Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare
A pus cineva jante cu Et 42 pe opel insignia? Se potrivesc sau ating?
..am gasit niste jante e J7 si Et 42 si nu stiu daca merg
Skip ads

  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Merg. Tot ce este intre 35 si 45 nu ai probleme. Defapt et 42 vin ca si default pe multe.
  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Vreau pentru iarna pe 17 si am gasit Et 42, in specificatiile carti vad ca e de la 35 pana la 41 Et-ul , de asta zic..sunt niste jante de bmw
..am inteles ca s ar putea sa atinga amortizoarele cele pe 42
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Diferența dintre 41 si 42 este de 1mm mai aproape de suspensie. Nu cred ca ar putea afecta ceva aceastã diferențã. Eu am et 42 din fabricã si altele pe 35 si este imposibil sa iti dai seama de diferența. Ideea e ca et 35 precum si mai sus de 42 nu sunt incluse ca si cum ar fi compatibile pe masina dar ele se potrivesc fara problemã si nu ating. Încearcã sa cauti mai multe detalii pe net și intrã pe un configurator de jante sa vezi ce diferențã ar fi si daca se schimba ceva.

http://www.willtheyfit.com/...=7&offset2=42

Pune aici ce configurație ai in prezent si ce o sa ai diferit dupã si iti dai seama daca e compatibil sau nu
Skip ads

  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Da multumesc mult!
..o sa ma intalnesc diseara cu vanzatorul si o sa merg si la o vulcanizare sa vad daca se potriveste la butuc
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Insignia Sports Tourer, din CIV specificatii cauciucuri:
245/45 18 96W
225/55 17 97 W
245/45 18 96W
225/55 17 97W
si admise 215/55 17
235/45 18 94T M+S
225/50 17 98V
  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat

Astea mi le a trecut si mie RAR-ul, vroiam doar sa ma asigur de Et..
  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am revenit, imi faceam griji ca nu merg jantele pe 17 7j et42..
Si cand le am dat jos pe alea de vara, am 8.5J Et 45 pe 19... oare sa le vand? Numai ca e mult mai stabila cu alea de vara in curbe dar nu stiam ca poti pune 8.5J , sunt jante OPC
Skip ads

  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Daca nu te deranjeaza cum simti gropile cu alea de 19 si implicit costurile exagerate pentru cauciucuri, pastreaza-le. De la 18 in sus mașina e mult mai stabilã se aseaza mai bine pe drum si ai mai mare manevrabilitate, plus cel mai important aspect dintre toate e cã aratã bestial o jantã mare pe masina asta fata de 16-17.
  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Da sa sti, acum 10 min cand veneam de la vulcanizare am luat o curba cum luam pe 19 , ma luat ameteala, m am speriat un pic, nu ma asteptam sa fie asa mare diferenta
  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
O intrebare, abia am cumparat masina de 2 luni, am jante pe 19 de vare si anvelope pe spate 235 40 r19 si pe fata 225 40 r19, intrebarea este de ce nu a pus 245 cum e in carte, o face prea lata sau ii atingea sau consuma prea mult?
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Ai luat o SH? Vezi ca scrie clar in carte ce dimensiuni sa folosești și cu siguranța trebuiesc toate identice,nu numai ca profil și vechime dar mai ales ca dimensiuni- asta dacã ții la siguranța.
Skip ads

  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
@Danutryo

Cu siguranta fostul proprietar le-a schimbat si el dupa buget si nu dupa alti factori( stabilitate, siguranta etc). Poti sa iti cumperi 245/40/19 lejer.
Cauciucurile daca sunt mai late nu reprezinta nicio problema, teoretic cu cat sunt mai late cu atat suprafata de contact e mai mare, deci control mai bun(invers in cazul ierni)
  • danutryo

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia OPC 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Crapu7, nu intelegeam, asa o sa fac in primavara, o sa iau pe 245...nu cred ca o sa mi creasca mult consumul de la 225
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am redescoperit placerea de a conduce Insignia.Am 3 zile de cand am pus rotile de iarna pe 17 si sa schimbat total masina.Vara folosesc 245 45 r18 iarna 225 50 r17 desi e putinta diferenta simt enorm, nu mai plang la orice denivelare , parca era un chin cand treceam peste liniile de tramvai zici ca eram pe janta direct.Sunt curios cum e cu 225 55 r17 pentru ca as vrea sa vand pana in primvara jantele de 18 si sa raman la 17 pentru confort , dar ca aspect lasa de dorit dar nu as mai incerca 18 decat 235 50 r18 desi nu e in carte stie cineva daca se intampla ceva ?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e mare diferenta...pe 18. Eu am trecut pe 17..am pierdut la aspect si un pic la stabilitate in curbe....dar am castigat mult la confort.
  • Daniel B.

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Rog daca poate sa ma ajute cineva. Am o masina opel insignia sports tourer sw 2014. Ma chinui de 2 saptamani..pe net..pe brif sa gasesc ce fel de roti sa ii pun pt iarna. Nu prea ma pricep la pc..la internet.. mentionez ca nu am bani sa merg direct la o firma.. asa ca am comandat cauciucurile (225,50,17),care le voi plati in rate. Si acum caut jante second si nu stiu care ar fi marimea corecta. Am gasit ceva pe ebay dar nu reusesc sa imi dau seama decat doar ca sunt pe 17. Trece iarna si eu sunt tot cu rotile de vara Smile) . Va multumesc pt intelegere si astept un raspuns.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pentrue jante de 17, la prefacelift ai nevoie de 7J*17/ET 41. 90% si la facelift sunt la fel. GAuri 5*120...se mai potrivesc jante de BMW la gauri, dar nu stiu cum e cu ET
  • Daniel B.

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns . Numai bine
  • OVarareanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salut, sa rascolesc un pic istoricul, am luat recent o Insignia din 2011, 4 usi, motor 1.8 benzina. Am la ea doua randuri de jante, respectiv cauciucuri cu dimensiunile:
Vara, jante aliaj:
245/45/ZR18
Iarna, jante tabla:
225/50/R17
Ma zapacesc jantele pe 18 cu cauciucurile astea la denivelari, si cum drumurile noastre sunt numai cu denivelari, as vrea sa schimb cauciucurile cu ceva mai "carnoase". In cartea de identitate nici macar nu am R18, si sunt derutat. Asta apare in CI:
215/60/R16
225/50/R17
Ce recomandati pentru cresterea confortului? Ar trebui sa schimb si cauciucurile de iarna, si cele de vara, datorita vechimii, asa ca as putea sa anticipez de pe acum la achizitie cresterea confortului si o alta abordare la dimensiunile cauciucurilor. Parca in momentul de fata nu as schimba direct jantele, insa in functie de sfatul vostru o sa iau o decizie.
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR