Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
vine iarasi sezonul rece...si cum iarna imi place sa ma dau cu placa...imi place sa ma duc pe munte....am cautat anvelope cu pastile vidia pe ele.....stie careva pe unde gasesc>?eu nu am reusit...am incercat si la cativa producatori si nimic Evil or Very Mad
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
http://www.michelin.ro/ro/f...ue=20060727155037
incearca la ei
sper sa nu fie considerata publicitate
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sunt mai multe marci care produc anvelope de iarna la care se pot monta tintele. Ghidusia consta in faptul ca trebuie sa gasesti tinte si sa le montezi/demontezi tu in functie de cantitatea de zapada/gheata de pe carosabil.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu sunt cam ilegale pe drumurile publice.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asa stiam si eu, ia-ti lanturi cu prindere rapida... Wink
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit o anvelopa la care se pot monta tinte. Mai mult ca sigur mai sunt si altele.
http://www.vanzarianvelope....amp;producator=77
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu mi se pare extrema varianta asta....la urma urmei mergem pe drumuri publice si nu la Super Speciale de raliu Wink
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aveam la autocros gume cu un fel de cuie,erau ca niste pop-nituri,dar nu ajutau mai deloc pe noroi Smile
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am eu asa ceva. Anvelope Pirelli, cumparate de la Autosoft. Tot ei au montat si tintele. Am 2 ierni cu ele si sunt inca in regula. Isi fac treaba foarte bine, sunt multumit, masina poate in regim normal de viteza, totusi nu am depasit 120 km/k. Dezavantaj: se aude un huruit destul de deranjant. Tintele sunt montate cu un aparat special la vulcanizare (un fel de pistol cu aer), bineinteles pe cauciucuri speciale. Nu se pot scoate usor, am incercat sa scot o tinta si m-am chinuit destul de mult.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca in timpul unei plimbari cu masina mi-ar trece o tinta dinaia prin parbriz de la unul care merge in fata mea l-as omora cu bataia.
Cum sa umblii cu asa ceva pe drumurile publice?!
Nu atac pe nimeni cu acest post, insa nu e deloc normal.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca l-as prinde pe vre-o unul echipat cu lanturi pe drumurile publice, acelasi lucru l-as face. Smile

Chestiile alea asa zis "tinte" nu sunt caiele folosite la potcovit. Se cumpara impreuna cu anvelopele, se monteaza la vulcanizare cu un aparat special. De zburat, nu zboara, cel mult se tocesc si dai banii degeaba (si nu sunt ieftine ca montare si ca piese propriu zise)
Iti recomand sa te interesezi, sa vezi cum arata asa ceva si apoi sa dai verdicte.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dar nu este ilegal sa le folosesti pe drumurile publice?
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt ilegale, asta incerc sa explic. Nu sunt artizanale. Anvelopele sunt speciale, sunt prevazute mici gaurele pentru fixarea lor si acele bucatele (seamana cu niturile) se vand ca optiune doar pentru acel tip de anvelopa de iarna. Doar nu credeti ca sta ala de la vulcanizare sa intepe cu o sula anvelopa si sa le infinga. Am fost pana in Austria la ski si nu m-a oprit nimeni.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu am Pirelli Winter Carving cu gauri ptr tinte. Inca nu am intalnit in Ro drum de iarna la care sa simt nevoia tintelor (drum asflatat/public/uzual, nu ma refer la nu'sh ce capete de tara sau trasee off-road). Am un set de lanturi romb in portbagaj iarna, dar inca nu am apucat sa-l folosesc. Am ramas o singura data in zapada dar din prostia mea ca m-am oprit si la plecare am accelerat prea tare si am sapat sub mine.
Personal nu vad utilitatea acestor tinte in Romania, nu pot spune categoric dar din cate stiu sunt ilegale.

Se folosesc in Scandinavia/Canada/etc, ptr drumurile cu zapada batatorita.

Pe asfalt nu te ajuta cu absolut nimic , doar fac zgomot , se uzeaza ele si asfaltul, si iti reduc distanta de franare.
Pe zapada relativ afanata nu te ajuta cu nimic, pe gheata poate ajuta intr-o mica masura.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Interesant subiectul, asa ca am cautat putin despre legalitatea lor pe drumurile publice.
Pe ACR-ul austriac (ÖAMTC) se specifica, citez: Fahren mit Spikes in den Nachbarländern: Für alle Autofahrer die mit Spikereifen unterwegs sind, gilt in folgenden Ländern Fahrverbot: Deutschland, Slowakei, Slowenien, Tschechien, Ungarn und auch in Kroatien. In Deutschland gibt es lediglich für die Strecke Bad Reichenhall – Lofer im kleinen deutschen Eck eine Ausnahmeregelung. (sursa: http://www.oeamtc.at/a1100426/ )
In traducere libera, deplasarea vehiculelor incaltate cu anvelope prevazute cu tinte (spikes) este interzisa in Germania, Slovacia, Slovenia, Cehia, Ungaria si Croatia. Si daca am citit bine, si in Austria. Cu cateva exceptii pe anumite trasee mai speciale, ce raman deschise pe intreaga perioada a iernii.

O piatra rotunda o mai accept in parbriz, e la ordinea zilei, dar un spike din ala desprins din anvelopa la 120km/h pe vreo autostrada...
Prin Apuseni hai ca mai merge.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@I_stoian79: Am cumparat 4 buc. genti aluminiu pe care am cauciucuri de vara. Pe gentile de tabla (din dotarea originala) am pus acele anvelope de iarna, le folosesc aprox 3 luni pe an, non-stop, fac un "pit stop" in curte si in 30 min le schimb. Sa stii ca isi fac treaba, fara sa incerci, sa probezi, iti dai doar cu parerea. La voi in Timis, s-ar putea sa fi avut anul trecut o iarna mai usoara, dar in Bucuresti, am reusit sa ies din troiene. Este si un confort, incalzesti masina, dai de pe ea zapada si pleci.
@Byke: Te referi la cu totul altceva, acele "spikes" sunt speciale pentru off-road. Nu este acelasi lucru. "Tintele" sunt cu aprox 0,5 mm iesite in afara anvelopei, dispuse pe laturi ca si doua benzi in forma de Z. Nu discutam de acelasi lucru, nici eu nu vreau sa-mi intre un surub de 10" in parbriz.
Off topic:
Ca tot ai muncit sa cauti, crezi ca un Opel Vectra C suporta draciile alea?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
despre genul asta de cauciucuri vb voi???
din ce am gasit pe net in multe tari acestea sunt interzise
ps la noi nu asa ca luati-va cu incredere Wink
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Acestea sunt. Am fost cu ele pana in Austria si retur si nu am avut probleme. Poate prin alte tari pe care nu le-am tranzitat?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
legat de cauciucurile de iarna si cele cu tinte
articolul e destul de vechi dar nu cred ca s-a modificat prin a fi acceptate aceste cauciucuri
Austria (minim o pereche de cauciucuri de iarnã MS, M+S sau M&S pentru vehicule mai mari de 3,5t, adâncimea profilului min. 5mm), Belgia (adâncimea profilului min. 1.6 mm, este interzisã folosirea cauciucurilor cu þinte), Bosnia-Herþegovina (cauciucuri de iarnã MS, M+S sau M&S, cu o adâncime a profilului de min. 4 mm ºi purtând simbolul fulg de nea + lopatã ºi sac cu 20-50 kg nisip pentru toate vehiculele de transport marfã ºi cãlãtori), Croaþia (minim 2 cauciucuri de iarnã M+S cu profil de min. 4 mm + lopatã, sunt interzise cauciucurile cu þinte), Cehia (este interzisã folosirea cauciucurilor cu þinte), Estonia (cauciucurile cu þinte pot fi folosite între 01.10-01.05), Finlanda ( cauciucuri de iarnã obligatorii pentru vehicule sub 3,5t si opþionalã pentru vehicule mai mari de 3,5t, adâncimea profilului min. 1.6 mm), Franþa (cauciucurile cu þinte sunt acceptate pentru vehicule mai mici de 3,5t), Germania (în funcþie de vreme ºi semnele rutiere - cauciucuri de iarnã ºi lanþuri, lopatã, târnãcop, barã/cablu de tracþiune), Ungaria (este interzisã folosirea cauciucurilor cu þinte), Italia (numai unde exista marcaje specifice), Letonia (cauciucurile de iarnã sunt obligatorii între 01.12-01.03 numai pentru vehiculele mai mici de 3,5t, ca alternativã se pot folosi cauciucuri cu þinte, acestea fiind însã interzise în perioada 01.03-01.10), Lituania (între 10.04-01.11 este interzisã folosirea cauciucurilor cu þinte; cauciucurile de varã sunt interzise pentru vehiculele mai mari de 3,5 t între 10.11-01.04; adâncimea min. a profilului este pentru M2-2mm ºi 3mm între 10.11-01.04, pentru M3-2mm , N2 ºi N3-1mm, remorci de categoria O3 ºi O4-1mm), Mongolia ( se recomandã lopatã, barã tractoare, cablu oþelit, vinci ºi cauciucuri cu þinte), Norvegia (folosirea cauciucurilor de iarnã nu este obligatorie, dar dacã se folosesc adâncimea min. a profilului este de 5mm; cauciucurile cu þinte sunt interzise de la Paºti pânã la 31.10; vehiculele care au cauciucuri cu þinte plãtesc taxã pentru a intra în Oslo, Trondheim ºi Bergen), Polonia (este interzisã folosirea cauciucurilor cu þinte), România (în funcþie de vreme ºi indicaþiile Comandamentului Central de iarnã se impune folosirea cauciucurilor de iarnã, a lanþurilor, lopeþii ºi materialelor antiderapante; adâncimea min. a profilului 2mm) , Rusia (folosirea lanþurilor, a cauciucurilor de iarnã ºi a altor materiale este lãsatã la decizia ºoferului, se recomandã totuºi utilizarea acestora în zona Munþilor Urali), Slovenia (cauciucuri de iarnã M+S, cu adâncimea profilului de min. 4mm + lopatã, este interzisã folosirea cauciucurilor cu þinte), Suedia (folosirea cauciucurilor cu þinte este permisã între 01.10-30.04), Elveþia (cauciucurile cu þinte sunt permise pentru vehiculele mai mari de 3,5 t între 01.11-30.04). (Sursa: “Winter Equipment – Survey of legislation on the use of snow chains and winter tyers”, studiu IRU) .
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
de astea ce zice-ti?
http://www.automarket.ro/st...ctabile-2166.html
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR