Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
viteza aratata de GPS este doar o viteza medie pe un tronson de drum...
daca pui unul langa celalalt un GPS dedicat si un telefon o sa vezi ca exista diferente la viteza aratata intre ele...
chiar si intre GPS-urile dedicate de la diverse brand-uri o sa observi diferente...

in primul rand dupa cum a zis si colegul de mai sus trebuie sa verifici daca in ECU ai programate dimensiunea de anvelope pe care o ai pe masina (sau alt computer, nu mai retin exact ce computer se ocupa de asa ceva).
daca e aceeasi dimensiune, e posibil sa fie nevoie sa faci o mica corectie, dar nu cred ca se poate face cu op-com ci mai degraba cu TECH 2 sau o interfata similara.
Skip ads

  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare ,

am vrut aseara sa fac cateva teste la unele componente ale masinii , dar in partea de sus dreapta este un mesaj Stare test Nu este activ .In partea de jos am trei butoane , unul pentru iesit din interfara , al doilea scrie SCADE si al treilea CRESTE.Aveti idee cun pot sa schimb statusul in ACTIV (la stare test)?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
jgyprime ,nu am incercat cu gps dedicat ,am un detector radar cu gps care imi arata s iviteza si cu telefonul pe modul gps si nu prea erau diferente...dar fata de viteza afisata in bord este dif. fff mare si e deranjant si am impresia ca ma fura si la trip. Cat despre roti nu stiu ce am programat in ecu ,dar pe masina am originale opel 225 .50.17, asa am luat masina.Apropo in meniul ascuns am si viteza reala care corespunde cu viteza gps-ului.Am citit aici pe forum ca toti sau ma rog aproape toti ,cei cu astra j au problema asta cu viteza reala si ma gandeam ca poate as putea cu opcomul sa dreg ceva prin softul masinii ......@Geo60 ce soft folosesti pt. opcpmul tau ca am vazut ca ai fw.1.64......a. si eu un opcom tot cu fw.1.64dar am soft 100219a EN. care cred ca este mai vechi si as vrea unul mainoucare sa mearga pe astraj 17cdti .Cu softuri mai vechi am inteles ca nu vede prea multe .....multumesc.
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut

am doua variante 131223e(ro) si 150406b(en) . Inca nu stiu prea multe de el ca pana la ora actuala nu am reusit sa fac rost de un manual de utilizare sau sa gasesc pe ici pe colo informatii concrete.Azi sau maine o sa le trimit celor din ungaria un mail , poate vor fi binevoitori.
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Astra j 17cdti 110cp cosmo 2009(2010 in acte) ,am display mare intre ceasuri in bord si navigatie si in BC am destule functii activate , trip 1 ,trip 2 viteza digitala ,oil life , presiunea din roti, consum mediu ,instant si inca cateva, dar nu am de exemplu tensiunea bateriei si ar mai fi ceva dar nu imi aduc aminte acum ,se poate activa cu opcomul si cere cumva car pass,pt. ca nu il am .Cu opcomul totodata as putea vedea si pinul de securitate ECU la motorizarea de mai sus ?
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut ,

Cu modelul meu nu se poate si din cate am vazut pe ici pe colo cu nici un opcom nu poti extrage car pass ul.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ai astra j?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
http://motordiag.ro/opcom-2016 Dar cu asta o merge pe astraj inclusiv read security code ?
Skip ads

  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu , eu am zafira B .Exact produsul din link ul tau il am eu si nu face asa ceva ( nu poti modifica km sau extrage coduri).Am vorbit cu cei de unde l am luat si au inceput cu vrajala ca e masina prea noua etc.E o minciuna , nu face ce zice.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pacat ca este si o caciula de bani....acum totusi parca sa zic ca am citit pe aici pe undeva ,pe forum ,ca ar merge activat in BC la astra j acea functie cu afisarea in bord a tensiunei bateriei ,cu opcom, dar nu mai stiu unde si daca cu opcomul sau cu altceva. Altfel nu aveam eu habar ca exista si functia asta ,mai ales ca am masina doar de cateva luni si cum ziceam mai sus ar mai fi cateva functii in bord pe care nu le am cu toate ca am varianta Cosmo ,gama de varf cica.... cu toate ca imi lipsesc multe optiuni de pe masina ,cum ar fi oglinzi pliabile electric si heliomate (sunt decat electrice si incalzite) nu am cotiera in spate si nu stiu mai ce.
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:@mogaman
Cam asta se poate face cu OP-COM

Adaptare chei: Immobiliser-I, Immobiliser-II, si CAN (Astra-H, Vectra-C/Signum, Zafira-B) !

Adapare telecomenizi: Vectra-B, Astra-F, Corsa-C, Meriva, Tigra-B, Zafira, Astra-G, Omega-B, Astra-H, Zafira-B, Vectra-C/Signum

Codare airbag : SAB6, SAB8

Programare ABS: ABS-5.3/5.4+TC codare de varianta. Procedura adapteaza ECU motor de modulul de cutie si ABS.

Programare interval de servisare de pe diagnoza: Astra-G, Zafira-B, Corsa-C, Meriva, Tigra-B

Resetare intreval de servisare de la diagnoza: Vectra-C/Signum

Resetare unghi volan: Astra-H, Zafira-B, Vectra-C/Signum

Toate functiile de la Immo-II. Numarul de sasiu poate fi programat in ECU motor, IMMO, modul caroserie, instrumente la: Astra-G,

Vectra-B, Omega-B, Corsa-C, Zafira, Meriva, Tigra-B. Daca se dispune de codul de securitate modulele se pot reseta, reprograma.

Codare Injector: la MultiJet ; programare necesara dupa schimbarea unui injector.

In modulele in care functia este implementata: adaptare aer ralanti, adaptare parametrii sonda lambda.

La module CAN de motor citirea km stocati.
Programul suporta si Corsa-D cu prorietati mai modeste deocamdata, adica citirea codurilor, valori reale, test actuatori. Test EGR si test presiune turbo.

Descrierea e luata de pe un site, sper sa nu se supere proprietarul.

Daca vrei sa stii si CUM se face ce scrie mai sus, cauta aici pe club, sunt puse linkuri (de catre Stefan Tolos) catre manuale in format pdf, din pacate nu mai stiu site-ul pe dinafara. Very Happy

Sper ca intelegi ca "Ce se poate face cu OP-COM" e o intrebare generala, nimeni nu stie la ce te-ai referit exact, daca te asteptai ca cineva sa basculeze aici toata informatia (inca o data, deoarece documentatia exista aici pe site chiar daca nu e toata la un loc) , fara sa inteleaga intrebarea te-ai inselat.

Sper sa iti rezolvi problema la masina. O zi buna! Smile

P.S. Ai putea sa pui un log cu parametri de la masina ta (la relanti) in topicul respectiv si in mod sigur cineva o sa iti raspunda, ce e ok si ce nu, si eu cred ca o sa fie chiar unu dintre cei cu care te-ai luat la harta mai sus Very Happy


salutare ,

prin Programare interval de servisare de pe diagnoza sa inteleg ca pot modifica numarul de km la care trebuie sa fac revizia ( schimb ulei , filtre)?La mine apara 60.000km Very Happy
  • Marko93

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
RADU FLORIAN a scris:Salut , se poate modifica kilometrajul cu op com la astra j 17cdti 2009-2010 sa arate viteza corecta ca cea de pe gps sau pe aproape macar ,deoarece intre viteza afisata in bord si cea de pe gps este daca mergi cu peste 120 km/ora chiar cu peste 10km diferenta si daca da cum si cu ce versiune de fw. la opcom si ce varianta de soft.Mutumesc anticipat.
Gps-sul in tot deauna iti va arata cu 10km in minus fata de vitezometru masinei, asa este normal, incearca gps-ul pe alta masina si o sa vezi ca de 90 km in sus o sa inceapa sa iti indice in minus..
Skip ads

  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Va rog care aveti motor z17dth de preferat cu injectie denso,cat aveti "inceput de injectie real"?la mine este la relanti -4 si nu cred ca e bine.multumesc
  • RAndrei120

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua
As dori sa imi achizitionez un op com in scopul activarii unor functii
Am un opel corsa c 2004 1.3CDTI 4 usi
As dori sa activezi optiunea ,,confort windows"sa se ridice geamurile din telecomanda
Follow me home. Sa rama farurile aprinse un interval de timp dupa incuiere
Lead me to the car. La doua apasari ale butonului de inchis masina de pe telecomanda sa se aprinda farurile
Este realizabil?
Si doresc sa va mai intreb ce este codul acela de securitate a masinii?
Razvan
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut.fara codul de securitate nu poti activa _dezactiva nimic de pe masina dar pe corsa c il afli cu op_com cu versiune de fw.1.39.optiunea cu ridicarea geamurilor se poate numai daca reprogamezi bcm cu cod index 18 .poti pune si pilot automat dar ai un pic de munca.verificat cablajul pt pilot si completat cu ce nu ai+activare
  • RAndrei120

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Doresc sa ridic geamurile din telecomanda
Follow me home care il am deja si cea cu lead me to the car
Precizez ca nu stiu codul
Si nu stiu cum il pot afla mai exact
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Codul il aflii cu op_com
  • RAndrei120

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Deci daca imi cumpar un op com as putea sa imi fac singur cele mentionate mai sus 100%?

Nu ma intereseaza lucruri complicate ca si pilot automat
Doar gemurile si cele doua functii pentru faruri
  • lvio

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Da cu un op com care permite schimbare de firmware
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ti-am mai scris si in celalalt topic in care ai postat.
pana in 2009 nu a existat LEAD ME TO THE CAR pe opel.
nici dupa 2009 nu stiu daca exista asa ceva.

follow me home este o functie "manuala", scoti cheia din contact, cu usa de la sofer deschisa dai un flash si se activeaza follow me home.

inchiderea geamurilor din telecomanda nu o suporta toate masinile, daca ai noroc iti merge, daca nu... nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR