Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Intreb ca profanul, deci nu aruncati cu pietre. Smile Astra H este GTC?
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Vava a scris:Intreb ca profanul, deci nu aruncati cu pietre. Smile Astra H este GTC?


GTC
si inca ce frumoasa e.
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Wink corect. Dar atunci nu inteleg de unde poti cumpara GTC nou sub 13.000. Si ala, chel.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Astra H este si ala HB de 1,4 care este undeva la 9000 de euro, este si H caravan si H in 2 usi care se cheama GTC.

Happy now?
Skip ads

  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da, multumesc. Nu intelegeam, altfel. Smile
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris: Acu e bun calculul?


Pai nu prea, daca ai luat masina noua trebuie CASCO care costa destul de mult +3000 de euro in 4 ani + devalorizarea de care ziceai tu+ revizii la reprezentanta ...

Si cand o iei la mana a 2 mai poti avea noroc, sa nu pice ceva important la ea 3-4 ani, eu sunt cazul nefericit dar sunt multi altii care nu investesc nici 1000 de euro in 4 ani.

Oricum totul e relativ, sunt de acord cu tine la faptul ca rulezi mai sigur pe tine, dar financiar vorbind SH castiga
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
uskt2005 a scris: Acu e bun calculul?


Pai nu prea, daca ai luat masina noua trebuie CASCO care costa destul de mult +3000 de euro in 4 ani + devalorizarea de care ziceai tu+ revizii la reprezentanta ...

Si cand o iei la mana a 2 mai poti avea noroc, sa nu pice ceva important la ea 3-4 ani, eu sunt cazul nefericit dar sunt multi altii care nu investesc nici 1000 de euro in 4 ani.

Oricum totul e relativ, sunt de acord cu tine la faptul ca rulezi mai sigur pe tine, dar financiar vorbind SH castiga


Si la SH nu trebuie Casco? Reviziile la reprezentanta le poti face cu piesele tale nu te obliga nimeni(de altfel nici nu au voie legal sa te oblige sa iei pise de la ei), deci mai ramane manopera mai scumpa cu cca. 30 lei/h, care nu sunt un capat de tara.
Uita-te putin la topicul cati bani ati bagat in opelul dvs si arata-mi tu mie unu care in 4 ani si cca. 100.000 de km nu a bagat niciun ban in SH, majoritatea au sarit de 1000 de euro.

Posibil sa castige financiar un Sh maxim 1000 de euro, dar tiand cont de avantajele masinii noi....
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ca o completare a tot ce s-a vorbit aici, e deja sigur, de la 1 ianuarie vor fi taxate si masinile Euro 5 (noi, de la dealer/SH, aduse in tara). In acelasi timp, taxa pt SH mai vechi de euro 5 creste in continuare. Promit sa revin cu detalii privind cifrele.
Skip ads

  • Popey500

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am fost pus in vara asta in postura de a lua noua sau SH. Am ales SH iar de diferenta aia de bani cat m-ar fi ajuns una noua, daca as investi-o in SH, care oricum are mai multe optiuni decat aia noua, as face-o full option.

Oricum imi place prea mult ASTRA J, cred k este singura masina pe care as lua-o noua, chiar daca ar fi vb de leasing.
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
depinde de norocul fiecaruia.G-ul lui taicamiu din 2002 in 4 ani de cand il are nu i-a "papat" niciun ban.cand iei un sh tre sa fii foarte atent.
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Depinde si de bugetul omului..Ca acuma nu trebuie sa faci un credit pentru o masina.Ca nu stii daca mai ai maine sau poimaine un loc de munca stabil.
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa cumperi o masina sh buna si cand spun asta ma refer la un numar rezonabil de km, dupa mine pana in 60000, maxim 5 ani la primul proprietar, un istoric cunoscut (revizii, reparatii, accidente) sau proprietar cunoscut (stii cum a fost exploatata masina), trebuie sa scoti ceva bani din buzunar. Nu dau un pret, pentru ca o consider ca o regula generala. Se poate discuta de devalorizare pe marci de masini. La unele este mai rapida, la altele valoarea de revanzare se pastreza in limite bune 60-70% din valoarea initiala. Un sh ieftin ascunde in spatele pretului ceva necurat , greu de depistat si surprizele pot aparea la scurt timp. Riscul este destul de mare. La mijloc este si suma de care se dispune. Poti sau nu sa iti permiti o masina noua? Daca poti, te orientezi obligatoriu spre o marca mai ieftina sau cu dotari minime care sa te satisfaca macar in parte(ABS, aer conditionat, airbag sofer+pasager). Discutia urmareste o schema logica care pleca de la bani, apoi costuri de intretinere, fiabilitate, mod de folosinta, fiecare cu argumente pro si contra in functie de nevoile fiecaruia. La sfarsit, se trage linie se aduna plusuri si minusuri si se ia decizia corecta pentru fiecare in parte. Acesta este rationamentul pe care l-am facut eu in 2008.
Skip ads

  • danutsb

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Macar odata in viata merita sa iei o masina noua
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Smile da, si eu cred ca merita luata una noua, o data in viata. Acum, insa, ma indoiesc ca voi mai lua prea curand. In conditiile spuse si de voi, daca respecti regulile de cautare si ai si putin noroc, merita sa iei un sh. Cu tot ce ai mai baga in el, 2-4 ani te poti bucura linistit de o masina care vine cu dotari care te-ar costa enorm, altfel.
  • florisdia

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Merita masina noua
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu va intreb pe voi acum
ce ati cumpara daca ar fi sa aveti aceiasi bani (6300 euro):
- Dacia Logan noua 1.2 16V, 75 CP, ABS, 1 airbag (sofer) si alte chestii irelevante
- Vectra C, 2005, 115000 km, 1.9 CDTI, 120CP, 6 trepte, ABS, ESP, AC, RadioCD cu nu stiu cate boxe, 10 airbag-uri, jante aliaj 16", si multe alte chestii care pe logan nici macar optionale nu sunt...

eu am fost pus sa aleg intre cele 2 acum exact 2 luni
aveam banii in mana si vroiam masina...
am ales masina...
dupa care am devenit membru clubopel si am pus poza la avatar si masina in semnatura...
sunt foarte mandru de achizitia mea
poate dupa ce o sa se faca vremea buna o sa pun si poze Smile

cat despre a cumpara masina noua...
ce sa va zic...
daca stii ca o sa mergi cu ea minim 100k km pe an se merita
daca ai de gand sa faci 15k km in 5 ani atunci nu se merita sa iei nici una cu mai putin de 5 ani vechime...
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
hai sa ma dau si eu cu parerea ca abia acum am vazut topicul.

asadar, cred ca cel mai important lucru atunci cand iti iei o masina sh este sa ai de la inceput un mecanic/service bun, pe care sa te poti baza mereu indiferent de problema. poti sa ai noroc si sa fie masina buna de la inceput, dar poti sa ai si surprize daca e mai veche ... iar daca nu ai un om de incredere ... iti blestemi zilele Smile. urmatorul lucru important este sa ai rabdare ... multa ! Very Happy

oricum, la costurile per total, masina noua nu are nici o sansa comparata cu una sh decenta (aici nu vorbesc de clasa mini/mica ... ci de la compacta in sus). poa sa se dea si peste cap masina noua ... ca overall tot mai multi bani costa cu tot cu intretinere Smile) ... excluzand cazul in care ai stiu eu ce ghinion cu aia sh sau nu ai cascat ochii mari cand ai luat-o.

in rest ... drumuri bune !
  • cdantim

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Am citit o parte din posturile relativ la masina noua vs SE.
Sa va spun cum sta calculul meu:

Varianta 1 (nu neaparat pe primul loc)
Opel Zafira 2003-2005 sub 100 000 Km motor benzinar 1.8 luata din Germania cu in jur de 7000 E
Aici se mai adauga 1500E taxa de prima inmatriculare (1.6 e 800 E dar cred ca la SE e insuficient un motor la limita)
comision samsar care o aduce ca eu nu sunt disponibil sa umblu hai hui 800E(? nu e inca stabilit)
Total rotund 9500 E

Varianta 2 Opel Astra Clasic III Caravan (la Zafira nu ma pot intinde cu bugetul - incepe de la 16 000E chioara)
Pret cu dotarile dorite pe la 15000 din care 1075 E discount
800 E recuperati prin Rabla pentru vechea mea Astra din 94 (poate stiti unde as putea sa o valorific mai bine -masina de garaj dar cu motorul necesitand reparatii- un srot in TM care sa dea mai mult exista?)
eventual inca 3 tichete de casare din care mai scot poate 1500 RON pe fiecare deci max 1000 E (asta depinde de continuarea programului rabla pe 2011 de care inca nu se stie sigur nimic - am sunat la dealer)
Mai platesc vreo 200 E taxa de inmatriculare la Euro V
15000+200-1075-800-1000=acoperitor 12 400E

Acum eu am facut calculele si pentru cei 3000 E am ajuns la concluzia ca aleg Astra Caravan nou
Asta in conditiile in care nu voi avea spatiu portbagaj generos, 7 locuri, garda sol marita dar
voi avea + 80 000 Km fata de SE (eu fac cam 12 000 pe an asa ca am 6 ani + la 3000 E)
voi avea masina asa cum o doresc cu dotarile exact la care ma astept (nu ma intereseaza ceva de care nu am nevoie si nu voi folosi chiar daca vine pe tava)
nu ma voi stresa legat de riscul de a lua teapa cum e posibil la una SE(cel putin la tehnologia de la Opel cred ca problema standardului de calitate e rezolvata)
nu mai trebuie sa caut si sa transpir sa gasesc oferta SE ideala

Ce parere aveti, va rog sa imi spuneti daca si unde gresesc.

Dan
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@cdantim la bugetul tau de SH eu zic ca te incadrezi fara probleme la o Zafira B. Ma indoiesc ca o Zafira A sa mai depaseasca 7000 E chier si inmatriculata. Cred ca mai bine cu cei aproximativ 10000 E cauti o Zafira B pe benzina. In ultima perioada s-a ajuns ca o masina cu cat e mai noua, dar nu nou nouta, cu atat e mai avantajoasa ca pret.

O alternativa reusita, desi o sa fiu apostrofat, ar fi Logan MCV, cel diesel avand un consum nesimtit de mic, pentru o masina asa de mare.
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@cdantim: ai dreptate sa alegi masina noua, cand varianta SH este cea descrisa. Ideea este sa vezi insa ce gasesti SH in 12.400, atunci incepi sa ai dubii privind utilitatea masinii noi. Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR