Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Azi am fost cu Zafira in service,cand mi s-a dat jos scutul,am observat ca lonjeroanele incep sa rugineasca.....data trecuta mai erau cum mai erau,dar acum puteai sa perii rugina de pe ele...
Problema este scutul de ppastic original care are o pasla care tine umezeala exact in dreptul lonjeroanelor.
As lua unul metalic de Astra G,se potriveste la 4 suruburi,fata-spate si lonjeroanele raman neacoperite.
In plus ca scutul de Zafira are si ceva protectii care se ridica spre roti in sus,probabil sa nu intre mizerie pe acolo .
Daca pun scut metalic de Astra G,cred ca la iarna nici nu se mai incalzeste motorul.
Voi ce parere aveti,v-ati lovit de problema asta ?
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
NU sunt lonjeroane, ala e cadru motor, si cu rugina cu tot cred ca duce 20 de ani, ce ai tu acolo e superficial.
Ar trebui sa perii bine tot ce e acolo, degresat si grund.

Asta e rezolvarea
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Recomand sa montati scut metalic pe Zafira si chiar pe sora mai mica Astra G. Prin acest scut se protejaza baia de ulei si cutia de viteze care din pacate sunt destul de jos la masini facute sa circule pe drumuri civilizate ....La masina mea se pot vedea pe acest scut o multime de urme serioasde ale loviturilor incasate pe parcursul a 5 ani de cand o exploatez.
La montajul scutului metalic se poate pastra prin decupare partile laterale a celui de plastic care protejaza burdufurile planetarelor si mecanica rotilor. Scutul metalic protejaza numai partea motorului si a cutiei el montandu-se intre lonjeroane.

@ eddie din pacate masinile noastre cam au intrat in varsta a treia si nu mai poti vorbi de garantia acordata caroseriei. Nu ma bucura dar astea sunt problemele varstei ..reumatism ...si mai grav e pe la portiere si praguri...
Acum se mai pune problema daca se mai merita scutul la o masina asa de veche si uzata ca a ta.
Acolo unde zici tu ca e rugina ai noroc ca e tabla groasa dar daca vrei poti sa o vopsesti asa de placere.
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai deschid alt topic am sa scriu aici,sper sa nus upar pe nimeni.
Cand mi s-a rupt scutul mi-a cazut o bucata de tabla subtire(parea de aluminiu).Stie cineva cumva ce ar putea fi?Avea maxim 30cmx30cm.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Era plata, sau indoita? Eu banuiesc ca era o protectie in jurul evacuarii Rolling Eyes
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La astra G/ zafira acea tabla subtire si lunga de 30-40 de cm tine pasla/izolatia aia prinsa de scutul mic care se desface pentru a avea acces la baia de ulei
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am sa vad daca o mai am,sa icnerc sa fac o poza.
Avea si nsite gauri in ea,ca si cum ar fi prinsa undeva cu niste suruburi.Cand am vazut-o era indoita dar nu pot spune cum ar trebui sa fie pentru ca eu am vazut-o dupa ce a cazut.poate s-a indoit cand am rupt scutul
  • moldo2006

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Recomand sa montati scut metalic pe Zafira si chiar pe sora mai mica Astra G. Prin acest scut se protejaza baia de ulei si cutia de viteze care din pacate sunt destul de jos la masini facute sa circule pe drumuri civilizate ....La masina mea se pot vedea pe acest scut o multime de urme serioasde ale loviturilor incasate pe parcursul a 5 ani de cand o exploatez.
La montajul scutului metalic se poate pastra prin decupare partile laterale a celui de plastic care protejaza burdufurile planetarelor si mecanica rotilor. Scutul metalic protejaza numai partea motorului si a cutiei el montandu-se intre lonjeroane.

@ eddie din pacate masinile noastre cam au intrat in varsta a treia si nu mai poti vorbi de garantia acordata caroseriei. Nu ma bucura dar astea sunt problemele varstei ..reumatism ...si mai grav e pe la portiere si praguri...
Acum se mai pune problema daca se mai merita scutul la o masina asa de veche si uzata ca a ta.
Acolo unde zici tu ca e rugina ai noroc ca e tabla groasa dar daca vrei poti sa o vopsesti asa de placere.


destul de joase depinde cum le privesti.....uite de exemplu eu am distanta de la pamanta la buza aceea de plastic de la spoiler km de o palma,iam schimbat arcurile k erau rupte,iam pus noi,si sus la telescop flansa pe care sta masina impreuna cu rulment(kitu cum ar veni) si iti spun k masina sa ridicat de fata cu o palma su mai bn fata de cum era inante,acuma asa urc bordurile de 30cm fara nici o problema:)
  • moldo2006

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
moldo2006 a scris:
zafira 2.0 automatic a scris:Recomand sa montati scut metalic pe Zafira si chiar pe sora mai mica Astra G. Prin acest scut se protejaza baia de ulei si cutia de viteze care din pacate sunt destul de jos la masini facute sa circule pe drumuri civilizate ....La masina mea se pot vedea pe acest scut o multime de urme serioasde ale loviturilor incasate pe parcursul a 5 ani de cand o exploatez.
La montajul scutului metalic se poate pastra prin decupare partile laterale a celui de plastic care protejaza burdufurile planetarelor si mecanica rotilor. Scutul metalic protejaza numai partea motorului si a cutiei el montandu-se intre lonjeroane.

@ eddie din pacate masinile noastre cam au intrat in varsta a treia si nu mai poti vorbi de garantia acordata caroseriei. Nu ma bucura dar astea sunt problemele varstei ..reumatism ...si mai grav e pe la portiere si praguri...
Acum se mai pune problema daca se mai merita scutul la o masina asa de veche si uzata ca a ta.
Acolo unde zici tu ca e rugina ai noroc ca e tabla groasa dar daca vrei poti sa o vopsesti asa de placere.


destul de joase depinde cum le privesti.....uite de exemplu eu am distanta de la pamanta la buza aceea de plastic de la spoiler km de o palma,iam schimbat arcurile k erau rupte,iam pus noi,si sus la telescop flansa pe care sta masina impreuna cu rulment(kitu cum ar veni) si iti spun k masina sa ridicat de fata cu o palma su mai bn fata de cum era inante,acuma asa urc bordurile de 30cm fara nici o problema:)



aaa,si am uitat sa zic k eu scut de vreo 4 luni nu mai am k sa rupt din partea de spatesi spanzura asa k lam dat jos,si ma gandeam la problema sa nu atinga baia pe jos k no mai protejeaza asa bn,dar cum iam ridicat fata numi mai fac probleme,trebuie sa fie un bolovan in drum sa o sparg:P.......si intrun fel e mai usor k nu mai tot trebe sal dai jos cnd ai de lucru sau sa vezi ceva urgent sub ea k vine prinsa si pe dupa roata nu numa dedesuptul il protejeaza ci si ce sare de la roata:P
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Interesati-va un pic...e o rechemare in service pt 2.0 dti pe astra, tocmai pt cadru moitor, indiferent de provenienta masina ...e postat si pe forum...dar mai bine la un dealer opel. Bafta...poate e si pt zafira.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Avind zilele acestea mai mult timp liber m-am dus cu zafira in reprezentanta pentru actiunea de rechemare pt cadrul motor. M-am incadrat, si baietii de acolo (reprezentanta Opel Sibiu) au decis ca trebuie doar tratat cadrul cu niste solutii speciale lucru pe care l-au si facut. Serviciul prompt si la obiect dupa parerea mea, oamenii de treaba.
Recomand cu incredere ptr aceasta actiune.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR