Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cmugur

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul (de 3 zile) al unui Opel Zafira Enjoy 1,8 benzina 140 CP. Concomitent detin (din 2003) si o Fabia Classic cu geamuri electrice (fata) si inchidere centralizata.
La Zafira (si banuiesc ca nu este cazul numai pentru acest model Opel), nu exista posibilitatea inchiderii automate a geamurilor lasate deschise dupa scoaterea cheii din contact, in momentul inchiderii masinii din telecomanda. Din specificatii am citit ca acest lucru este posibil la masinile Opel cu toate geamurile electrice (eu am numai fata). La Fabia mi-au setat acest lucru in service.
De asemenea, tot in service mi-au setat inchiderea automata a usilor odata ce se depaseste viteza de 20 km/h dupa plecare.
Cunoaste cineva daca in service-urile Opel din Bucuresti exista aceasta posibilitate? Intreb asta deoarece de la service la service difera cunostintele mecanicilor mai ales in partea de electronica (la Fabia am reusit aceste setari intamplator la al 3-lea service, dupa ce la primele doua mi-au spus ca nu, nu exista asa ceva)
Skip ads

  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai geamui electrice pe fata si le uiti deschise le poti inchide de afara in felul urmator: inchizi usine nu din telecomanada ci bagi gheia in usa si ti mai mult in parte in care se inchid usile si vei vedea ca geamurile se vor ridica. Very Happy
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dupa ce incui masina din cheie, tine apasat pe butonul inchis cam 5 secunde. la mine (vectra c) se inchid asa. si la fel se si deschid, tinand apasat pe butonul de deschidere.
bafta!
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu am un amic care si-a setat exact aceleasi lucruri pe un Seat Leon....
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Apasa inca odata butonul de inchidere clipesc semnalele si se intampla minunea. An fab.2003.
Daca nu se poate pune cu alarma optional modul(chinezisme).
  • cmugur

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate nu merge chestia cu rotit cheia in usa, a fost primul lucru pe care l-am incercat la dealer cand am luat masina, si am incercat din nou acasa. Sad
Nu merge nici cu apasat de 2 ori pe butonul de inchidere din telecomanda (asta e valabil conform manual numai pentru zafira cu toate geamurile electrice eu avand numai pe fata).
Nu am incercat inca solutia lui NATS, dar o sa vad imediat daca merge sau nu.
In mod cert din soft se poate seta, sunt convins de asta, trebuie numai gasit mecanicul care stie sa faca chestia asta.
De altfel, un meserias poate seta multe chestii din soft.
Daca cunoasteti un astfel de service in Bucuresti, v-as fi recunoscator...
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sal!
eu am o astra caravan 1.4 16v de 2001 si la mine tot numai fata are geamuri electrice. la mine tine chestia cu cheia tinuta in pozitie de inchidere vreo 10 secunde. mai incearca! chestia cu butonul de pe telecomanda in schimb nu merge!
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
eu mi-am montat un modul care imi ridica geamurile cand inchid masina din telecomanda
Skip ads

  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
La o Vectra C din 2003 mergte faza cu cheia. Incui usa din cheie si apoi mai dai o data si tii cheia in pozitia de inchidere. Eu am o alarma MAAT pe masina dar nu stiu de care este. Oare are vreun modul special pentru inchiderea geamurilor?
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ciprian a scris:Salut!
La o Vectra C din 2003 mergte faza cu cheia. Incui usa din cheie si apoi mai dai o data si tii cheia in pozitia de inchidere. Eu am o alarma MAAT pe masina dar nu stiu de care este. Oare are vreun modul special pentru inchiderea geamurilor?


Este sigur, pentru ca am eu tot la Vectra C si la o alarma MAAT 7500 cu pager. Alarma a venit cu tot cu modul. Faza mai nashpa e ca, uneori, cand descui masina se lasa si geamurile. Si era odata o ploaie.... Laughing
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am montat alarma originala a masinii (MOP3) si am cerut activarea inchiderii geamurilor la inchiderea masinii. Nu a fost nici o problema. Acum merge exact asa cu am descris.
P.S am comandat-o cu toate geamurile electrice.
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Fratilor la astra stiu sigu ca daca ai geamuri electrice si tii cheia pe pozitia de inchis se inchid geamurile si nu ai nevoie sa instalezi nici un modul toate au din fabrica.
Si ce ma are astra g spre exemplu tot din fabrica inchidere dubla.
Skip ads

  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Hei!
Si am tras fuga la masina si dai joaca!
Da intradevar daca tin apasat pe inchidere dupa ce inchid usile se inchid geamurile. Dar doar daca tin apasat...Tot o data mam si speriat , eu am si turela electrica. In momentul in care am facut proba turela era deschisa. Am dat de buton sa se inchida, dau geamul putin in jos, hop afara din masina, inchid masina si apas pe inchidere.Fericire ca sau inchis geamurile dar cand ma uit la turela era deschisa. Ma urc in masina incerc sa o inchid de la buton si nu mai rapundea de nici o culoare. Mam iritat si ma gandeam ca iar alti bani, trebuia sa caut si garaj, in fine pana la urma apas din greseala pe butonul care de fapt se roteste pentru deschirea turelei si surpriza....sa miscat spre inchire. Sa inchis si apoi a functionat normal.
Dar cate emotii am avut....
Oricum bine este cand se termina cu bine! Smile
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Zafira 2.0DTI 2003 COMFORT se inchid singure la inchiderea usilor din telecomanda
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR