Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca o ducem cu topicul asta pana la nesfarsit. Stiti pana la urma care este cea mai buna masina???? - Este cea pe care o ai. Very Happy
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
alex_z0ne a scris:parerea mea e ca o ducem cu topicul asta pana la nesfarsit. Stiti pana la urma care este cea mai buna masina???? - Este cea pe care o ai. Very Happy


aleluia!
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sau cea pe care o lauzi Laughing Laughing Laughing
  • mme

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1991 C20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am avut si bmw (urs 320i) si calibra 16v .ce pot sa zic.inafara de aripile alea pe spate care prind rugina in 3 sec NU ai de ce sa te plangi de masina .efectiv nu ai de ce.unii zic ca e tabla f subtire.fratilor,ati ridicat capota la calibra?a-ti vazut cat cantareste?e grea rau fata de E36 a unui prieten.ce probleme o avea calibra pe partea mecanica nu stiu.apropo ,pt toti care zic ca E36 e mult mai bun,ca e alta tabla a-ti vazut testele euro NCAP cu pisicutza?1.5 stele din 5 o fi bine?!Smile).m-am luat odata pe pantelimon cu o pisica 320 inafara de 1a ca a mea patina la a 2a s-a cam terminat treaba.deci treaba cu performantele la motoare cu putere identica e 1-0 pt calibra.bmw consuma.dar consuma nene.la al meu urs ,mers NORMAL lua 13 (stiu ca nu se compara motorul cu ala in 24v) dar in fine ..tot BMW.daca dadeam in ea cam 20 si iarna 17...cu 16v NICIODATA.astept sa dea drumu la vama si daca se va putea voi reveni la calibra,indiferent de motorizare ,dar DUPA 1995.e altceva.Oricum e aiurea sa vb de defectele masinii,ca am luat-o si a doua zi i-a picat cureaua,alternatorul sau mai stiu eu ce.NU sunt masini noi ,nu sunt probleme specifice astea.depinde de cum au fost ingrijite si cat noroc ai la cumparare.atata tot
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
beatmaker a scris:pai....daca tu poti sa zici ca e mai confortabila astra ta decat un e36 ...sa nu zic e46 atunci nu are rost sa continuam discutia....si nu inteleg dc te ai atacat asa rau?!?!?...."cred" ca singurul opel care iti "ofera" o senzatie placuta cand o conduci, e calibra (prin pozitia la volan) dar nu ai aceeasi accesibilitate la comenzile de pe consola care ti le "ofera" un bmw.......si sa raspund si ironie tale...am condus M5 (e39) si M3 (e36) si nu am cuvinte sa ti explic.....X5 nu am condus ..si nu ma intereseaza....totusi bmw e alta masina (conduce....si... comenteaza pe urma)....pe o parte tox ...are dreptate.....oricum sunt f multumit de calibra mea ....dar bmw-ul face diferenta la "detalii"!!!! ...si inca odata ..."HIGH" sa fim seriosi!!


pai n-are rost si nu vreu sa continuam discutia, in fond mi se rupe si de calibra si de bmw. nu am zis ca e mai "confortabila" astra mea, desi este, mai mult decat bmw ala. cand o sa am bani probabil ca o sa-mi iau un bmw dar momentan am opel ca p'asta mi-l permit si asta imi place. Faza este ca tu ai calibra, aspiri la bertone dar tii partea la bmw. Shocked
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu aspir la opel GT Smile s idaca maine castig la loto, imi iau m6 asta e clar , DAR o sa ajunga calibra prin showroom-uri ca toyota lu gusu Very Happy (bine...nu cu motoru spart Razz )
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
adevarul este ca banii spun totul.
Mai nasol la mine este ca mereu am aspirat la masini tari si probabil ca d'aia n-am fost nicio data multumit in totalitate de masina mea. Very Happy
Eu daca asi castiga la loto, mi-asi lua....... i-am dat prioritate unuia azi pe dorobanti si a fost pt prima oara cand l-am vazut in realitate Sad DB9
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2004

  • Mesaj Privat
alex_z0ne a scris:Pai 520 are motorul de 2000 da trage dupa el cam o tona jumate` sau mai bine zic eu ca e justificat consumul.
Nu are rost serios sa se faca atatea comparatii pt ca fiecare isi sustine masina preferata. aaa si de motoare sunt multe tipuri de motoare la BMW nu neaparat ca fac motore de cap cil f mare (ce sa mai zicem de americani ca aia umbla numai cu motoare de 3000 resp 8300 cm3 cel din urma avand doar 510 cp relativ putin pt atat motor.), dar sunt motoare cu 2 axe cu came in 24 de valve care au destui cai. de ex 318 are 145 cp , si cred ca la 1.8 are si un consum mai micut in ciuda celor 24 de valve si putere destula pt 1.8


1.8is are 16v, e in 4 pistoane, 1.8 normal are doar 8v si 115 CP

iar pt ealex, nu cu acu de la benzina tata, ca nu mai conteaza cat consuma, mergi cu M5 si crede-ma ca benzina e ultimul lucru la care te gandesti; si btw, urmatoarea mea masina e e39 M5
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de ontopic . Daca vrei totusi sa iti iei calibra TES-u isi vinde masina si pot zice ca e o masina destul de ingrijita....fata de ce zic astia ...ca sunt toate calibrele omorate si vai de mama lor Wink
  • TheMendacious

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta e genul de subiect care se poate discuta la nesfarsit calibra versus pisica ... fiecare are avantaje si dezavantaje .

Eu as enumera intr-o comparatie asa :

Interiorul la bmw da clasa celui de la calibra care e facut fara pic de gust .
Exteriorul este foarte frumos si "tunabil" la calibra fata de forma clasica a bmw-ului
La capitolul tabla pe bmw ce-i drept nu vezi rugina decat daca sa umblat cu sudura la ea fata de calibra care are rugina la aripi spate "din fabrica" Smile
La stabilitate treaba e relativa eu unul nu as intra in viteza mare cu bmw intr-o curba destul de stransa pt ca bmw avand tractiune spate trebuie decelerat in curba iar calibra avand tractiune fata se aseaza mai bine.

La capitolul siguranta consider ca sunt egale .
Fiabilitatea motoarelor cam la fel atat ca intradevar articulatia la calibra e ceva mai sensibila .

Inca un minus la calibra sunt farurile "chioare" chiar daca ai mama xenonului ... (t0x nu comenta ca asa e)

Calibra + pt design foarte reusit
BMW + fiabilitate si confort
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
TheMendacious a scris:La capitolul siguranta consider ca sunt egale .


Adica la fel de nesigure amnadoua!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
dc ma...va arat eu o calibra facuta zob in fata, 4 insi in ea, roata stanga fata din aia de rezerva (mica, max 80km/h) oamenii mergeau cu 160, au zburat peste niste tevi si au aterizat intr-un pom. soferu a avut mainile belite, ca i s-a spart volanu, si ceilalti cateva contuzii la cap Smile a venit politia si a intrebat: "si, mortii unde sunt?"
Very Happy faza tare e ca bordu a ajuns pe scaunele din fata, dar motoru e intact, decat lonjeronul dreapta a lovit in pompa de servo
Skip ads

  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Au avut noroc...doar atat. nu cred ca e bine sa faceti comparatii in cazul unui accident pt ca nu s-au lovit 2 masini(e36 si calibra) in aceleasi conditii(exact).
  • mme

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1991 C20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2005

  • Mesaj Privat
http://www.euroncap.com/con...?id1=3&id2=15
asta e BMW u E36...calibra zic eu e mult mai rezistenta.toata lumea zice ca daca cally are rugina pe aripile din spate asa e toata tabla.gresit!eu nu am avzut rugina pe aripile din fata spre ex,de capota nu mai vb...are cred ca 30kg...nu am gasit si o poza cu calibra la impact(la ENCAP)
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa faci speculatii pe aceasta tema!!! Intelegeti ca nu e vb numai de tabla intra mai multi factori in cazul unui accident nu numai tabla. La un accident conteaza fiecare bucatica din masina, deci eu zic ca pe aceasta tema nu se pot face diferenta sau departajari.
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
SI mme sa stii o chestie ca in cazul unui accident nu conteaza cat de grea e tabla ci in ce fel preia tabla impactul intelegi????
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2004

  • Mesaj Privat
bai, dar parca v-ati lua masini sa faceti accidente cu ele, asa vorbiti
  • claude307

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: iasi
  • Masina: Calibra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2006

  • Mesaj Privat
m-am hotarat ce sa imi iau Laughing
[/img]
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Si dupa ce ti-o iei, ii pui un abtipild cu AMG Laughing Laughing Laughing
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asa de curiozitate ..imi zice cineva o masina produsa in serie cu designul(nemodificata) din 89 sau pe aproape, sa se mentina ca si design si in 2006 ??
...nu imi vine niciuna in minte...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR