Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Astra clasic din 2006, motor 1.6, masina cumapata de noua! Am facut pana acum 91.000 km fara nici o problema. La o vite za constanta pe autostrada de 160- 180 chiar 200 km/h consumul nu sare de 8.5, chiar si cu clima, insa in oras consuma cam mult, e adevarat merg si cam energic, asta insemnand ca schimb de obicei intre 2500 si 3000! Nu am facut un consum exact un consum dar cred ca este peste 10! multumesc astept parerile voastre!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Aceeasi masina am si eu, din acelasi an si cu ~ aceeasi km.
Extraurban, consumul variaza intre 6.1-6.2 (90-100km/h) si 7.0 - 7.5 (140 km/h).
In Bucuresti, cel mai putin am scos 8.2 si cel mai mult 10.4.
Pana nu ii faci consumul exact, nu ai de unde sa stii cat papa. Daca nu ai BC, incearca metoda plin-plin.
Am vazut pe forum si alte pareri, unii baieti chiar spuneau de 12% in Bucuresti.
Consumul depinde de foarte multi factori: traseu, stat la semafoare, schimbare viteza, tip/calitate benzina, filtre etc.

Poti incerca in primul rand sa schimbi benzina :(eu merg cu 99+ de la Petrom si parca se duce mai greu decat 95), filtru aer si filtru de benzina; si eu tot la 2500-3000 ture schimb......acuma depinde si cat de repede ajungi aici: pedala la podea/apasata partial.

In orice caz, un 9-10% in Bucuresti e ok in conditii de aglomeratie.
Saptamana trecuta, dupa ~ 250 km parcursi in Bucuresti, am avut 8.9%.....plecat la 07.00 AM la serv.....intors in intervalul 17.00-18.00.

Numai bine,
Alex
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ca o paralela va pot zice ca si eu cu z14xep asta iarna in oras am scos tot zece !
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
serioussam a scris:ca o paralela va pot zice ca si eu cu z14xep asta iarna in oras am scos tot zece !


Off-topic:

Cumnatul meu are Z14XEP; asta iarna am plecat cu ambele la masini la un drum de ~ 500km. El primul.....eu dupa el......aceleasi conditii.
A lui a consumat 6.8, a mea 6.2. Deci, incarcat (4 persoane+bagaje), Z16XEP e mai economic decat fratele mai mic.
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
DANY Alex a scris:Sunt posesorul unui Astra clasic din 2006, motor 1.6, masina cumapata de noua! Am facut pana acum 91.000 km fara nici o problema. La o vite za constanta pe autostrada de 160- 180 chiar 200 km/h consumul nu sare de 8.5, chiar si cu clima, insa in oras consuma cam mult, e adevarat merg si cam energic, asta insemnand ca schimb de obicei intre 2500 si 3000! Nu am facut un consum exact un consum dar cred ca este peste 10! multumesc astept parerile voastre!

IN PRIMUL RAND VA MULTUMESC PT PROMTITUDINE! Sunt nou, aseara mi am facut contul, cred ca e k mesajul tranmis asa....pedala o apas cam rapid pana la 2500-3000-3500,inteleg ca este un consum mbun.... problema e cred, ca eu merg cam repede si la sf zilei uneori am vazut ca am facut destui km! Va multumesc inca odat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR