Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Azi a facut un test drive cu masina unui prieten - cunoscut - verificat. 1.6 benzina, an 2003, familist, dotari de bun simt., 36.000km, unic proprietar ( tocmai a terminat leasingul la GTT ). Am ramas masca in momentul in care m-a invitat in masina : VOLANUL SI AMBELE MANERE DE USI --- ERAU COJITE FRATILOR !!! COJITE ... cum ti se cojeste spinarea de la soare Shocked Shocked
Ca masina e puturoasa, asta e - e motorul mic. INsa interiorul are plastice oribile, comenzile de pe volan de calitate execrrabila,deja se zgariasera si tocisera ... Omul este extrem de amabil si bine crescut, o vinde sa-si ia Zafira, deci argumentul e un nesimtit, nu trateaza masina cum trebuie, e samsar, etc NU EXISTA ( din pacate).
Pretul era OK si am plecat plin de speranta s-o vad, insa sincer prefer un B2 din 2001-2002... la o jumatate de ora am testat un 2.2 DTI caravan cu 150.000km la bord, full, si interiorul era mai placut, mai bine pastrat si mai frumos .

Offfffffff Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
partial ai drepatte: vectra c 2004 1.9cdti are keia cu inkidere incorporat varza la nici 3 luni (o foloseste o femeie shi na .. are unghii) dar a mea de la vectra b este intacta shi are 5 ani mashina )
la interior exista colante lipite pe anumite subansamble care se exfoliaza Smile
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Dap, si eu am o astfel de masina si daca nu esti atent cu ea se duc manerele la usi. Nu este ceva de calitate, dar speram ca are plusuri in alta parte. Ati vazut cumva masina perfecta???? Shocked
Referitor la acest astect are un minus foarte mare, mai ales daca persoana care o conduce este femeie. La mine la sofer arata bine, in schimb pe partea dreapta unde sta prietena mea este varza. Acum ce era sa fac ...sai spn sasi taie unghiile cand se urca in masina!!!! Laughing
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Fratii mei .... nu ma intelegeti gresit. Nu caut masina perfecta, dar mi se pare reprobabil ca practic ... 3 < 2 Smile). Nu se poate ca un Vectra de generatie 2001 - deci de 5 ani si cu 150.000 la bord - sa arate mai bine la finisari decat una de generatie 2003 cu 35.000km si un sg proprietar ( absolut decent ) .
Omu nu avea unghii, deci varianta asta pica Smile

@ Ciprian - tine cu tine o rola de leucoplast si pune-i pe degete Embarassed
Skip ads

  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat sa va zic, acea bucatica mica de plastic de pe usa de care apuci tot timpul si tragi pentru deschidere costa 350 de mii de lei.
Este o bucata foarte mica , dar scumpa.
Dar serios acum, prin alte parti ale masinii nu am vazut asemenea probleme. Are acelasi tip de material pe portiera si pe volan. Voi mai aveti probleme cu alte materiale?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
titlul suna cam aiurea! bag de seama ca v-ati unit aici sa distrugeti reputatia opel insa nu puteti distruge un mit!!! Very Happy
acum pe bune, cum sa asociezi materialele de pe logan cu alea de pe opel!? masinile de care vorbiti sigur nu au fost exploatate corespunzator.
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sa stii ca eu sunt mandru de masina pe care o am si imi place la nebunie. Nu am vrut sai spun colegului de discutii ca nu ai cum, sub nici o forma, sa compari un Vectra C cu un Logan. Dar la partea cu manerele la usa, are o parte unde este un plastic ce se duce destul de usor. Trebuie sa-i dam dreptate. Fiecare masina cu plusurile si minusurile ei. Nu cred ca este nici una perfecta.
Razz
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sezi domol Love4cars ... In urmatoarea luna imi voi lua masina, si va fi un OPEL ... prea multe sunt motivele care indica o astfel de achizitie. CE opel ? pai nu stiu ... clar, Vectra C iese din calcule - din motivele subliniate mai sus, dar si de pret, ramane AStra Classic II 1.7 CDTI full, noua , care iese acum la 13.500 euro DDP , sau o Vectra B din 2001-2002, depinde ce gasesc ... la maxim 9000 euro. Sa vedem....
Skip ads

  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
ti-ai gasit motive...solide pentru a cumpara astra in loc de vectra...
sau..sa fie banii de fapt la mijloc?
Vrei sa cumperi masina noua sau second...?

Nicos
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Hehe .. evident ca si banii sunt la mijloc. Pe tine te coafeaza ideeea de a da 16.000 euro ( cea mai slaba versiune de Vectra C ) si dupa 1 an sa ti se exfolieze VOLANUL !? .. mie nu .Aveam bani de acea Vectra C, insa nu, nu am bani de OPC de exemplu sau super dotari pe o masina de 2006. Cu atat mai mult cu cat cu 8500 se gasesc B2-uri din 2001-2002 care sunt impecabile, masini dovedite fiabile. Deci acum am ramas la 2 alternative : Astra Classic II 1.7 CDTI noua, leasing // Vectra B2 2001-2002 DTI, full. Ce sa fie ,, nu stiu inca, niste sfaturi ar fi binevenite. Caut ceva confort, am 1.90 si nu ma incadrez in orice cutie cu 4 roti Sad
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
iti dau eu un sfat.
scoateti din cap ideea ca vectrele la 8500 e , de dupa 2000 sunt "impecabile"!!!!
la banii aia vei lua una din 2000, caravan, pe benzina.
...si uite ca-ti mai dau unul - ia-ti o astra 2003/2004 cu adevarat impecabila, la banii aia!!!
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
logan - materiale de vectra c?
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
OPC2006 a scris:logan - materiale de vectra c?

Cred ca reciproca nu este valabila in cazul asta ... Insa, parerea mea personala, masinutza aia nu a fost exploatata corespunzator.
Cred ca ar vrea Loganul sa aiba materiale de Vectra, chiar si A, nu B sau C, in interior ...
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu am vrut sa testez 1.8 16v 140cp dar nu o aveau, doar asta 1.9 CDI de 120cp care per ansamblu ma dezamagit, mi se pare prea mare pretul pentru ce ofera masina, am observat o gramada de gagdget-uri care mie mi se par inutile (ma enervat la culme senzorul de parcare e giga inutil incepe sa bipuie de la 50cm intre masina si obstacol).

Am condus azi o Vectra C facelift si am ramas cu aceste opinii:
1.calitatea materialelor folosite la bord imi pare ieftina
2.postul de condus, la primul contact pare incomod fata de modelul Vectra A
3.coloana de directie cu toate reglajele ei nu-mi place deloc
4.motorul, cu toti cei 120cp, in tr a-2a nu demareaza foarte repede, ma asteptam la mai mult, cu pedala la podea nu a accelerat mai repede fata de modelul, cu motor C16NZ vechi de 13 ani (cred ca „am prins” acel turbo lag in prima faza a accelerarii)
5.motorul este destul de silentios pentru un diesel
6.spatiul interior destul de mare pentru pasageri
7.oglinzile retrovizoare exterioare au o vizibilitate foarte buna
8.acomodare mai greoaia cu gabaritul masinii
9.prea multi bani pentru ce ofera masina
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Intrebare...:

Prea multi bani...pentru ce ofera..comparativ cu ce model echivalent...?


Nicos
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Comparativ cu interiorul unui C4 de exemplu Embarassed ... Uf, nu stiu ce sa fac, nu gasesc nimic SH care sa-mi placa Crying or Very sad
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
vectra-nos a scris:Intrebare...:
Prea multi bani...pentru ce ofera..comparativ cu ce model echivalent...?

Nu la model echivalent, ci doar la Opel Vectra C facelift. Eu consider ca un pret de @13.500 euro cip este cel mai bun pentru masina asta.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:Comparativ cu interiorul unui C4 de exemplu Embarassed ... Uf, nu stiu ce sa fac, nu gasesc nimic SH care sa-mi placa Crying or Very sad


Comparativ cu C4 este Astra H nicidecum Vactra C Wink

Probabil C5 s-ar potrivi la comparatia cu Vectra C....dar crezi ca se poate face o comparatie?? Rolling Eyes
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Pai la 13.500 CIP ca si masina noua si din aceeasi clasa ..nu gasesti decat NISSAN Primera..parca....

Nicos
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
daca nici vectra nu face banii...
Ia-ti un Hiunday Getz care cu dotari si un motoras mai ok costa 15k de coco, fara gluma. Am ramas interzis cand am auzit Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR