Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:
ionutzmi a scris:deci nici gand sa mai inscrii vreun euro2 ,
traiasca bulgaria .



si daca ne loveste o masina cu numere de bulgaria oare cand ne mai recuperam banii? sau ii mai recuperam macar?.....


daca doamne fereste ai un accident cu o masina cu nr. de bulgaria (si implicit e vina ei ) are carte verde si pe verso are sucursala in bucuresti la care te duci si te adresezi pt recuperare dauna .
iti spun din proprie experienta ...am patit mai demult.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La cresterea asta cum de nu mai protesteaza nimeni ?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Slash a scris:La cresterea asta cum de nu mai protesteaza nimeni ?


Nu mai are cine, la cat e benzina, cine crezi ca-si mai cumpara masina Smile
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai cred ca asta au si vrut, sa nu mai circule lumea pe sosele, sa nu-si mai ia lumea masini, asa se rezolva si problema traficului aglomerat.
Skip ads

  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Legat de subiectul taxei, am gasit un articol pe http://automotorclub.com/ar...e-auto/index.html si sunt curios daca a incercat cineva si chiar merge faza?

Adica ma gandesc la faptul ca daca ar fi asa usor foarte multi ar apela la astfel de metode ptr asi recupera banii..
  • roffyboy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2010

  • Mesaj Privat
e jale frate.. am un opel vectra b din 2001 si pur si simplu nu mai am ce face ku el ,l'am radiat de pe spania si akuma ma costa 3.500 euro ca sa'l inscriu..oare va mai scadea taxa vreodata sa'l mai tin sau sa ii dau foc..?
  • Margik

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
roffyboy a scris:e jale frate.. am un opel vectra b din 2001 si pur si simplu nu mai am ce face ku el ,l'am radiat de pe spania si akuma ma costa 3.500 euro ca sa'l inscriu..oare va mai scadea taxa vreodata sa'l mai tin sau sa ii dau foc..?

poti apela la vecinii nostri din BG...dupa care ii dai drumul la targ...asa macar vei recupera o parte din investitia pe care ai facuto...daca ii dai foc nu ai sanse sa iei mai mult de 700 lei(remat)...sau daca nu esti dispus sa mai investesti dezmembrarile sunt ultima solutie... sincer nu cred ca avem sanse la ceva taxe scazute curand..
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@ epox.. se poate; am recuperat de pe un mercedes si de pe un astra g, acum urmeaza dupa un alt astra g; dar totusi sunt multe formalitati si a trebuit sa astept ceva + ceva bani la avocat.
Skip ads

  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
revin cu un tabel cu valorile taxei pt 2011
(sper sa se vada.. ca am avut si alte tentative si numai nu am reusit)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ideea e ca nu prea corespund valorile de acolo ... G-ul meu cu motor de 1995cmc are 154g/km CO2 (Euro3) ... iar in tabelele cu noile valori, la motorul de 2000 apare 180 g/km ...
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
valorile sunt aproximative.. ele pot varia;
am vazut euro 3 si cu 132 si cu 160 g/km CO2
  • corsanu_deva

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Totusi, care sunt ultimele noutati in legatura cu taxa auto? Din cate am inteles, un tribunal european a declarat-o ilegala! Se va scoate pana la urma?
Skip ads

  • ionutz_grig

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
a incercat cineva sa dea statul in judecata si sa castige?
  • ionutz_grig

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si cat la costat?
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da, la o taxa de 2000 de euro pe un motor mai mare diesel inmatriculat pe RO in 2008 (cand se numea taxa de poluare sau cum); am primit banii inapoi + ceva dobanda. Procesul a durat aproximativ 9 luni; 300 de euro am platit avocatul (abia dupa ce am primit banii de la stat)

La o masina mai mica, motor benzina euro 4. Taxa platita a fost 280 de euro; aici am primit niste dobanda mai mica. Procesul a durat cam 6-7 luni. Costuri avocat: 100 sau 200 de lei, nu mai retin exact.
  • liviulica

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sal am un opel astra g disel de 1.7 din anul 2000 euro 3 lam achizitionat azi cam cat ma ajunge taxa daca stiti cumva ca idee va multumesc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sigur e Euro 3?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Taxa auto pentru masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007 ar putea fi amanata cu un an, ministrul Mediului, Lazslo Borbely, sperand ca, astfel, persoanele care detin masini vechi sa aiba sansa sa le vanda, in aceasta perioada.

Daca s-ar aplica taxa prevazuta in legea intrata in vigoare la mijlocul acestei luni, pentru unele masini aceasta taxa ar fi devenit mai mare chiar decat valoarea masinii in sine, fapt care ar fi condus la imposibilitatea vanzarii. Astfel, potrivit avocatului Gheorghe Piperea, se incalca dreptul la garantarea proprietatii, iar statul ar fi fost chemat in judecata la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO).

Ce impact ar putea avea, insa, amanarea platii acestei taxe pentru masinile mai vechi? Potrivit lui Augustin Hagiu, presedintele Federatiei Operatorilor Romani de Transport (FORT), ar exista cel putin trei avantaje ale acestei decizii.

"Impactul va fi semnificativ. In primul rand, se va debloca piata auto. La vehiculele comerciale care trebuiau inlocuite vor exista cumparatori. In noua formula, nu ar fi existat cumparatori, pentru ca valoarea taxei depasea valoarea masinii", a declarat, pentru Ziare.com, Augustin Hagiu.

Laszlo Borbely, despre amanarea taxei auto: A fost o decizie politica

In al doilea rand, s-ar rezolva, cel putin temporar, problema legata de masinile achizitionate in sistem leasing. Conform legii intrate in vigoare, ar fi devenit aproape imposibil pentru persoanele care au achizitionat o masina in leasing sa o treaca pe propriul nume.

"Sunt masini care fusesera cumparate in leasing inainte de 2007 si, in functie de tipul contractului de leasing, se ajungea in situatia in care, daca nu ar fi fost achitata prin rata sau nu ar fi fost platita taxa atunci sau intre timp, practic nu ai fi putut sa inmatriculezi masina pe persoana fizica sau juridica, in contextul in care trebuia sa platesti aceasta taxa", a explicat Hagiu.

Liber la masini noi

Nu in ultimul rand, ar urma sa fie deblocata si piata automobilelor noi, unde exista un blocaj cauzat de imposibilitatea vanzarii masinilor vechi, astfel incat persoanele respective sa isi poata cumpara una noua.

"Neputand sa mai vinzi o masina mai veche de 2007, nu puteai sa-ti cumperi nici una noua. De exemplu, la Logan, din 2006, ajungea sa coste taxa 2.500 de euro, cand valoarea lui de piata era undeva la 1.500 - 2.000 de euro. In contextul asta, nu mai puteai sa vinzi Loganul ca sa-ti iei o masina mai noua", a exemplificat presedintele FORT.

De altfel, aceasta nu era singura situatie aberanta in care s-ar fi regasit proprietarii, in cazul legii din prezent. Potrivit lui Hagiu, exista multe exemple in care, in momentul incercarii inregistrarii unei masini cumparate la mana a doua, la ghiseu se cereau dovezi ca nici unul din proprietarii anteriori nu si-au recuperat in instanta taxa auto.

"Exista cazuri concrete in care s-au dus la ghiseu sa inregistreze masina si li s-a spus ca trebuie sa faca dovada ca unul din proprietarii anteriori nu si-a recuperat taxa in instanta. Este o chestie pe care nu a spus-o nimeni. Practic, eu cumparam o masina acum, dumneavoastra imi faceati dovada ca a fost achitata taxa de prima inmatriculare, dar eu la ghiseu trebuia sa fac dovada ca dumneavoastra nu v-ati adresat instantei ca sa va recuperati taxa. Este o chestie pe care nici domnul ministru, nici alti smecherasi de prin minister nu au spus-o", a comentat Hagiu.

Taxa auto la prima vanzare, suspendata un an

Aceeasi situatie se regasea si in cazul recuperarii diferentei de 25 la suta, fiind nevoie sa demonstrezi ca proprietarii anteriori nu au facut demersuri in acest sens.

"Este o ruptura intre bazele de date de la nivelul serviciilor de inmatriculare si cele de la directiile fiscale cu privire la plata taxei. Nu stie unul de altul. Te duci la ghiseu si nu poate verifica daca pe masina respectiva s-a platit taxa de inmatriculare sau nu", a spus presedintele FORT.

Amanarea nu rezolva problemele

Pe de alta parte, raman inca multe lucruri neclare, este de parere avocatul Gheorghe Piperea. "Daca amani doar anumite dispozitii, cum ar fi cea cu aplicabilitatea si pentru masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007, cum ramane cu celelalte texte, cu toata procedura care trebuie urmata si cum ramane cu cei care deja au apucat sa plateasca aceasta taxa", a declarat acesta, pentru Ziare.com.

Astfel, exista riscul sa ramana, in continuare, aceleasi probleme juridice si economice care exista si in prezent. "Taxa de poluare ramane pentru masinile care sunt inmatriculate pentru prima data in Romania, de unde problema de discriminare, de unde o foarte mare problema a Romaniei, pentru ca nu se va fi rezolvat problema de discriminare ridicata, anul trecut, de doua ori de curtea de la Luxemburg", a comentat Piperea.

Avem nevoie de o lege cu totul noua?

Atat avocatul, cat si presedintele FORT sunt de parere ca legea privind taxa auto ar trebui abrogata, iar discutia ar trebui reluata.

"Parerea mea este ca oamenii acestia, care au vazut ca taxa de inmatriculare este impopulara si printre manifestantii din Piata Universitatii, sa abroge aceasta lege, sa gandeasca alta, sa o puna in discutie publica cel putin sase luni de zile, avand in vedere cat de nepopulara a fost aceasta lege si, cand vine un nou guvern, in 2013, sa reglementeze mai cu cap, mai cu atentie, mai cu logica economica si juridica, o alta taxa de poluare", a subliniat Piperea.

Daca se va amana plata taxei, va fi cel putin un an la dispozitie in care toate partile ar putea discuta, astfel incat sa se ajunga la o formula mai buna din toate punctele de vedere.

"Acum avem un an la dispozitie sa ne asezam la masa dialogului, sa vedem care este cea mai buna formula de aplicat in Romania care sa raspunda si normativelor europene si care sa satisfaca, pe de o parte, necesitatea de protectie a mediului, cu adevarat, incasarea unor sume de bani care sa acopere problemele de mediu, dezvoltarea parcului auto national - atat detinuta de persoane fizice, cat si cele comerciale - intr-un proces continuu. Asta trebuie sa urmareasca statul, pentru ca asta inseamna si siguranta si reducerea poluarii", a concluzionat Hagiu, care este, la randul sau, de parere ca decizia a fost luata sub presiunea strazii, una dintre nemultumirile protestatarilor din Piata Universitatii fiind taxa auto.
  • sorin soare

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpu...oare cand va veni ziua in care nu se va mai plati taxa care si asa e ilegala....
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR