Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • zizou

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ce sa va zic baieti io st multumita de ea,e aprope full,nu am piele si navigatie.Regret doar navi,spunetimi si mie io pot acu sa-mi pun navi?
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa-ti pui, dar personal nu vad utilitatea GPS-ului in tara romaneasca. Daca ai de facut drumuri pe-afara - ok , dar altfel arunci niste bani pe geam. GPS-ul nu te scuteste de aglomeratie, nu stie drumurile proaste, softul ala saracu' e facut pentru drumuri normale, nu pentru care alegorice ...
  • piroth
  • *
  • 3 mesaje
  • din 20 Jun 2007
  • Vectra 2004 1,9 CDTI 150 PS in 6 trepte
  • piroth

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004 1,9 CDTI 150 PS in 6 trepte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:Fratii mei .... nu ma intelegeti gresit. Nu caut masina perfecta, dar mi se pare reprobabil ca practic ... 3 < 2 Smile). Nu se poate ca un Vectra de generatie 2001 - deci de 5 ani si cu 150.000 la bord - sa arate mai bine la finisari decat una de generatie 2003 cu 35.000km si un sg proprietar ( absolut decent ) .
Omu nu avea unghii, deci varianta asta pica Smile

@ Ciprian - tine cu tine o rola de leucoplast si pune-i pe degete Embarassed
atunci avea dintii ascutiti...!

DJ34KLA a scris:vectra c luata de noua 2004: manerele de la ushi exfoliate, butoanele de la inkiderea de pe cheie rupte in 2, tapiteria rupta la scaun in mai multe locuri, scrumiera din spate rupta
am si eu o intrebare: cu ce deschid usile cei care au manerele roase,tocite sau zgariate...?
raspuns:
A. cu dintzii
B. cu patentul
C. cu ranga
lamuritima asupra raspunsului corect...avand in vedere ca vectra mea din '04 ale manerele intacte(ca noi)...!
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da, si eu sunt curios asupra raspunsului, avand in vedere ca esti singurul care afirma ca sunt intacte Wink
Skip ads

  • piroth
  • *
  • 3 mesaje
  • din 20 Jun 2007
  • Vectra 2004 1,9 CDTI 150 PS in 6 trepte
  • piroth

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004 1,9 CDTI 150 PS in 6 trepte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
"intacte"....am vrut sa spun ca nu au nimic cel putin asa par cand te uiti la masina....probabil daca bagi ochiul pe dupa ele se poate sa aiba niste semne de la unghiile nevestimii.... Smile
  • catalin_908

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 asta nu mai stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sunt membru nou (abia am cumparat un opel vectra c 1.8 16v model 2002 sh si am observat starea unor butoane si plastice dar m-am gandit ca se gasesc si sunt ieftine) si am acceasi problema cu exfolierea de pe plasticuri. intrebarea mea e urmatoarea unde se gasesc piesele exfoliate de cumparat? am incecat mihai bravu de la berceni la dristor si nimic nici macar un butonas. stie careva? rog sa raspunda doar cei care au cumparat si deci cunosc la sigur. daca aveti si adrese sau te cu atat mai bine.
  • antonio ilie

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra 1,9l cdti din 2006 .Nu stie nimeni de unde as putea sa cumpar harta de navigatie NAVI CD70 pentru Romania .am incercat la dealer si nu au .
  • vyktor1980

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
noi avem la firma audi A4 din 2005 si sunt cojite si manerele si intrerupatorul de la lumini... asa ca.... depinde
Skip ads

  • vlase alex

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da aveti dreptate cu materialele de logan la vectra C cand nu ajungi la struguri sunt acri. hai sa ne luam toti vectra A super forjate ca sunt mai bune
  • adrenalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia OPC 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
antonio ilie a scris:Am un opel vectra 1,9l cdti din 2006 .Nu stie nimeni de unde as putea sa cumpar harta de navigatie NAVI CD70 pentru Romania .am incercat la dealer si nu au .
Aceiasi problema o am si eu...si eu vreau acest CD...daca faci rost sa ma anunti si pe mine
  • vangelis

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
adrenalin a scris:
antonio ilie a scris:Am un opel vectra 1,9l cdti din 2006 .Nu stie nimeni de unde as putea sa cumpar harta de navigatie NAVI CD70 pentru Romania .am incercat la dealer si nu au .
Aceiasi problema o am si eu...si eu vreau acest CD...daca faci rost sa ma anunti si pe mine


Salut,

La Vectra mea nu am navigatie, dar am citit cate ceva (sunt pasionat de acest domeniu).
Din cate stiu, ultima varianta de harta pentru Europa de Est, compatibila cu CD70 NAVI (comercializata de NAVTEQ), nu include inca Romania:

Eastern Europe version 2007-2:
Austria, Czech Republic, Hungary, Poland, Slovenia, Croatia, Estonia, Latvia and Lithuania.

Major Roads of Europe
1,173,309 kms of roads covered
138,125 Points of Interest (POIs)
Airports: 44
Hotel: 6,186
Petrol Station: 8,865
Restaurants: 12,019
Rest Areas: 1,017
Tourist Information: 811
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
vyktor1980 a scris:noi avem la firma audi A4 din 2005 si sunt cojite si manerele si intrerupatorul de la lumini... asa ca.... depinde


ok. se pare ca asta e tendinta in ziua de azi. masini ieftine facute cu materiale ieftine. se pare ca nu mai conteaza marca ci anul de fabricatie.
Skip ads

  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Exclamation Apropo! aveti mare grija linga ce parcati masinile. Au fost cazuri de deteriorare a straturilor de protectie datorita prezentei (de moment) a vaporilor chimici proveniti de la activitati de curatire chimica, diferite instalatii prezente in vecinatatea masinii, etc. Exfolierea poate fi cauzata de procesul de fabricatie numai in cazul in care se constata la mai multe vehicule cu serii de fabricatie apropiate!
Pe curand
Marian
  • Alex MPG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dragi conducatori de vectra ... am citit in mare dicutziile despre vectra c ... oricum nimic nou sub soare ... sunt dezgustat cum se comporta la interior masina ... plasticul de la schimbator pana la frana de mana este crapat parca mi-a dat cineva cu parul in el ... exfoliere shimbator de viteze parca are 200 de mii de km .. mentionez are 78.000 doar ... exfoliere plastic usi ... Sad ... etc ...
  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Skywalker a scris:Eu am vrut sa testez 1.8 16v 140cp dar nu o aveau, doar asta 1.9 CDI de 120cp care per ansamblu ma dezamagit, mi se pare prea mare pretul pentru ce ofera masina, am observat o gramada de gagdget-uri care mie mi se par inutile (ma enervat la culme senzorul de parcare e giga inutil incepe sa bipuie de la 50cm intre masina si obstacol).

Am condus azi o Vectra C facelift si am ramas cu aceste opinii:
1.calitatea materialelor folosite la bord imi pare ieftina
2.postul de condus, la primul contact pare incomod fata de modelul Vectra A
3.coloana de directie cu toate reglajele ei nu-mi place deloc
4.motorul, cu toti cei 120cp, in tr a-2a nu demareaza foarte repede, ma asteptam la mai mult, cu pedala la podea nu a accelerat mai repede fata de modelul, cu motor C16NZ vechi de 13 ani (cred ca „am prins” acel turbo lag in prima faza a accelerarii)
5.motorul este destul de silentios pentru un diesel
6.spatiul interior destul de mare pentru pasageri
7.oglinzile retrovizoare exterioare au o vizibilitate foarte buna
8.acomodare mai greoaia cu gabaritul masinii
9.prea multi bani pentru ce ofera masina


Posed auto cum ai descris tu, doar ca pe benzin.
Am comentarii referitoare la opiniile tale dupa cum urmeaza.
1. Cat se poate de adevarat, exemplific (gurile de aer din habitaclu pe pozitia inchis se incing si cedeaza plasticul, pelicula subtire de cauciuc de pe capacul invelitor al butonului de actionare al geamurilor electrice se exfoliaza, problema des intalnita si la seat, vw si audi).
2. Aici eu consider ca poti face anumite reglaje scaunului pentru a-ti gasi pozitia cea mai confortabila(reglaje care nu sunt in totalitate disponibile pe Vectra A)
3. Coloana de directie se regleaza atat in inaltime cat si in profunzime ca la orice alta masina din gama. iarasi semne de intrebare....
4. Modelul testat probabil dispunea de sistemul ESP care vine cu sistemul antidemaraj. Mai mult ca sigur, dezactivarea sistemului ESP si manevrarea corespunzatoare a ambreiajului dadea rezultate surprinzatoare.
5. Motorul este CDTI. e si normal sa fie diferenta fata de DTI.
6. Spatiul interior este incapator doar daca nu sta unu de 196 si 105 Kg ca mine la volan. ca in spatele meu nu stiu cat de mult loc au oamenii, eu din politete ii intreb, dar probabil ca si ei tot din politete imi raspund ca au. Smile
9. Uita ce ai scris...ca daca te documentezi un pic, e cam cea mai buna oferta calitate-pret disponibila pe piata. Eu personal am Vectra 1.6 16V 2007 si un VW Golf 1.6 102CP 2007. Obtin performante mai bune la acceleratie si consum fata de golf-ul cu un motor din acceasi clasa. Cine nu crede pune banu si ii demonstrez. Very Happy Nu vreau sa ma gandesc la un passat 2007 cu acelasi motor sau un a4.
  • cpt.gabriel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ciudate lucruri se scriu pe aici despre Vectra C . A mea are~80.000km dar nu are nimic zgiriat , exfoliat etc ( poate ceilalti propietari isi taiau unghiile din carne). Iar chiar sa o compari cu Loganul... probabil ca nu ati mers niciodata cu unul...
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am manerele la usi zgariate...le aveam un pic....acum de cand am prietena cuunghii mari...le am zgariate aproape de tot pe partea dreapta Laughing Crying or Very sad ....asta e....am sa le curat frumos si o sa arate ca noi...
Si faza cu greierasiii la claxonul volanului sau la jumatatea bordului deasupra la displayul acela mare sau pe bord unde este senzorul acela de clima...(sau ce naiba este)...unde are gurile de aer care vin la parbriz...cand e rece masina face ca naiba...asta e. Muzica tare si km multi Smile
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se inlocuiesc toate mai baieti...stati calmi..... Very Happy ...mai putin plasticele de pe volan ,daca se zgarie asa raman alea...asta daca nu cumva schimbi volanul...bine asta la cele in 4 spite(mentionez k cele 2 capacele cu comenzile pentru cd se pot inlocui).....a mea e nu are mai nimic exfoliat...usile din spate sunt noi ca din fabrica ..iar in fata doar 2-3 zgarieturi fine ....asta daca te uiti atent atent...nici ziua nu se vad daca nu te apropii...deci poate o fi de vina tara in care a fost produsa masina......am inteles k se fac si la turci deci .....Sad...a mea e facuta la nemti si a avut un singur proprietar....arata beton si interior si exterior...... Arrow
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut la targ duminica trecuta un c din 2002 adusa in tara din 2005 si avea interiorul impecabil. Cred ca problemele cu materialele din interior au ca principala cauza conditiile de exploatare si mai putin calitatea executiei, asta in cazul in care masinile cu probleme nu fac parte din loturi speciale pentru est.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu la parerea ca de vina e calitatea execrabila a materialelor din care sunt facute piesele de plastic interioare si in special cauciucul volanului.
Recunosc ca Opel e o masina ieftina care se poate compara cu Loganul la clasa si calitate mai putin pret.
Parere facuta dupa o gramada de km cu diferite marci de masini.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR