Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • PaulStefan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor.
Am o frontera B x22dth 1999, o pot inalta cumva de fata?
Daca da, cum procedez?
Multumesc anticipat pt ajutor.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se poate inalta un pic din barele de torsiune (se strang suruburile), dar masina devine mai rigida si putin mai instabila. Ideea e ca masina (caroseria) sa fie paralela cu asfaltul.
  • niladam2002

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=459259

Probabil merge inaltata si a ta folosind aceeasi metoda!

Numai bine!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In nici un caz. Fronterele nu au arcuri pe fata ...
Skip ads

  • PaulStefan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Se poate inalta un pic din barele de torsiune (se strang suruburile), dar masina devine mai rigida si putin mai instabila. Ideea e ca masina (caroseria) sa fie paralela cu asfaltul.


La mine pe fata bara de torsiune se prinde in capete cu bieletele antiruliu. Ce suruburi sa strang? Ms de rasp.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aia de care zici tu e bara stabilizatoare. Bara de torsiune se prinde in bascula inferioara si se termina pe undeva pe sub scaune. Acolo e surubul respectiv.
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bara de torsiune are caneluri la ambele capete care este cuplata in niste bucsi binenteles cu caneluri interioare care la rindul lor sint fixate cum zice stelea in bascula innferioara la roata..... si in partea din spate cu o brida si un surub de traversa Ca sa sa inalti un pic de fata tre sa muti un dinte sau doi canelurile de la bucsa fata de bara de torsiune Nu prea ai ce suruburi sa stringi tre sa desfaci surubu de la brida
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De surubul cu nr. 12 din poza ziceam eu ... Ca sa scoti bara din canelurile de la bascula sau de la suportul de la traversa ...
Skip ads

  • Serocska

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,
stie cineva, daca se poate regla unghiul de cadere la Frontera B ? Am masina din 99 si se vede o uzura pe partea exterioara la ambele roti din fata. Am fost la service si totul era OK dupa Computer, service modern. Dupa aia m-am dus si la un alt service ca sa ma conving, daca era intre valori bune, si m-a surprins ca si acolo era OK. Totusi maninca partea exterioara si parca se vede si cu ochiul ca nu sta drept. Am inaltat cu aprox 2 cm de la arc, oare ar fi cauzat de ala?
Inainte de ridicare nu stiu daca avea problema pentru ca cum am cumparat, am si inaltat - batea la denivelari mai marisori.
Mersi.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De la care arc ai inaltat? Fii mai explicit, sau altfel spus, ce varianta de Frontera ai?
  • Serocska

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am inaltat de la arcurile din fata, de torsiune, am modelul cu 4+1 usi, dar intre timp am si primit raspunsul.Am desfacut roata si am aflat ca la bascula din sus este posibilitate de reglare unghiului de cadere.
  • Serocska

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am inaltat de la arcurile din fata, de torsiune , am modelul de 4+1 usi, dar intre timp am si primit raspunsul.Am desfacut roata si am aflat ca de la bascula din sus este posibilitate de reglare a unghiului de cadere.
Skip ads

  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
unghiul de cadere se regleaza din "calareti". o sa caut o poza cu ei unde sunt si o sa o postez. ideea este urmatoarea:
la "service"-urile astea unde mergem sa ne facem geometria trebuie MARE ATENTIE sa fie selectat MODELUL corect de masina. Spre deosebile la B-ul meu (116CP) sunt alte valori si specificatii fatza de B-ul lui CIP (120CP) , desi la prima vedere ai spune ca ar trebui sa fie la fel, ... in programul de geometrie roti nu sunt ... asa ca MARE ATENTIE la ce va selecteaza mesterul din program inainte sa se apuce de treaba.
Pe de alta parte in Timisoara am schimbat vreo 3 locuri cu masinile pana am dat de un om care chiar stia ce sa faca si cum sa foloseasca asa cum trebuie scula aia de reglat geometria. Daca are un PC, un program, senzorii si elevatorul pentru geometrie asta nu inseamna neaparat ca stie si sa regleze asa cum trebuie unghiurile ...

Inaltrarea de fata la B se face cum a spus stelea, am facut si eu la mine si sunt foarte multumit de rezultate. Am castigat stabilitate si suspensie pe partea fata, "ridicand" din acele suruburi masina cam 5-7 cm.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Desi subiectul este cam vechi, la Frontera B Sport 2.2 16v din 2000 am inlocuit tot ce se putea pe fata si tot se aud si se simt trosnituri cand cand deplasez pe teren accidentat. Sa fie de la barele de torsiune, parca se simte si in podea pe denivelarile mai mari. Va rog sa-mi raspundeti daca a patit cineva la fel.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Trosnituri auzeam si eu la A,aveam tabla de la podea crapata,usor bombata inauntru.Scoate-i mocheta si buretii,se vor vedea imediat .
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu tronsniturile, se auzeau de la prinderea din spate a barei de torsiune. Am pus cauciuc intre sasiu si capatul barei si de atunci nu se aude nimic.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti pune o poza ceva?Bara de torsiune nu trebuie sa atinga in sasiu.
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ma tem ca nu e vorba de bara de torsiune !
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Posibil sa fi vrut sa zica de bara stabilizatoare spate de fapt...
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Din prinderea barelor de torsiune se auzeau acele trosnituri, mai ales cand mergeam pe terem destul de accidentat. acum am pus cauciuc sa nu se atinga cele doua suprafete metalice, urmeaza sa confectionez distantiere din poliamida.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR