Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.Geamurile de pe spate imi incepusera sa culiseze greu in ultima perioada,asa ca m-am hotarat sa le demontez si sa curat zonele imbacsite...
Ca si scule folosite un set de torxuri,surubelnita lata si in cruce.










Dupa toate aceste operatiuni,apucati cu ambele maini panoul aproape de partea de jos si trageti ferm spre sine,fara smucituri,pana la eliberarea acestuia din cele 4 clipsuri.














Observatie.Depozitati geamul intr-un loc ferit.Risc de spargere.
Scoateti chederul de pe rama usii si il curatati de praful acumulat de-a lungul timpului.Inlocuiti chederul daca de la ''mijlocul'' lui in jos prezinta taieturi sau rupturi de orice natura.Geamul nu o sa culiseze pe aceste chedere rupte sub nici o forma bine.
Curatati si interiorul usii de mizeriile acumulate,deasemeni cu o pensula de desen(dimensiuni mici) ungeti zonele de culisare ale macaralei cu vaselina(nu exagerati)
Montati totul in ordine inversa demontarii.
O sa aveti placuta surpriza sa vedeti si sa simtiti ce frumos o sa culiseze geamul dupa toate acestea.
In speranta ca o sa va ajute.Succes
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • rullz84

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
chiar aveam nevoie de indicatii. felicitari pt idee.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de aprecieri.
Skip ads

  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
merci Ksper! yo credeam ca geamul trebuie sa se separe din tija de aluminio care apare in ultima fotografie in partea de jos ,linga litera B din poza ta!...problema e,daca aceea tija iese cu tot cu geam,... atunci cum se cupleaza tija de aluminiu cu macaraua ? caci la pipait si la prima vedere nu imi dau seama ........cobor sa mai verific ! pe usa spate este senzor airbag?trebuie deconectata bateria inainte sa scot mufa electrica a motorasului? multumesc pt raspuns!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sina aceea din ultima imagine este "sina" pe care culiseaza suportul profilat de plastic, de la bratul macaralei si RAMANE fixata pe geam asa cum este(cu acea banda de cauciuc). Nu este necesar sa deconectezi bornele acumulatorului. Pe usa spate nu este senzor de airbag lateral la Vectra B.
ATENTIE la felul cum manevrezi geamul. Un singur pas gresit si il faci bucatele. Daca respecti pasii din tutorial nu ai cum sa gresesti.
  • arisgigi

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
foarte bun tutorialul , pacat ca eu gasiem unul mai vechi in care nu se mentiona de urechile de plastic de la coltul usii si le-am rupt ...dar am resit sa lipesc unul la loc si sta destul de bine placa aia de plastic acum , desfacusem panoul sa ajung la difuzor care are un barait suparator la bass , la exteror nu pare sa aiba nimic probabil ca e desfacuta vreo spira la bobina difuzorului , va trebui sa cumpar altul de la dezmembrari.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR