Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@svasile eu m-am intrebat, dar tu te-ai intrebat de ce inainte motoarele mergeau foarte bine cu volanta cu masa simpla? Zici ca cine stie ce revolutie tehnologica este volanta cu masa dubla! Eu nu vreau sa conving pe nimeni, ci doar am vrut sa impartasesc informatia si in urma schimbarii volantei cu masa simpla, nu simt nici o diferenta.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu m-am suit o data intr-un vectra b diesel si tremura caroseria din toate incheieturile, nu stiu daca tine treaba de finete sau de intretinere dar iti zic ca la 1.9 motorul e foarte rafinat pentru un dizel
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
cosito a scris:@svasile eu m-am intrebat, dar tu te-ai intrebat de ce inainte motoarele mergeau foarte bine cu volanta cu masa simpla? Zici ca cine stie ce revolutie tehnologica este volanta cu masa dubla! Eu nu vreau sa conving pe nimeni, ci doar am vrut sa impartasesc informatia si in urma schimbarii volantei cu masa simpla, nu simt nici o diferenta.

Inainte motoarele dezvoltau o putere mai mica, de exemplu motorul de 1.7 avea 80 cp, acum ajunge pana la 125 cp(din fabrica) si un cuplu mai mare.Efectele apar in timp.
Nici eu nu vreau sa conving pe nimeni sa nu monteze volanta cu masa simpla, dar lucrurile nu sunt asa de simple.
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Asta este, mi-am luat eu teapa, si imi voi distruge motorul in urmatorii 5 ani, nici o problema. Fugiti de volanta cu masa simpla ca este crima curata. Nu aveti nici o dovada ca produce vreo dauna, dar cu siguranta trebuie sa produca. Aia de la vw de prosti in garantie la masinile lor, schimbau volanta cu masa dubla cu un kit conversie la masa simpla si in peste 10 ani de zile din mii sau zeci de mii de masini, bai nu e macar un caz care sa demonstreze ca rupe motoare. Dar trebuie sa fie, nu are cum altfel.
Skip ads

  • IFesteu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Am un opel astra h 1.9. La rece se aude un țãcãnit dar dacã calc ambreaju înceteazã sau dupã ce se încãlzește nu se mai aude.. Poate fi rulmentul de presiune!?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Volanta.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rulmentul dar oricum schimbi tot ca si restul sunt praf.
  • bogdan16

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra OPC 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutare .
Am un Opel Astra H 1.3 2006 . Imi puteți spune un preț pentru kit ambrej și volanta (masa dubla) ?. In service-ul in care am fost mi-au fãcut oferta :4.200 lei manopera inclusã . Prețul mi se pare exagerat.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Eu pe bune fugeam de acolo garantat , pai sa zicem 2500 de lei chitul in mare , si manopera de la 600 de lei in sus fiind destul de generos.Sa zicem 3000 de lei in mare , dar pana la 4200?Acum depinde si ce vrei sa pui pe masina , ca valeo ar fi la 2000 de lei chitul iar luk 2900 , ultimul sachs trece de 3000 de lei.Preturile pot varia si poti gasi si mai ieftin ori mai scump , achizitia sa o faci dintr un punct de incredere.Indicat ar fi sa cumperi de unde il montezi dar astia au adaos nesimtit de obicei in 99% din cazuri.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
black sunt patit. Garantia piesei nu acopera garantia manoperei si vice-versa. Ti s-a defectat rulmentul de ambreiaj in primul an(cum am patit eu)? Ghinion. Service-ul iti acopera doar piesa(ca de la ei am cumparat-o si a fost mai scumpa decat in magazin...) nu si manopera si da, iesi mai castigat la piese de acest gen sa le cumperi tu si sa ti-o monteze ei. Garantia nu se anuleaza daca a fost montat in service autorizat si cu deviz. De exemplu am cumparat alternator nou denso(cum a fost cel original) la 750. La service baietii ma taxau cu 1100 de lei doar alternatorul asa ca am decis sa mi-l cumpar eu cu 750 si factura. Eu pe persoan juridica am garantia de 1 an asa ca ma indoiesc ca se va strica intr-un an, daca se strica intr-un an si o zi am facut deja o economie de 50% din pretul piesei. (manopera, transport, timp cu masina pe elevator=o zi pierduta)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR