Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am avut o zi plina, am facut vreo 590km, am avut un consum de 5,4 L, nici mie nu-mi vine sa cred, am produs si niste bani, ma amendat si politia pt "lipsa centurei", si tot politaiul mia zis ca imi atarna toba finala!!
Problema nu stiu cum este legata toba finala el are deasupra lui un inel de cauciuc dar nu stiu cum e prinderea pe toba niste sfaturi mi-ar prinde bine ca nu mai vreau sarma ca si paia o cautam la 11 seara pe aratura si nu am gasit una, noroc cu un tirist!
multumesc
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
atat toba intermediara cat si cea finala sunt "agatate" cu niste coliere/inele de cauciuc (pt a impiedica vibratiile)care se gasesc (la diferite dimensiuni) la unele magazine de poiese auto...baga-te sub masina si ai sa observi acele sisteme(agatatoare) de prindere atat pe toba cat si pe masina...e simplu.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Completare: la prima vedere toba sta pur si simplu atarnata de inelele ale; dar are si niste siteme de blocare. La toba intermediara, in interiorul inelelor sunt niste benzi metalice care dupa introducerea tamponului pe axul de pe sasiu, intra in niste santulete special facute, blocandu-se astfel. La toba finala, sunt niste cleme atat pe axul de pe toba cat si pe cele doua axe de pe sasiu. Acestea se stramba dupa ce se introduce colierul-inelul pe ele. Daca nu pori sa bagi inelul din cauza pozitiei fff incomode, demontezi chinga aia metalica de pe toba, si bagi inelul fara toba, dupa care fixezi toba in chinga. Nu stiu daca am fost suficient de explicit...daca nu...cineva care a mai facut-o...help Smile
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu mai am nici o chinga pe toba , se vede ca ar fi avut ceva legata la mijloc ? Rolling Eyes Oricum multumesc o sa o rezolv maine cu siguranta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR