Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • Andrei_1987

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2009

  • Mesaj Privat
f20 s-a facut in 2 modele si s-a folosit atat pt tractiunea fata cat si pe cea integrala. 1.cr-ul kre s-a pus doar pe calibra , 2. wr-ul kre echipeaza vectra a ,etc , ambele au planetarele la fel si se potrivesc cu planetarele de x20xev
Skip ads

  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Andrei_1987 a scris:f20 s-a facut in 2 modele si s-a folosit atat pt tractiunea fata cat si pe cea integrala. 1.cr-ul kre s-a pus doar pe calibra , 2. wr-ul kre echipeaza vectra a ,etc , ambele au planetarele la fel si se potrivesc cu planetarele de x20xev


Da-mi voie sa te contrazic! Nu la toate F20 se potrivesc planetarele de X20XEV. Am pe cineva care a tot schimbat cutiile pe C20XE si a avut probleme cu F18-ele, adica nu se potrivea la planetare. Deci e ceva putred la mijloc... Ori se potrivesc si asta minte, ori sunt mai multe tipuri. Acum, cine s-a mai lovit de problema asta sa raspunda. Multumesc!
  • Andrei_1987

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut.. cutia mea f20cr am vandut-o unui tip ce avea vectra b x20xev si a mers perfect.. acum nush sa vdm dak cnv a avut probl cu vreo diferenta
  • astragsisfi

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Andrei_1987 a scris:f20 s-a facut in 2 modele si s-a folosit atat pt tractiunea fata cat si pe cea integrala. 1.cr-ul kre s-a pus doar pe calibra , 2. wr-ul kre echipeaza vectra a ,etc , ambele au planetarele la fel si se potrivesc cu planetarele de x20xev

@VEMANIS dupa muuulte opeluri care le-am avut am observat asa: planetarele sunt universale si merg puse de la F16 la f18 la F20
cea mai scurta cutie de serie pusa pe opel a fost F16cr de pe kadet GSi 1.8 si 2.0ne/seh
F16 lunga s-a pus pe tot ce inseamna c20ne si c18nz si diesel 1.7td isuzu tc4ee1
F20normala echipeaza astra/vectra/calibra cu motoare 20xe de fabrica cu tractiune fata,
F20 scurta echipeaza doar vectra si calibra c20xe 4x4 (asta e super cutie de viteze ! si F rara)
F18 are si ea doua versiuni scurta si lunga dar cele scurte sunt f rare, mi se pare ca doar pe astra f c18xe s-au pus (care e o masina rara), cele lungi s-au pus si pe vectra b pana in 98 daca nu ma insel, si cele mai multe s-au pus pe vectra a c20ne dupa 93'
dar cu un mecanic bun se poate "face" o cutie cum vrea sufletu fiecaruia sa fie
Skip ads

  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Pana la urma s-a luat kit de ambreiaj pe LUK pt C20NE, iar cutia ramane tot F18. Toate acestea vor fi "impreunate" cu valanta de NE. Multumesc inca o data!
  • ionut.vectra

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
Imi poate spune cineva daca in cazul in care trebuie sa schimb cutia f18,s-ar potrivi cu placa de presiune si discul de ambreiaj si un alt tip de cutie(f16,f23) sau trebuie sa cumpar neaparat tot o f18?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu sunt 100% sigur, dar cred ca merge pusa f16 fara nici o modificare.
  • opel_caly

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Calibra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Merge 100% F16 si F20 pe X20XEV,le-am montat eu pe ambele si s-au potrivit la fix!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu as vrea sa schimb pentru motorul 1.7TD Isuzu pinionul de a 5-a de pe F18W cu cel de F20, din ce m-am documentat pinionul e mai mic la F20 si la 3.000rpm as avea 130km/h.

Acum cu F18W la 3.000rpm am 119km/h.

Mai jos o captura de ecran cu un programel care iti spune viteza in mile/h pentru mai multe cutii de Opel:



Stie cineva daca pinionul de a 5-a e mai mic la F20 decat cel de F18W ? In captura de mai sus asa pare a fi (si pare ca sunt doua variante de F20).

Iata si un link catre un swap de pinion pentru a 5-a de pe o cutie F18W pe o cutie F20. In poza 3 mi se pare ca pinionul de F20 e mai mic. Asa sa fie ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR