Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • iuliu69

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Saut,as vrea sa ma ajutati cu informatii in legatura cu kitul de distributie pt. opel astra-f-1.7 d. Din cartea de service am vazut ca a fost schimbat la 157 850 km , acuma are 257800 km. Masina o am de doua saptamani.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si ce informatie doreti? de ce nu te uiti inainte sa postezi ce anume ai scris si vezi daca este clar ce vrei sa spui? in alta ordine de idei ai cautat pe formul informatii despre distribuita ta si nu ai gasit? daca fiecare care este nou deschide un topic ce ar fi pe acest forum?...
Sfatul meu este sa schimbi toata distribuita cat mai repede ca are deja 100.000 de cand a fost schimbata si poate chiar mai mult...
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
iuliu69 a scris:Saut,as vrea sa ma ajutati cu informatii in legatura cu kitul de distributie pt. opel astra-f-1.7 d. Din cartea de service am vazut ca a fost schimbat la 157 850 km , acuma are 257800 km. Masina o am de doua saptamani.


Eu in locul tau as schimba tot kitul de distributie indiferent de ce spune cel e la care ai cumparat masina!
Si eu am cumparat o astra g care are 107000km,omul spunea ca masina a avut parte de o revizie completa insa eu nu am crezut, am cumparat piesele si ghici ce? Toata distributia era cea originala cu care a venit masina din fabrica Neutral
  • bassmafya17

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2014

  • Mesaj Privat
salut.vreau sa schimb si eu prima distributie la un c14nz si vreau sa va intreb:cat de mult se intinde cureaua dupa ce o pun?este vreun semn?si daca stiti cum se blocheaza motorul?multumesc
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Astra F, C14NZ, 1991-96

Daca nu ai scule si nu te pricepi nu te baga.
De cate ori ai schimbat distributia la o masina.
KM-421-A Timing Belt Adjusting tool
Fara dinamometrica de precizie mare, Raportor pentru Strans suruburi + experienta pe care nu stiu daca o ai trage linie.

Daca tot schimbi distributia :
- Schimba si pompa de apa.
- Schimba (pe partea distributiei) O-ringul de axul cu came si cel de la arborele cotit (daca exista), daca cedeaza in timp, desfaci din nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR