Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am revenit in legatura cu discurile iar concluzia este urmatoarea : SE MERITA PE DEPLIN ! Asta doar daca gasesti niste discuri sa fie cu latimea de minim 23 mm ( ma refer doar la masina Opel Vectra C ) si pentru asta trebuie sa te duci cu un subler la dezmembrari ca sa cauti discuri bune ! Dupa ce l-a polizat cu strungul , discul s-a facut de fix 22 mm ( un disc nou ventilat are 25 mm latime) dar uzura lui maxima permisa este de 18 mm ... Deci cu 160 Ron am facut set pe faþa discuri GM de 22mm aproape ca si noi !

https://www.imageupload.co.u...2015/04/18/01.jpg

https://www.imageupload.co.u...2015/04/18/02.jpg
Skip ads

  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Nu vreau sa te contrazic,dar eu stiu ca grosimea minima la discuri fata ventilate este 22mm,sub aceasta cota trebuie schimbate.
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
unde scrie asta ? arata-mi
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Uite....

TIS si Autodata




Nu te juca cu franele....


Ultima modificare facuta de catastefan la Dum 19 Apr, 2015 6:44 pm
Skip ads

  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e...asta e ! dar romanul de rand mai poate sa se tîrascã cu ele si pana la 18 ...ca doar pentru 2-4 milimetri in + nu m-am mai indurat sa dau vreo 800 Ron pe discuri GM cu 25 mm latime ! Mersi pentru informatie oricum


Ultima modificare facuta de Adi Iulian la Dum 19 Apr, 2015 6:49 pm, modificat de 2 ori in total
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Totusi e vorba de frana....mai gandeste-te....
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu are ce sa se intample la discuri de 22 mm grosime cu placute de frana noi . Garantez ca ala merge pana la 18 fara probleme caci eu acum le-am schimbat pe cele vechi si aveau 18 masurat cu subler azi !
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut am mai intalnit fericiti ca tine, dupa investitia asta de rahat, s-au dus si au mai cumparat odata dar noi pentru ca s-au ovalizat in nici 1000 de km.
Apropo, cu franele nu te joci, daca ti-ai luat masina si nu iti permiti sa bagi piese noi (aici ma refer stric la capitolul siguranta) atunci clar vinde-o.
Daca nu te gandesti la tine, gandete-te ca poate iti sare un copil in fata si cand iti este lumea mai draga constati ca masina nu se opreste. Omori pe cineva nevinovat doar din cauza ca te-ai zgarcit sa dai 500 lei pe niste discuri noi.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mda, aiurea ce fac unii colegi. Daca ai o vectra C inseamna ca la un moment dat ti-ai permis o masina cat de cat. Ar trebui sa iti permiti si intretinerea ei.
Treaba voastra.
Plus de asta, ai facut vreodata un test de frane? Stiu oameni cu frane bune si obtineau cam 2500 (cred ca in newton se masoara), iar altii care habar n-au despre masini, dar schimba tot cand e nevoie, iar masinile lor obtineau peste 3000.
A ta cat crezi ca obtine? Eu zic ca pe la 1500.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca si lichidu de frana nu este schimbat de ani de zile nu cred ca tine nici atat
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
poate si ala e cumparat tot de la dezmembrari ca vorba aia, de ce sa pui nou? las ca merge si-asa
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mda.. Eu am vrut sa dau un sfat bun pentru cei ce nu au posibilitatea sa arunce banii pe niste discuri noi pentru ca m-am convins ca multa lume le-a mai facut la strung (provenite din dezmembrari sau rectificate) . Un disc facut la strung calumea , nu mai este ovalizat pentru ca asta defapt mai face si strungul - le centreaza perfect ! Iar in legatura cu vreun accident , in cazul meu de 17 ani cu permis si nu am lovit nici macar un caine ! Am permis B, C + E din 1998 .... Daca ai o masina care a costat mult mai mult la vremea ei , asta nu inseamna ca o s-o cumperi din nou cu piese de schimb noi si originale pentru ca deja a cam imbatranit si intra rugina in ea , in cazul meu Vectra C are deja 12 ani si 300.000 km si cum am spus mai sus , a avut discurile pe fata de 18 mm tocite si nu a lovit nici macar un caine...
Skip ads

  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
cu 250 lei se pot lua discuri noi, chiar daca sunt marci mai putin cunoscute, dar sunt noi.
cu franele nu e de joaca la fel si cu directia.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Disc frana gm 700+ lei, disc frana trw/ate ~500-600 lei (set). Merita oare sa cumperi pe GM cand ai trw/ate la dispozitie?
Acum sa ne imaginam altfel situatia, reduci grosimea discului nici o problema daca esti bunicuta si conduci de la abc pana la piata si inapoi, adica 3-4 kilometri o data la saptamana si aia cu 30-40 de km/h, poti rectifica; dar daca esti un gagiu care face n kilometri si cu viteze de 90-100+ km/h la o franare violenta discurile se vor incalzi mult mai rapid ceea ce inseamna o franare mai slaba, asta daca nu cumva ma insel si ai discuri ceramice...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Poate ma insel ...dar din stiinta mea ...discurile au o asa numita ,,bataie,, de 2 sau 3 grade...deci nu sunt perfect plane ....asa ca punindu-le pe strung si dindu-le o fata dreapta nu faceti decit sa distrugeti acele discuri.....repet ...parerea mea stricta si personala!
  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Disc frana gm 700+ lei, disc frana trw/ate ~500-600 lei (set). Merita oare sa cumperi pe GM cand ai trw/ate la dispozitie?
Acum sa ne imaginam altfel situatia, reduci grosimea discului nici o problema daca esti bunicuta si conduci de la abc pana la piata si inapoi, adica 3-4 kilometri o data la saptamana si aia cu 30-40 de km/h, poti rectifica; dar daca esti un gagiu care face n kilometri si cu viteze de 90-100+ km/h la o franare violenta discurile se vor incalzi mult mai rapid ceea ce inseamna o franare mai slaba, asta daca nu cumva ma insel si ai discuri ceramice...


sunt si mai ieftine, nu stiu de unde ai scos preturile astea.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
pe fata cam asa sunt preturile pe cele specificate. pe spate is mai ieftine.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Iar dupa parerea mea discurile nu au nici un fel de abatere si nici nu trebuie sa aiba , altfel ai avea o franare in ,,valuri,, cu trepidatii in caroserie si pedala + ca in mersul pe liber al masinii s-ar auzi cum atinge in punctele cu ,,bataie,, de pistonas etrier.

Si dupa aceeasi parere a mea , MERITA ( aiurea spus ,,SE MERITA,, ) sa rectifici discurile insa DOAR in cazul in care ele sint in stare foarte buna ca si grosime insa din cauza unor placute de 3 lei sau chiar si mers o vreme ,,fier pe fier,, au rezultat niste rizuri si vrei sa indrepti lenea si carpeala cu niste placute noi.

Sa rectifici insa niste discuri stoarse ( mai cu seama pe cele ventilate) pe motivul ca faci economie si ,,mai tragi asa,, mi se pare o inconstienta. Poti face economie in cu totul alte aspecte ale vietii dar nu la niste amarate de discuri. ( fumeaza mai putin , renunta la cafea , dramuieste combustibilul , spala-ti masina acasa, da-i liber la amanta , etc )

Cei care stiu urmarile unui accident ,,cu victima,, fie el chiar si minor , stiti ca in secunda 2 masina se duce la expertiza si primul lucru verificat este sistemul de franare si directie. Si nu mi se pare valabila nici varianta kilometrilor putini stil bunicuta pana la piata si inapoi. Nu e necesar sa mergi departe ca sa faci o minune , o poti face si la 50 m de casa. Nu distanta de casa sau km putini sint importanti ci faptul ca imprimam accelerare si miscare unei greutati de aprox 1 tona, cat au masinile noastre in general. Si ,,tona,, asta mai si ruleaza pe niste rulmenti !

Odata ce ai pus masina in miscare , raspunzi de cum gestionezi viteza ce i-ai imprimat-o. Daca ai un sistem de franare eficient , evident !

PS- o singura data am rectificat discuri franare pentru ca am pus discuri noi si placute noi dar de ,,cooperativa,, si la franarea lina ,,fluierau,, de intorcea lumea capu' pe strada.
Am demontat placutele si cand le-am studiat mai atent am vazut ca aveau in pasta compozita niste bucati grosiere de span. Am rectificat discurile, am luat de pe o fateta cam 8 zecimi si de pe cealalta fateta vreo 5 zecimi, discul celalalt l-am adus la aceleasi cote , pus placute ,,mai adevarate,, si rezolvat problema. Dar acesta a fost un rectificat pentru ca era chiar pacat sa arunc niste discuri noi pentru niste rizuri fine.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Rhydin, setul de trw/ate la discurile fata se invart pe la 500-600 de lei, depinde de unde le cumperi dar preturile pe acolo sunt.
  • asdade

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am citit ce spuneti voi aici si va supun atentiei situatia mea:
-acum mai putin de un an am schimbat discuri frana fata spate si placute ATE
-in aprox 5000km am constatat ca tremura volanul cand franez, se simte forte tare la viteze mari. Pt ca merg rar cu masina si au timp sa rugineasca discurile, am mai patit, am presupus ca este de la rugina dar in ultimul drum de 4300km tremuratul volanului nu a disparut(ca in alte ocazii)
Acum dilema ar fi ca daca le schimb cu altele noi(desi doare) sa nu patesc la fel cu cele noi pt ca din ce am mai cititi pe net ar putea fi de la fuzeta(ar trebui si ea rectificata).
Si astea au o grosime considerabila si ar putea fi strunjite dar....

Are cineva cunostinte despre intamplarea asta cu fuzeta?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR