Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Un foarte bun prieten de al meu are o mica mare problema ... i-a curs, pe la un semering de la o rola intinzatoare, ulei pe cureaua de distributie.
Masina este un VW golf IV Variant, distributia si-a schimbat-o in germanica acum 8 luni si i-a aparut aceasta problema ....
sper ca nu va deranjeaza ca am postat aici dar .... ehh mai avem si prieteni care dau de greu si nu sunt posesori de opel Wink ...
asasdar ... pentru cei care stiu cate ceva despre distributii pe curele ... ce riscuri implica aceasta scurgere (poate patina cureaua???) si cat de repede trebuie remediata, adica sa riste un drum pana la Varna sau sa schimbe acel semering cu tot cu rola respectiva ....
constatarea a facut-o la service caprita ....
va rog ajutooor ....
Skip ads

  • bodo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceeasi problema la y17dt... mecanicii de la augsburg mi-au zis ca trebe schimbata urgent cureaua (cica uleiul ataca, cureaua; se infiltreaza in micile crapaturi, pori ai curelei....) . cat despre patinatul curelei, la mine nu se punea problema - cureaua de distributie este dintata (nu stiu cum e la VW).... eu am remediat problema si sincer... ma simt mult mai in siguranta Very Happy , parca mergeam cu un cutit in spate pana sa se rezolve....

parerea mea e ca trebe stopate scurgerile de ulei din zina aia si schimbata cureaua cat mai repede posibil...
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
omul trebuie sa vada de ce curge ulei,de la ce semering si din ce motiv-uzura semeringului sau mai sint si alte cauze-ex:cind se infunda respiratia
carterului gazele acumulate forteaza iesirea pe la semeringul distributiei.
dau e joc axial in arborele cotit,etc,etc
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Fata de cat costa sa faci o reparatie de motor mai indicat e sa schimbi cureaua care e mult mai ieftina.
In principiu uleiul cazut pe ea poate fi daunator si pana la urma ce e mai sigur?
Dar daca se schimba semeringul cu pricina, cred ca tot se da jos si cureaua cu pricina, asa ca succes
Skip ads

  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
va multumesc mult pentru raspunsurile prompte (ca de obicei) ... i-am aratat prietenului meu raspunsurile voastre si astazi o sa mearga la service sa schimbe cureaua si semeringu' ...
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Laur45 a scris:va multumesc mult pentru raspunsurile prompte (ca de obicei) ... i-am aratat prietenului meu raspunsurile voastre si astazi o sa mearga la service sa schimbe cureaua si semeringu' ...


daca ii zic ca are belele de compresie sa solicite compresiograma si sa stea acolo,ca ii baga uneori pe a altuia...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR