Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Va salut!

Vreau sa montez pe masina un opel astra g 1.7cdti al unui prieten un asemena modul ,si am cateva nelamuriri.
Unde gasesc o borna plus de care sa ma leg in afara de baterie ar trebui sa gasesc pe sub volan sau unde se gasesc la acest tip de masina. M-am uitat rapid pe la panoul de sigurante in interior da nu am vazut mare lucru .

Am cautat pe forum si nu am vazut ceva care sa se refere la cea ce am eu nevoie.
Skip ads

  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu ma poate ajuta nimeni?
  • andreistancu89

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Astra 1999 1.8 l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cosmin_astra f a scris:Nu ma poate ajuta nimeni?

exista pe forum cineva care vinde, iar modulul se monteaza undeva in dreapta la picioarele pasagerului(pe unde trece un manunchi de fire) nu la tabloul de sigurante, mai cauta pe forum
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit in mare parte ce imi trebuie insa intampin probleme la comanda modulului.Comanda Acestuia se face prin impus +.
La masina am cautat azi insa fara mari succese.Am gasit 2 fire pe care ma plus fie la inchidere maro cu galben si deschidere negru cu rosu ,nu stiu sigur daca sunt de la inchidere, era in manunchiul care trece prin partea dreapta pe langa modulul de inchidere al masini.
Am mai auzit pareri cum ca ar fi impuls pe firele rosu albastru si rosu alb care ies din modulul de inchidere original dar la mine nu am gasit pe ele.
Ma poate lamuri cineva de unde sa gasesc aceste fire,eventual o schema. Multumesc anticipat
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Firele la gasesti fie la inchiderea centralizate pe stalpul din dreapta jos sau depinde ce tensiuni cauti. Multe tensiuni le gasesti in mufa X1 in stalpul din stanga la picioarele soferului.

Daca ai modulul posteaze toate firele care ies din el cu descriere pentru fiecare sau o schema de montaj daca este si te indrum eu unde sa il legi.
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Alimentarea o poti lua de pe mufa X62 cea cu 12 pini de la modulul de centralizata:
pinul 9 Rosu este +
pinul 11 Maro este -

Impulsul pozitiv ar trebui sa fie pe firul nr 25 maro-violet din mufa X61 cea cu 28 de pini tot de la centralizata. Firul asta da comanda la semnalizari si ar trebui sa aibe impuls pozitiv si la inchidere si la deschidere. Testeaza cu un aparat de masura.
Mai este pinul 10 din mufa X62 dar are impuls pozitiv numai la inchidere la a doua apasare pe telecomanda.
Pe mufa X62 mai sunt pinii 7 negru-galben si 8 negru-rosu care merg la motorasele inchiderii centralizate usi, portbagaj si capac rezervor. Verificale si pe astea daca nu succes cu firul 25 din mufa x61.

Cand montezi modulul pe faza scurta sa folosesti neaparat un releu de 30A.

LE acum am vazut ca ai verificat firele 7 si 8 sunt de la acuatoare si tensiunile apar fie pe unul fie pe celalalt in functie de ce comanda dai inchis sau deschis. Cauta firul 25.
  • Niku

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare : Pe un astra h cu senzor lumini se poate configura modulul in asa fel incat sa functioneze doar pe timpul noptii?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR