Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Justin2605

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pe scurt ideea este aducerea de piese auto din dezmembrari din tarile UE, in prima faza Italia unde am cateva cunostinte la astfel de parcuri si vanzarea acestora in Romania; aici in orasul in care locuiesc si in tara prin curier rapid. Piesele le iau de acolo engross la pret destul de mic.
Locatia depozitului sa fie undeva la marginea orasului, chiar langa o intersectie de drumuri unde am teren disponibil. Trebuie construita o hala de depozitare si un mic birou cu calculator si acces la internet.

Un avantaj mare ar fi faptul ca nu e nevoie de tot felul de autorizatii de la mediu cum ar fi fost in cazul in care vroiam sa dezmembrez (legal) masini.
Nu m-am documentat inca temeinic dar cred ca PFA e suficent pentru un astfel de comert.

Curse saptamanale in afara cu LT-ul din dotare pentru aducerea de piese la care trebuie obligatoriu factura(se poate obtine de acolo)
Vreau sa ma axez in prima faza pe doua marci auto: opel si vw. In principal elemente de caroserie si de interior: bare, aripi, capote, faruri, etc.

Concurenta ar fi destul de slaba, pe o raza de 40-50 km in jur sunt 3 centre de dezmembrare din care doua f foarte slabe si cererea e destul de mare.
Promovare intensa in oras, fluturasi, afise. Promovare pe internet pe site-urile de specialitate pentru vanzarile prin curier.
Cam asta in linii mari... merita? suntlucruri pe care nu le-am luat in seama?sunt deschis la sugestii, comentarii.
Mersi
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vei vedea ca merita, insa nu e o superafacere. Tot mai bine iei masini din RO trosnite, stare jalnica, de Anglia, neinmatriculate pe care sa le dezmembrezi(ilegal).
Oricum, cel mai bine e sa ai un mic SRL specializat in aceasta afacere cu dezmebrarile dar si cu vanzarea de fier vechi. Astefel poti obtine cateva autorizatii pentru a putea colecta si masinile destinate casarii in vederea eliberarii ”primei de casare”. Asta in linii mari.
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Dar tu vrei piesele sa le vinzi in Ro?si centru sa il ai in Italia?
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Din Italia le importa...le aduce cu LT`ul saptamanal si le vinde aici si pe net si unde isi deschide depozitul. Eu zic ca e o idee buna,dar e destulde greu inceputul pana afla lumea de magazin, dar cu reclama buna poate fi chiar ok. Multa bafta daca te apuci.
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu e mai bine sa aduci o masina cu totu?sau daca ai LT , ma gandesc ca poti atasa o remorca de 2 masini, si sa le dezmembrezi....+ piese in duba
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Justin2605 a scris:
Un avantaj mare ar fi faptul ca nu e nevoie de tot felul de autorizatii de la mediu cum ar fi fost in cazul in care vroiam sa dezmembrez (legal) masini.

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pai da, ok , autorizatiile ca autorizatiile, dar dumurile care o sa le faca?Nu tot acolo se ajunge?
  • Justin2605

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Vei vedea ca merita, insa nu e o superafacere. Tot mai bine iei masini din RO trosnite, stare jalnica, de Anglia, neinmatriculate pe care sa le dezmembrezi(ilegal).
Oricum, cel mai bine e sa ai un mic SRL specializat in aceasta afacere cu dezmebrarile dar si cu vanzarea de fier vechi. Astefel poti obtine cateva autorizatii pentru a putea colecta si masinile destinate casarii in vederea eliberarii ”primei de casare”. Asta in linii mari.


Multumesc pentru incurajare. Nu caut o super-afacere, dar m-am saturat sa muncesc pentru altii. Chiar daca o sa fie mai greu macar stiu ca lucrez pentru mine. Pentru inceput vreau sa plec de la o afacere simpla, apoi in functie de cum evolueaza am posibilitatea sa ma extind.

AndrewBv a scris:Pai nu e mai bine sa aduci o masina cu totu?sau daca ai LT , ma gandesc ca poti atasa o remorca de 2 masini, si sa le dezmembrezi....+ piese in duba

Tocmai ce spuneam mai sus, daca aduc din afara o masina intreaga situatia se complica in sensul ca masina trebuie radiata de acolo si altele. O platforma va fi absolut necesara cand treaba o sa mearga.
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sau mai poti sa vi cu ea pe roti...daca aduci mai multe mergi cu inca 1-2 prieteni si aduci.....
In cazul in care le gasesti in stare buna si la un pret mic.
  • Justin2605

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
AndrewBv a scris:Sau mai poti sa vi cu ea pe roti...daca aduci mai multe mergi cu inca 1-2 prieteni si aduci.....
In cazul in care le gasesti in stare buna si la un pret mic.


Da, intradevar, dar asta implica acte sumplimentare acolo si sa le dezmembrez aici in tara. De acest lucru vreau sa ma feresc pentru inceput din cauza legislatiei.
Si nu cred ca merita sa aduc o masina care poate sa faca 2000 de km aici in romania doar ca sa o dezmembrez. De exemplu un opel astra benzina din 2000-2001 pot sa il iau de acolo cu 2000-2500 euro sa zic... pot sa scot din el 3000-3500 ca sa fie profitabil..?
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Justin2605 a scris:
AndrewBv a scris:Sau mai poti sa vi cu ea pe roti...daca aduci mai multe mergi cu inca 1-2 prieteni si aduci.....
In cazul in care le gasesti in stare buna si la un pret mic.


Da, intradevar, dar asta implica acte sumplimentare acolo si sa le dezmembrez aici in tara. De acest lucru vreau sa ma feresc pentru inceput din cauza legislatiei.
Si nu cred ca merita sa aduc o masina care poate sa faca 2000 de km aici in romania doar ca sa o dezmembrez. De exemplu un opel astra benzina din 2000-2001 pot sa il iau de acolo cu 2000-2500 euro sa zic... pot sa scot din el 3000-3500 ca sa fie profitabil..?


In Anglia sunt mult mai ieftine. Si eu vreau sa ma bag intr-o astfel de afacere...de fapt pe jumatate sunt bagat , am avut un Audi A8 de l-am dezmembrat(piesele s-au vandut f bine),bla bla...
Si acum ma gandeam la ceva masini mai ieftine, dar din Anglia. Intr-un timp o cunostinta de acolo mi-a gasit o masina f f ieftina, Astra din 2002, si in stare de functionare. Deci masini sunt....+ ca nu trebe sa te feresti de acte la inceputul afacerii. Eu stau la casa si am posibilitatea de a dezm 2-3 masini....
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am facut acum o cautare si gasesti Astra G la preturi de la 1000 euro, neavariate.
Skip ads

  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
e mult mai bine sa le dezmembrezi vei scoate mai mult..
gandeste-te ca oricat ai lua en-gross tot te ajunge mai mult decat daca le dezmembrezi tu ..
oricum pt asta iti trebuie ceva bani sa cumperi cateva masini..
cel mai bine incepi acasa cu o masina 2..3 vezi cum merge si dupa faci rost de un loc..etc.
salut
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu zic ca e mai convenabil sa le cumperi din bulgarika ,se merita si vindute la piese cred ca iese mai bine decit adusa din italia...poate ma insel eu
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
o afacere care daca e gandita bine va da roade 170 %
am in galati un parc de dezmembrari, patronul sta 85% dintr-o luna numai prin anglia dupa marfa.
recomand absolut.
si anglia am observat ca e cea mai tare la preturi.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca ai de unde sa aduci piese engros e mult mai rentabil,ca de pe o masina ai cateva repere care le dai repede dupa care mai dai cate una alta.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer, cine are afaceri de succes, nu vinde "pontul" pe forumuri, cu riscul sa "deschida ochii" altora...
Eu zic ca nu e "rentabil" fata de masinile venite "pe roti", metoda cu care aduci masina cu totul si o dezmzmbrezi intr-o tara cu manopera mica si fisc/politie "intelegatori" si "cooperativi"
Daca stai in Anglia, mai bine cauta ceva de munca bine platit si lasa-te de invarteli...
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca vrei sa afli preturile masinilor in uk, cauta pe ebay vauxall astra si ai sa gasesti destule
ca o idee, fratele meu care sta acolo si a cumparat un g din 2000 la fix 1000 d lire, masina foarte buna, a facut pana acum peste 5mii d mile fara sa bage vrun ban in ea. Poate a avut noroc sa nimereasca una buna sau poate astea sunt preturile.
Gasesti si la preturi mai bune daca cauti mult.
Legat d partea cu actele acolo.. nu radiezi nimic, pur si simplu vi cu ea aici si gata:)
succese in orice domeniu ai alege!
  • RCarlos

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dupa ce te incepi sa ne zici si noua cum merge...
  • bygu_fan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
bafta multa si daca cumva dezmambrezi vreun opel vectra gts opreste-mi si mie un proiector pe stanga.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR