Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mgs
  • *
  • 4 mesaje
  • din 21 Feb 2017
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Ilfov
  • mgs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2017

  • Mesaj Privat
mgs a scris:
FlaviusP a scris:Salutare,
As vrea sa-mi activez BC-ul folosind op-com. Mentionez ca momentan cand apas pe butonul de BC imi apare doar functia "timer", iar daca intru din meniul ascuns in zona cu valorile despre consum toate sunt pe 0.
Am reusit sa trec acolo la Board Bomputer din Not Present in Present si acum in meniul principal apar 3 ferestre, cel de audio, cel despre cartele si cel de bc(acesta nu era inainte).
Problema e cand programez index codul, pentru ca nu stiu care ar trebui programat din urmatoarele: 00403_noise, 00503_ice, 00801_ice, 00801_noise, 00901_ice, 00901_noise. Codul actual este 006.
Stie cineva care din index codurile de mai sus ar trebui sa-l programez?
Va multumesc!


Salutare!
Am cumparat o interfata Opcom fw 1.59 pentru a avea acces permanent la informatii despre masina, resetare erori daca e cazul, etc. Am aflat ca pot activa si BC , asadar am incercat, insa m-am lovit de problema pe care o are si colegul FlaviusP.

In primul rand este vorba de un Opel Astra H GTC din 2005 Z16XEP cu GID, la care ar trebui sa programez index code 007.
Impreuna cu interfata am primit pe cd 2 softuri: 'OPCOM CHINA-CLONE 08/2010' si 'VAUX-COM 120309a +131223d'.
Cu primul soft (china clone) ma pot conecta la masina , pot citi si sterge erori, am activat BC cu index code 009 pentru ca nu exista 007 in lista. Totul functioneaza aparent ok, mai putin range-ul care este 0. Evident, pentru a functiona corect - trebuie sa pun index code 007.
Cu celalalt soft (VAUX-COM 120309a) - care are index code 007 (am cautat prin foldere) nu ma pot conecta la masina. Testul de interfata este o, insa primesc eroare cand incerc sa ma conectez la masina:



Ambele softuri au fost testate pe laptop cu Win7 x64, daca are vreo importanta. Presupun ca atat timp cat unul dintre softuri functioneaza, driverele sunt instalate ok (am dezactivat semnatura digitala).

Cunoaste cineva care ar putea fi problema? Puteti sa imi recomandati alta versiune de soft? Nu am vrut sa fac teste cu programe luate random de pe net pentru ca am citit ca sunt destul de sensibile aceste interfete. In plus, am citit ca exista o anumita compatibilitate intre soft si fw interfetei.

Multumesc anticipat pentru ajutor!


Revin cu un "workaround" pentru problema de mai sus. Am reusit sa activez BC (007) cu VAUX-COM 120309a +131223d. Doar ca fiecare pas pe care il faci in 120309a trebuie sa fie precedat de o actiune in OPCOM CHINA-CLONE 08/2010.
Exemplu:
1. Te conectezi la masina cu 08/2010, deschizi 120309a si te poti conecta la masina.
2. Te conectezi la orice modul in 08/2010 - apoi te poti conecta si cu 120309a la GID de exemplu (+intrare in program index code).
3. In 08/2010 - back - conectare la alt modul - revenire la 120309a si programare index code corespunzator.
Mai pe scurt, interfata trebuie sa comunice cu masina in 08/2010, iar apoi iti recunoaste UN SINGUR PAS si in 120309a. Nu am incercat sa citesc parametrii in 08/2010 si sa incerc sa lucrez in 120309a.

Nu stiu cat de multe se pot face asa sau daca e recomandat, insa eu am reusit sa activez BC (doar atat aveam nevoie sa fac in VAUX-COM 120309a +131223d).

Sunt curios sa aflu "root-cause" a problemei. Din cate am citit, multe persoane au problema asta doar pe windows 7, iar pe XP merge ok. Eu nu am avut un laptop cu XP pe care sa experimentez.

Sper ca va e de folos Smile
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
este posibil ca 08.2010 sa deschida cumva un port virtual pe care 1203 sa poata comunica cumva...
e posibil sa fie si vreun bug in 1203...
important e ca ti-a mers, la vectra c nici macar nu aveam code index-urile necesare de programat cu 08.2010...
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Este posibil ca driverul din Device Manager sa fie USB Serial Converter
  • mgs
  • *
  • 4 mesaje
  • din 21 Feb 2017
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Ilfov
  • mgs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Am incercat cu mai multe drivere si am avut aceeasi problema. In momentul de fata cablul e recunoscut ca USB Serial Converter daca nu ma insel.

jgyprime a scris:este posibil ca 08.2010 sa deschida cumva un port virtual pe care 1203 sa poata comunica cumva...
e posibil sa fie si vreun bug in 1203...
important e ca ti-a mers, la vectra c nici macar nu aveam code index-urile necesare de programat cu 08.2010...

Nici eu nu am index urile necesare in 08.2010, ci doar in 120309a. Cu acesta am reusit sa codez BC ul.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am achiziționat un Op-com de la un coleg de forum și nu pot sã-l folosesc. Cd-ul care mi la dat nu îl recunoaște unitatea. Este versiunea 1.65,ma ajutat cineva cu un program dar tot nu merge îmi cere sa instalez un driver. Vreau sã-l folosesc pe un laptop cu Windows 10 și am înțeles ca e mai complicat.
Ma poate ajuta un coleg drãguț sa pot sã-l folosesc?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai cel mai simplu ar fi sa ceri asistenta colegului de la care ai culparat interfata..
Sau sa rasfoiesti forumul si ai sa gasesti instructiuni multe pentru instalare, sunt chestii scrise de sute de ori pe forum, oare mai trebuiesc scrise inca odata?
  • Marko93

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Atunci cand vreau sa citesc memoria eprom la astra g y20dth nu mi-o citeste, astept mult si bn si nici un rezultat, cum pot citi memoria eprom al masinii y20dth cu op-com?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Te referi la Instrumente?
Skip ads

  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am achizitionat un china clone opcom 1.59, am instalat drivere, functioneaza, folosesc un win 7 64 biti, problema este ca nu pot face salvari, sa le pot printa, cand dau sa salvez, imi da eroare si inchide softul.
Gasesc un soft k si eventual in limba romana?
  • Marko93

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
catastefan a scris:Te referi la Instrumente?
Da, la instrumente, astept mult si bine si nu imi citeste memoria 😩
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare ,

ieri mi-a ajuns si mie OP COM ul (varianta 1,64).Am intrat la testarea injectoarelor si am observat ceva diverente intre ele . Este normal ?Mai jos si o poza

Poate cineva sa imi spuna care ar fi valorile corecte?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu mi-as face griji prea mari inca...
valorile sunt ok zic eu...
Skip ads

  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pai nu ar fi trebuit sa fie egale sau aproape unele de altele?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Este greu sa gasesti masina cu valori egale, daca nu depaseste 2 este OK.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am auzit ( dar nu pot confirma ca e adevarat ) ca suma valorilor trebuie sa fie cat mai aproape sau egal cu 0
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, asa este,
suma valorilor trebuie sa fie aproape de 0, dar daca ai 3 injectiare cu -0,8 si al 4-lea este cu 2,5 atunci nu se mai aplica regula asta...
valoarea absoluta (adica sa scoti minusul) trebuie sa fie cam la fel la toate injectoarele (2 cu +, 2 cu minus ar fi ideal) si sa nu se sara peste cal cu valorile...
daca ai la un injector 3 si la celelalte valori sub 1 atunci cel care are 3 are o problema...

APROPO, testul asta se face CU MOTORUL CALD.
la rece e posibil sa vezi valori mari care nu sunt totdeauna corecte...
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
aha , ok ms de info ...ma speriasem , credeam ca am ajuns la partea ai naspa ( de bagat bani) Smile
  • Marko93

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Marko93 a scris:Salut. Atunci cand vreau sa citesc memoria eprom la astra g y20dth nu mi-o citeste, astept mult si bn si nici un rezultat, cum pot citi memoria eprom al masinii y20dth cu op-com?
Aveti vreo idee sau o rezolvare pentru problema asta? Daca da va rog sa impartasiti cunostintele.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut , se poate modifica kilometrajul cu op com la astra j 17cdti 2009-2010 sa arate viteza corecta ca cea de pe gps sau pe aproape macar ,deoarece intre viteza afisata in bord si cea de pe gps este daca mergi cu peste 120 km/ora chiar cu peste 10km diferenta si daca da cum si cu ce versiune de fw. la opcom si ce varianta de soft.Mutumesc anticipat.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca trebuie sa iei de buna viteza aratata de gps, nu poti modifica cu op comul ce vrei tu, dar poti sa verifici daca jantele si cauciucurile au dimensiunile din cartea masinii.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR