Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Marian-Codrin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Subscriu la parerea ca de vina e calitatea execrabila a materialelor din care sunt facute piesele de plastic interioare si in special cauciucul volanului.
Recunosc ca Opel e o masina ieftina care se poate compara cu Loganul la clasa si calitate mai putin pret.
Parere facuta dupa o gramada de km cu diferite marci de masini.

Sunt de cateva luni posesorul unui Vectra C elegance din 2005. Sunt ingrozit de aberatiile pe care le citesc aici. Cum poate compara cineva Opel cu Logan? Materialele si finisajele masinii mele sunt mult peste multe alte marci consacrate. Nu am nimic exfoliat si interiorul arata superb (insertii de mahon, volan si schimbator imbracat in piele, tapiterie plus... etc). Motorul e 1.9 cdti de 120 CP remapat la 160 CP si masina e foarte "ascultatoare" pe sosea. Toti cunoscutii mei au confirmat dupa ce au vazut masina ca este de departe cel mai mic pret posibil platit pentru confort de limuzina si performante de sportiva. Nu cunosc si nu comentez interioarele altor tipuri de Opel dar e greu de crezut ca pot exista asemanari ce pot duce la comparatii cu saracaciosul Logan.
Skip ads

  • Marian-Codrin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Subscriu la parerea ca de vina e calitatea execrabila a materialelor din care sunt facute piesele de plastic interioare si in special cauciucul volanului.
Recunosc ca Opel e o masina ieftina care se poate compara cu Loganul la clasa si calitate mai putin pret.
Parere facuta dupa o gramada de km cu diferite marci de masini.

Sunt de cateva luni posesorul unui Vectra C elegance din 2005. Sunt ingrozit de aberatiile pe care le citesc aici. Cum poate compara cineva Opel cu Logan? Materialele si finisajele masinii mele sunt mult peste multe alte marci consacrate. Nu am nimic exfoliat si interiorul arata superb (insertii de mahon, volan si schimbator imbracat in piele, tapiterie plus... etc). Motorul e 1.9 cdti de 120 CP remapat la 160 CP si masina e foarte "ascultatoare" pe sosea. Toti cunoscutii mei au confirmat dupa ce au vazut masina ca este de departe cel mai mic pret posibil platit pentru confort de limuzina si performante de sportiva. Nu cunosc si nu comentez interioarele altor tipuri de Opel dar e greu de crezut ca pot exista asemanari ce pot duce la comparatii cu saracaciosul Logan.
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multa minte iti trebuie sa compari un opel cu un logan .......
Cat despre uzura la interior ....cum o pastrezi asa o ai ,nu inseamna ca sunt facute dintr-un material prost daca nu sti sa ai grija .
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am o vectra c din 2004 z18xe si o iubesc tare mult.
Insa la caliatatea materialelor... ce e drept, trebuie spus drept Sad
S-au cojit asa pana acum: manerele de la usi fata, plasticul de la gura de aerisire spate, plasticul de la grila de dezaburire de la parbriz, plasticul de pe torpedou si incepe pe aerisirile din centru sa infloreasca.
Inca o data spun, o iubesc tare mult si am grija de ea cum trebuie dar parca se jupoaie un strat cauciucat de pe componentele din plastic..
Nu stiu..
Problema asta am avut-o si la bectra b(fara facelift).
Skip ads

  • Gibi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vyktor1980 a scris:noi avem la firma audi A4 din 2005 si sunt cojite si manerele si intrerupatorul de la lumini... asa ca.... depinde

La toate masinile acea folie de cauciuc ,aplicata pt a fi mai prietenoasa la atingere, se ecojeste daca nu ai grija!
Eu am avut timp de 6 ani o vectra C (2002) luata full din Germania , cu piele cu tot dichisul! prin 2005 a inceput sa se cojeasca pe la manerele portierelor din fatza, normal cele mai utilizate, in spate erau ca noi! Daca nici eu n-am avut grija de ea....! Acelasi lucru l-am vazut si la VW si la Ford Mondeo si la Audi. Si inca ceva naspa ce m-a intins ca timp la vanzare a fost faptul ca pielea de pe volan si de pe schimbator s-a cam deteriorat si arata urat; n-am gasit nicaieri un meserias ce sa-mi poata reconditiona pielea de pe aceste 2 chestii, asa ca aveti grija cu expunerea prelungita la soare puternic!
Acum am un Audi A4 cu vreo 30000 de km in bord, interiorul este impecabil si incerc sa protejez interiorul cat se poate.
Multa bafta!
  • sorin_vectra

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca orice material tinut in conditii extreme isi modifica in timp calitatile..Soarele e unul dintre principalii factori de actiune si pentru asta merita puse folii ca sa mai atenueze si evident parasolar pe bord,sa nu se coaca toate Smile.Sunt multumit de felul in care se comporta interiorul la vectra mea,desigur ca unghiile sotiei si altor pasageri lasa urme pe manere,in 6 ani e ceva normal.Acel strat fin superficial de cauciuc-plastic e o politica neperformanta ,mai ales in timp..devinde foarte sensibil si probabil ca Loganul are doar plastic brut fara atatea "fitze"de straturi cauciucate.Oricum nu se compara..titlul e o aberatie
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
HaRRy_GTS a scris:Multa minte iti trebuie sa compari un opel cu un logan .......
Cat despre uzura la interior ....cum o pastrezi asa o ai ,nu inseamna ca sunt facute dintr-un material prost daca nu sti sa ai grija .


Tu ai citit tot threadul ? Sau iti place sa postezi de dragul posturilor ? Nu iti trebuie multa minte, dar e nevoie de ceva experienta, spirit de observatie si o minima obiectivitate. Ia pune mana si citeste cati posesori de C au confirmat parerea mea despre plasticele de interior si cati au negat-o. Loganul costa insa 8000 euro nou, pe cand pe un C ( entry level ) platesti minim dublu. Asa ca ma astept sa se comporte ca o masina de 8000. Si cealalta - ca una de 16.000 .
  • vladb87

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu la un Vectra C 2006.
cred k ar fi mult mai ok sa cautam si ceva solutii la problemele noastre decat sa o tot tine pe tema Logan-Vectra,sau singura solutie este inlocuirea partilor deteriorate sau a masinii ?
Skip ads

  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu inca nu pot sa ma pronunt in legatura cu Vectra C, il am doar de 3 luni, mai am un prieten care are una din 2003, care arata impecabil la interior, dar are putine km si are mare grija de ea.
In schimb va pot spune ca la Passat-ul pe care l-am avut la fel avea decojite manerele si gurile de aerisire centrale (era din 2002 si avea 3 ani cand l-am cumparat), initial eram la fel un pic iritat de acest lucru pana cand am vazut A6-le unui prieten din 2004 care arata si mai rau. Pana la urma mi-au explicat cei de la reprezentanta ca este o folie fina de cauciuc cu care sunt invelite partile din plastic si ca periodic aceste componente trebuie schimbate cand se uzeaza. Nu stiu daca acest lucru e normal sau nu, dar se pare ca acesta e trend-ul mai nou la masini.
Chestia cu Loganul totusi mi se pare o comparatie exagerata.
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:
HaRRy_GTS a scris:Multa minte iti trebuie sa compari un opel cu un logan .......
Cat despre uzura la interior ....cum o pastrezi asa o ai ,nu inseamna ca sunt facute dintr-un material prost daca nu sti sa ai grija .


Tu ai citit tot threadul ? Sau iti place sa postezi de dragul posturilor ? Nu iti trebuie multa minte, dar e nevoie de ceva experienta, spirit de observatie si o minima obiectivitate. Ia pune mana si citeste cati posesori de C au confirmat parerea mea despre plasticele de interior si cati au negat-o. Loganul costa insa 8000 euro nou, pe cand pe un C ( entry level ) platesti minim dublu. Asa ca ma astept sa se comporte ca o masina de 8000. Si cealalta - ca una de 16.000 .


Omule asta am facut ... am citit tot si imi mentin aceeasi parere ...nu exista comparatie .
Am vectra GTS din 2004 si e impecabila .........cei care au postat trebuiau sa spuna si modul in care isi trateaza masinile .....stiu si eu pe cineva care are un opel in care daca arunci o mana de grau incolteste .

Cum o pastrezi asa o ai .
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si la mine s-au zgaraiat manerele la usi dar in rest e impecabila. pot spune si eu la un a4(2003) si sharan(2004) masini ale unor colegi, am vazut aceeasi problema ca si la mine. fratele meu are un accent nou( nu a trecut de 10000km) si deja se observa zgaraieturi si pe manerele de la interior si pe cele din exterior!
  • zorro79

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la partea cu exfolierile si decojirile ... am intrebat un inginer de calitate de la Opel Russelsheim...
Nu este indicat spalarea cu orice fel de solutii, chimicale. Nu e indicat sa folosesti silicon... ceea ce in Romania se foloseste din plin.

Exclamation La utilizarea volanului nu e indicat sa avem maninile proaspat unse de crema de maini. Vopseaua se poate deteriora mult mai iute.
Skip ads

  • relaxu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut..e normal sa se intample asa cu decojirile astea la toate masinile...comparatia cu logan mi se pare aberanta.nu exista comparatie.la masina mea le am dat dat cu smilgher(sper k am scris corect)si le am vopsit cu un spray negru mat si au iesit super..succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR