu e inmatriculata.Nu stiu cat e taxa...mai ales daca o scot astia Euro3.Si are o singura cheie.Si e de la un samsar arhicunoscut din oras,abia adusa.Scot in evidenta elementele negative.


Nu creed ca aun cum sa scoata o masina din 2003,Euro 3 -si daca e abia adusa ,pune-o pe tester ,urco pe un elevator sa te uiti pe dedesubtul ei ,mergi cu la o viteza aprox de 100 km /h si vezi daca trage stanga-drsi daca nu tremra volanul si in rest nu cred ca ar fi ceva probleme daca toate acestea ies OK Tu stiicel mai bine ce trebuie facut.La mine daca mi-a picat cu tronc pe masina pe aia am ales-o si am avut noroc cu ea.
Ca are o singura cheie nu este o problema stiu pe cineva care aduce chei de opel la preturi destul de bune -parca 170 lei cu cip cu tot -deci nu aici este problema -pune-o pe tester ,fa-i un test de compresie la motor si daca iti place doar tu decizi.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea este sa mai cauti...

z18xe il consider un motor foarte echilibrat, consum decent si este benzina, adica mai putine batai de cap.

1.6 nu recomand.

1.7 cdti am eu si sunt multumit de motor, chiar daca e el putin puturos pana in 2300 de turatii.

succes in alegerea ta.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
1.6 nu il recomandati datorita consumului de ulei?
Daca platesc 4100 euro pe Z18XE,cam cat as mai avea de plata (in lei) pana ce o inmatriculez cu numere de Romania?Cei care au mai inmatriculat masini cu numere straine ma pot ajuta.
Nici nu vreau sa fiu client fidel la statiilor Peco,dar nici nu mai vreau motor de 1000cmc.De asta caut un CDTI (poate DTI).Dar si linistea si simplitatea benzinarului ma atrage.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Z18XE s-ar putea sa iti consume chiar nitel mai putin decat Z16XE, bineinteles, depinde si de numarul care il porti la pantofi.
Actualul Z18XE pe Astra H caravan imi consuma similar cu fostul Z16SE pe Astra G caravan la drum intins, si o idee mai putin decat fosta in oras.
Taxa o sa iti iasa in jur de 500-600 EUR (sunt calculatoare pe net...)
La cel de 1.8 ai o rezerva de putere, pentru situatii mai "emotionante". In plus cel de Z16XE e consumator de ulei... asa ca...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Recomand si eu pentru 1.8....si nu are cum sa iasa euro 3! e motor euro 4!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu zic sa nu te incurci cu masina aia daca zici ca e de la un samsar.....si masinile de franta sunt in general vai de mama lor dar aranjate f bine de vanzare......mai bine mai astepti pt 17cdti....consum mai mic si e destul de sprinten
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand depinde ce vrei sa iti iei,adica spui ca:1 e hatch si 1 caravan,daca asta nu conteaza 1.8 ca si colegii.
  • petrisordan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
da
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
petrisordan a scris:da

Da-mi voie sa te contrazic.Raspunsul corect este NU.
Este si normal...
Shocked
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
danywhy a scris:Ia-o pe aia de 1.8 , consum ok si performante bune. plus ca e mult mai dotata. Alea de 1.6 papa ulei , exceptiile fac motoarele XEP. Te sfatuiesc , din proprie experienta , sa nu iti iei 1.7 CDTI pentru oras. O sa il omori , o sa ai probleme cu injectoarele , fumu' si toate draciile ce tin de diesel. Benzina nu este atat de pretentioasa la condus plus ca este foarte silentioasa , cand astepti la semafor nici macar nu auzi motorul. Si daca nu esti multumit de consumul motorului de 1.8 , ii pui GPL si te-ai scos. bafta !

Motorul 1.6 XEP nu papa ulei?Am observat cã acest motor e fabricat incepând din 2006.Eu am din 2003 z16xe si papa ulei.Aº dori mai multe detalii despre motorul 1.6 XEP.Un pm ca sã nu deranjam aici!
  • 414 AFG

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
4100 euro pt o masina cu dotarile descrise de tine si cu 130000 km cam ciudat Rolling Eyes inseamna ca pretul ei de achizitie a fost in jur de 2700e....Personal nu asi cumpara o masina din franta fara carte service.Daca te hotarasti totusi sa o cumperi verifica actele inainte de doua ori .Multa bafta.
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
1.6 e cel mai 'nesimtit' motor datorita consumului de ulei.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alege varianta 1 cu motor de 1.8 dupa ce ii faci o verificare buna atata a starii tehnice cat si a actelor...
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Se poate inchide sau pastra deschis...poate le este si altora de folos.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR