Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Frumos weekend a fost pe Valea Prahovei, cu zapada, viscol, dar si cu mult soare. Initial am vrut sa mergem in canionul 7 scari, apoi sa innoptam la cabana Trei Brazi (o locatie frumoasa). In final nu am putut respecta planul, datorita conditiilor meteo cu totul speciale. Pozele de mai jos spun totul! In final am ajuns la Trei Brazi dar pe jos, pe un viscol si o ninsoare ca in ianuarie, insa peisajul a fost de vis! Cu masina nu s-a putut urca nicicum pana sus la Trei Brazi. Am mai fost la Cioplea, la Gura Diham, la manastirea Caraiman, dar si la Peles si manastirea Sinaia. Duminica a fost soare si cald, de parca nici nu ar fi existat viscolul de sambata....
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mamaaa, ce viscol! Shocked
  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca iarna si'a intrat pe deplin in drepturile sale...colegu' Octav--mai sunt locuri din RSR pe unde nu ai fost ? Smile
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Or mai fi, dar nu multe.....e adevarat ca atunci cand prindem weekenduri sau zile libere nu stam deloc acasa.
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca ai avut cauciucurile de iarna?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu, cauciucurile de iarna stateau bine mersi in boxa blocului. Eram totusi in 9 octombrie, nici prin cap nu mi-a trecut ca va ninge asa tare! Initial am vrut sa lasam masina la bariera de la Dambul Morii si sa urcam in canionul 7 scari. Pe vremea aia nici vorba de asa ceva. Am incercat sa urcam la 3 Brazi dar dupa cum se vede in poze cu gumele de vara nici nu se punea problema. Asa ca am urcat la 2 Brazi....dar pe jos. Oricum a fost de vis, superb, doar noi 2, padurea, zapada care cadea necontenit, aerul curat. A doua zi s-a facut frumos si am mai fost la Cioplea, Diham, Manastirea Caraiman, Peles, Sinaia Cota 1400 etc.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In weekendul trecut, pentru ca nu reusisem in octombrie sa ajungem in canionul 7 scari, am mai dat o tura in zona, de data asta vremea a tinut cu noi si am reusit sa parcurgem si traseul de la Dambul Morii pana deasupra canionului 7 scari. Superb, pieisaje de vis, merita facut acest traseu chiar si la sfarsit de noiembrie. Cazati am fost la un hotel de 4 stele din zona Predeal spre cabana Trei Brazi, nu ii dau numele sa nu fie reclama, insa pretul e mic ptr ce ofera: Centru Spa (sauna, piscina, jacuzzi), mic dejun inclus cum nu am mai intalnit nicaieri. Atasez si poze:

  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Superbe pozele--te lasa fara cuvinte.Sper sa ajung si eu pe acolo..dar cred ca la anul--dupa Sarbatori. Drumuri bune in continuare-colegu'--si te mai astept pe la magazin la piese (numai consumabile !). Wink
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc, intr-adevar e o zona frumoasa. Daca da zapada, devine impracticabil traseul. Poti merge dupa luna mai anul viitor in canion.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Foarte frumoase poze! Felicitari! Asteptam si alte trasee.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Nu am mai fost la 7 Scari din 2003 Embarassed , ma bucur sa vad ca sunt inca practicabile. Dupa ce da zapada se mai poate ajunge la 7 scari nu e nevoie sa astepti luna Mai, am niste poze de prin Februarie 2003 sa-ti faci o idee c-am cum e iarna.

Este totusi bine sa mergeti in grup pentru evitatea contactului cu vreun urs, masivul Piatra Mare e frecventat de ursi chiar daca e iarna. Sunt doua drumuri care urca pe platou cel cu 7 Scari (care e mai greu dar mai rapid) si unul inainte sa ajungeti la 7 Scari in stanga si se merge spre Prapastia Ursilor care e mai domul de urcat dar mai lung.

Sper totusi sa ne intalnim odata ca trebuia sa ne vedem mai de mult la Sf. Ana. Cool

Sa auzim de bine.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da, inca nu am gustat din "platoul Cetate" de la Balvannyos desi am fot de vreo 3 ori anul asta in zona. Poate anul viitor. La 7 scari ziceam ca iarna e periculos pe scarile alea metalice daca e gheata si mainile se lipesc de metal, picioarele aluneca. Pana pe platou da, si iarna se ajunge prin prapastia ursilor. De fapt, iarna sigur e interzis traseul prin canion (pe scari). Daca am timp zilele astea poate fac o selectie si urc niste poze din concediul din vara (Sf Ana, Horezu-Pestera Muierilor, Ranca, Pestera Polovragi si cheile Oltetului, Olanesti, etc.
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris: Daca am timp zilele astea poate fac o selectie si urc niste poze din concediul din vara (Sf Ana, Horezu-Pestera Muierilor, Ranca, Pestera Polovragi si cheile Oltetului, Olanesti, etc.


Astept pozele pt ca traseul facut de tine trebuie sa-l fac si eu de acum 2 ani, numai ca au fost cateva elemente care nu m-au lasat, dar la anul speram sa fie mai bine Very Happy . Sanatate sa fie!
  • eduard manole

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
uite domne ce locuri minunate.
de ce zice lumea ca n ar fi nimic de explorat in Carpathain garden? Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR