Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa fie ud jos,ca acum la vremea de afara folosesti caldura ,iar daca ai avea scurgeri innauntru,ai avea si un abur dens.Deci asta este exclus.
Skip ads

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cu aceasta problema ma confrunt si eu la vectra b2 z18xe , daca cineva rezolva aceasta problema sa-mi zica si mie , multa bafta.
  • artagnan

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vectra_b a scris:Salut..de ceva timp am si eu o problema si nu reusesc sa ii dau de cap.
Am un Opel Vectra b 2 1.8 16v Z18XE si la o anumita perioada din 2 luni in 2 luni cand verific antigelul imi scade si nu imi dau seama de unde ca nu se vede pe niciunde. Rog si eu pe cineva daca a patit asa ceva sa imi dea si mie niste indrumari...
Va multumesc frumos !


Salut,

Am avut si eu a problema asemanatoare la Opel Astra pe care il am, imi scadea nivelul de antigel, fara sa se vada unde s-a scurs. Pana la urma problema era la garnitura de chiuloasa, acolo intra antigelul. Mi-sa infiltrat si in ulei; practic nivelul de ulei imi era constant nu trebuia sa completez. A trebuit sa schimb garnitura de chiuloasa; acum nu mai am probleme cu antigelul; nivelul e constant, totul este in ordine.
Asa ca sfatul meu este sa verifici si garnitura de chiuloasa...
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
schimba termostatul cu tot cu corp, pt ca sunt 2 cauze pt care nu sta temperatura la 90
una ar fi ca pur si simplu termostatu sa fie blocat pe deschis(cand il dai jos de vede ca nu este lipit perfect de carcasa termostatului)
sau carcasa temostatului sa fie mancata, macinata, corodata de antigel. daca nu este perfect plana incat termostatu propiu zis sa inchida bine pe carcasa, scapa antigel si nu se mentine antigelul la o temperatura constanta
Garnitura de chiuloasa nu prea ai cum sa o verifici, doar daca dai chiuloasa jos ceea ce nu iti recomand daca motorul merge bine.
Intai verifica foarte atent radiatorul, furtunele, capacul de la vasu de completare antigel(are o supapa in el si daca deschide devreme scapa antigel pe acolo sub presiune)
Skip ads

  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am sa verific atent..... iti multumesc frumos
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare la toti am tot cautat si nu am gasit un raspuns concret in cat sa ma decid sa fac o alegere . am un vectra b 99 noiembrie tip motoe x16 xel 16.16v doresc sa schimb antigelu .......de care sa folosesc g11 sau g12 (albastru-verzui sau roz) si cum pot scapa in totalite de cel vechi multumiri
  • mihay_25

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut!
Si eu am aceeasi motorizare k tine si eu l-am schimbat cu ala roz acum 2 ani si nu am avut niciodata probleme cu radiatoru sau pompa.nu mai stiu cum se numea antigelu dar sigur este roz,scria pe stica de antigel k asta roz protejeaza radiatorul din aluminiu si tot ce mai e din al pe acolo
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
din cate am citit se baga antigel roz pentru ca are radiatorul de aluminiu si nu il corodeaza
eu roz folosesc
daca vrei sa il schimbi pe tot desfa sonda de jos a radiatorului si o sa curga cam 80%
nu stiu daca are si vreun surub pe motor pentru a se scurge de tot
bafta
Skip ads

  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Sal eu am pus albastru ca asa am auzit ca se pune la motoarele mai vechi (motor99) dar acum surpriza am avut 2 probleme pompa de apa si acu garnituara la termostat si din cate vad antigelu sa schimbat la culoare e decolorat ....iar pe vasul de expansiune am depuneri de "rugina"Crying or Very sad mentionez ca antigelu a fost schimbat acu 4 luni inainte am avut antigel roz neavand probleme cu el a fost schimbat doar pt ca ii trecuse valabilitatea am pus albastru la sfatul membrilor de pe club Crying or Very sad
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
antigelul de culoare albastra sunt pentru radiatoare de tabla si nu de aluminiu
pentru radiatoare de aluminiu folositi cu incredere cel de culoare roz
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
CU siguranta zilele astea va fi schimbat pentru a nu aduce alte necazuri intradevar radiatoru este de aluminiu cu toate ca pe bidonul de g11 cel albastru scrie destul de mare ALU-PROTECT dar cine stie......multumesc de sfat o zi buna! ce marca si ce tip de antigel este indicat pt x16 xel? GM este bun?
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mai intrebi ? Eu am pus HEPU G12 roz si nu am avut nici o problema. Clateste bine cu apa , nu prea se impaca amestecurile de diferite marci. Ultima data clatesti cu apa distilata si completezi cu antigel pana la 1/1 .
Skip ads

  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
http://www.okazii.ro/catalo...epu-g12-1-5l.html uite aici hepu g12 se foloseste la opel dupa 2001 a mea e din 99:( si ata de 96 cum de ai folosit asa ceva ? eu am pus de la unix ceva produs in ungari de ei la 9 lei un stift am schimbat si pompa de apa si garnitura termostat in 4 luni de cand e in motor
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pune roz si cand il ei, ceri cu specificatie de opel si-ti dau ei
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cip_dmx a scris:http://www.okazii.ro/catalog/59293700/antigel-hepu-g12-1-5l.html uite aici hepu g12 se foloseste la opel dupa 2001 a mea e din 99:( si ata de 96 cum de ai folosit asa ceva ? eu am pus de la unix ceva produs in ungari de ei la 9 lei un stift am schimbat si pompa de apa si garnitura termostat in 4 luni de cand e in motor


De 9 lei pui , de 9 lei ai. Nu spune nimeni ca g12 face rau motoarelor de dinainte de 2001, ci ala cu silicati face rau motoarelor de dupa 2000, g12 protejaza aluminiu (radiator, chiuloasa ). Eu il am din august 2010 si se comporta foarte bine. Wink
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Saluitare azi a venit comanda de antigel am luat 4 litri antigel GM g12 roz maine se face schimbul si sper sa fie ok ce parere aveti ati folosit asa ceva?
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
trebuia sa iei decat 3 litri
atat intra la mine daca desfac de jos de la furtunul cel gros de la radiator din partea de jos 3l concentrat + 3l apa distilata si iti mai si ramane putin
este bun acela
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
E...las'1litru de rezerva cine stie....... Laughing
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sa clatesti macar de doua ori instalatia cu apa (macar ultima data cu apa distlata sau demineralizata) inainte de a introduce amestecul de antigel.Eventual pui putin mai mult antigel in amestecul cu apa , mai ramane apa in instalatie. Nu merge mai mult de 5,5-6l.
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cip_dmx a scris:Saluitare azi a venit comanda de antigel am luat 4 litri antigel GM g12 roz maine se face schimbul si sper sa fie ok ce parere aveti ati folosit asa ceva?


Este foarte bun, eu am folosit asa ceva cand am schimbat distributia si pompa de apa la Opelul meu Vecra B 1.6 16V '02. Il am si acum in motor de 3 ani si nu am avut probleme.

Bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR