Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Depinde foarte mult de ce fel de masina vrei sa iei...de exemplu Corsa se devalorizeaza mai incet decat o vectra.

Eu aveam o Vectra A acum un an jumate, si vreo 6000 euro, initial ma gandeam sa o vand(~2000euro), sa pun diferenta plus sa imprumut si sa iau o astra Clasic sau un Fiat Linea(au motoare ok plus optionale f ieftine).

Am mai cautat si am gasit o vectra GTS din 2003 si omu a fost de acord sa ii dau Vectra mea si 5000 euro. Intre timp, sa zic ca am mai bagat 1500euro in ea, dar in timp...deci ii simti altfel...nu a picat nimica inca, dar am schimbat discuri si placute, toate uleiurile, curea de accesorii, bucse si pivoti...etc...s-a intamplat sa si expire astea fix incet incet cat a fost la mine.
Dar totusi la o masina ca a mea...in 2003 cu toate dotarile care am pretul se invartea in jurul a 20.000euro(sper sa nu gresesc). Asa ca nu mi se pare ca pierd mare lucru...

Plus ca stiu nspe mii de cazuri de masini noi la care tot pica chestii si stai cu ea zile in sir in service...eu consider ca la cele second...piesele deja s-au acomodat...si nu mai crapa din senin...crapa cand trebuie...
Skip ads

  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nnu cred ca exista o logica dupa care pica piesele. Cu totii stim cazuri de masini noi cu probleme, iar garantia nu acopera timpul pierdut, neincrederea in mecanici, nervii etc, totul, la pret de masina noua.
Prsonal, nu am avut cu a mea pb mentionate aici, dar chiar si asa, acum tind sa merg pe SH. Pt mine, calculul este simplu, acum nu ma intereseaza masina noua, ci un anumit tip de masina, pe care de nou nu l-as putea lua pt ca nu mi-l permit de nou.
Asa cum pt mine, calculul se face "motor mare + extra optiuni, sh" VS "motor mic + extra optiuni, nou", la fel, calculul este strict personal pt fiecare.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Plus ca daca esti din Bucuresti te poti duce cu masina Sh la Maiandrei...si daca vorbesti frumos cu el iti si da o cafea gratis...deci economisesti ceva ceva Very Happy si la manopera si la piese si 1 ron pt cafea...
E de bine in cartea mea
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Orice pt o cafea buna.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cand iti cumperi o masina noua trebuie sa te intrebi cat ai de gand sa mergi cu masina?
pentru ca o masina noua sa fie rentabila trebuie sa mergi un numar de km mai mare decat iti oofera garantia pe perioada cat e in garantie
adica daca ai o garantie de 1 an sau 100.000 km trebuie sa faci minim 100.000 km ca sa poti fi sigur ca masina e fiabila...
daca faci 5.000 km pe an chiar nu ai cum sa stii daca masina are probleme sau nu...
te trezesti la 10.000 km ca trebuie sa schimbi uleiul si afli ca in loc de 4 litri de ulei in motor mai ai doar 2 litri (patit de cineva pe o laguna cu 1,9... masina respectiva consuma ulei in acelasi timp cu motorina, dar cum problema nu s-a gasit in timpul garantiei nu s-a putut remedia)

am ramas uimit cand un amic mi-a povestit ca a venit un nene la ei, in varsta, cu propria masina cumparata de noua, care efectua schimbul de filtre si toate cele la 10.000 de km... stiti cat avea masina respectiva? 8 ani...
omu se ducea cu masina odata la munte si odata la mare si de 2-3 ori la tara la rude...
aproximativ 1200 km / an...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Se merita din plin o masina nou-nouta.
Nu conteaza ca 50% din romani n-au bani de benzina/motorina decat pentru mers la piata si in weekend la parinti , 10 zile pe luna, max 10-12.000 km/an, masina tre sa fie neaparat noua pentru asta. Nu poti cara cartofi de la piata decat intr-o masina noua. Cand pleci de la tara, din noroaie si gropi, faci cu mana parintilor in fata babelor/mosilor care te stiu de mic si tre sa fie dintr-o masina noua, astfel retine lumea ca tu ai ajuns cineva. Nu conteaza ca nu te-ai spalat pe cap de 2 saptamani si n-ai bani de haine, important este sa ai masina noua.
Cand ti-o lovesc/zgaraie altii prin parcari iar e misto, ce usurare ca masina e noua. E bine ca ai CASCO, nu conteaza ca nu mananci friptura decat de sarbatori.
Mersul la doctor, vizitele la dentist nu-si mai au rostul, cata vreme ai masina noua ( si mai mult ca sigur muuulte rate de platit ), ce mai conteaza ?
Si dupa ce se consuma cota lunara de combustibil, bucuria de a scuipa seminte de la balcon ( celelalte 20 zile ) sorbindu-ti din ochi achizitia starnind invidia vecinilor, ramane nepretuita.
Dar stai, toate asta-s doar in imaginatia mea, nu-s adevarate, eu sunt doar un frustat ca nu am masina noua, conform unui coleg de pe-aici.
Asa e, se merita din plin masina noua.
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Laughing tot respectul!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Slash ai uitat ceva, sa-ti fie rusinica Laughing
Nu are casa si nici gand sa faca ceva pentru asta, in schimb face rate de-l ustura sa aiba MASINA NOUA
Il vezi cum o spala toata ziua si o lustruieste dar face foamea
Cind se aseaza la masa pune cheile mandru, daca are si un telefon mai bengos hop si ala, cumpara o cafea sau o cola si o lungeste cat mai mult, invarte cheile pe masa evident cu un breloc mare cu respectiva firma pe el.
Si dupa ce se consuma cota lunara de combustibil ... nu are bani nici de seminte...coboara la masina , o deschide, se face ca are treaba la ea si pe urma pleaca pe jos.
Pune cel mai scump carburant degeaba, pe urma o duce repede acasa si acolo sta.
Se roaga de altii pentru a trece pe la el sa-l transporte...nu are revizia ca nu are timp...
Nu iese din localitate ca nu are bani de taxa, pardon nu a gasit la peco...daca totusi trebuie sa iasa o cumpara pe 7zile, daca le aduna mai buna era pe 1an dar nu e bani...
Daca merge la tara de multe ori lasa masina acasa ca e NOUA si el nu o baga in gropi dar are cheile la el sa explice la prosti ce face butoanele, povesteste ce dotari are la toti chiar daca pe aia nu-i doare de ... ca a lui e speciala, are nustiu ce in plus, a lui e cea mai tare din parcare...
Apar la TV si plang ca au rate, ca e scump aia si aia, ca de ce sa puna ei cauciucuri de iarna
Apar pe forum ca e scumpa revizia...ca de ce sa faca revizia la 1 an daca el are 3,000km

Merita masina noua dar daca iti permiti, asa gandire nu este la noi destul de des.

De fapt De ce isi cumpara romanul masini pe care nu si le permite? aici este ...
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy bine punctat d-nu' Dan, nici eu nu prea is de acord cu masina nou decat daca iti permiti sau macar pe-aproape. Iar daca o faci este doar pentru o usurare psihologica "am masina noua", dar peste 1-2 ani tot acolo ajungi, nu mai e noua Confused si tot bagi bani in ea la un moment dat, din diverse cauze, principala fiind drumurile bubuite de la noi.
O zi buna! si ganditi-va de doua ori inainte sa luati o masina noua.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce ati scris voi mai sus este foooarte real. Parca l-ati cunoaste pe unul din colegii mei care si-a luat o mandrete de Logan la care plateste o rata mare (include si CASCO) desi nu verge decat 2000 km pe an! In rest se vaita de cat costa benzina, de ce scump este RCA-ul, de cat ii consuma masina ...etc. Pe frigurile astea sau pe caldurile alea de vara il roaga pe un coleg sa il care si pe el spre casa , sau fluiera dimineata si alearga sa se urce si el spre serviciu! Jalnic! Acum regreta ca nu a ascultat sfatul mai multor colegi care ii tot ziceam ca o masina sh (corsa sau astra) de 3000-4000 e ii era sufucient. Dar are Logan nou, doar 8000 km in 4 ani. Cand i-am aratat intr-o zi cat ar lua pe masina daca ar vrea sa o vanda nu ii venea sa creada....3000-4000 e.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sigur vor aparea voci ca vulpea si strugurii... ca eu x y sau z 'recomandam' masini second ca asa avem sau detinem parc auto sau...

Intotdeauna cand cumperi ceva iti faci calcule, te informezi, te consulti. Aici greseste romanul care nici dupa aia 20 de ani preconizati de Brucan nu stie cu ce se mananca aia si aia.

Pe langa cazurile de mai sus exista si altele la modul :
- a murit matusa Tamara si am bani, cumpar cea mai benga desi poate am ceva mai bun de facut cu ei
- merge afacerea bine, cumpar masini la toate neamurile, nu dureaza mult si vine criza pe afacere sau o gestionez prost, pa masini
- vine o mostenire imobiliara (de obicei), omul cumpara masina si in cativa ani praful se alege de ea
- face omul nunta, banii pe masina desi el sta pe unde apuca

Din fericire mai exista romani care isi vad de lungul nasului, chiar daca au bani investesc in imobiliare, educatie, copii, afacere etc. Masina noua cumpara numai cu 'maruntisul' din buzunar si nu se vede nimic sau nu simpte nimic la cheltuieli.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mai...cred ca discutia asta nu era ca sa dam in cei care au masini noi...
Eu unu nu mi-as lua masina noua ca nu imi permit...

Dar unii isi permit...
Am si prieteni care au casa lor si si-au luat masina noua pentru ca toata viata au avut masini second si acuma ca au un trai mai bun vor sa aiba mai putin probleme cu ele...

Daca ai bani..si iti permiti...poti sa iti iei o masina noua si sa o dai dupa 2-3 ani sa iei alta si tot asa...tine mult si de ce iti permiti si ce tii doresti...

Ok..sunt cei care nu au bani si isi iau masin noua...dar cred ca nu despre asta era vorba...

De exemplu am un coleg care si-a luat opel corsa cu 3 rable si 7000 euro, rablele le avea deja...si acuma...vreo 3 ani o sa stea relativ linistit...

Daca isi lua o masina second...nu putea folosi rablele lui...si pierdea 2500euro...care acuma o sa ii piarda din devalorizarea masinii...dar na...sunt multe fete ale aceasi monezi
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Masina noua merita doar daca o tii cel putin 5 ani. In primii doi ani are pierderea cea mai mare, apoi incepe sa aiba pierdere echivalenta cu alt oricarui alt SH. Avantaje? Garantia din primii 2-3-5 ani (depinde de producator) si istoricul cunoscut cap-coada.

Singura problema cu masina SH e costul neprevazut. Dan, tu pentru ca nu dai bani deloc pe manopera si ai timp sa te ocupi de masina ta, tinzi sa nu iei in considerare costul asta. Dar crudul adevar e ca majoritatea soferilor nu isi repara propria masina (nu au dexteritate/curaj/timp/placere) si dau bani grei pe la service-uri, care stii bine cat de bune sunt. Si cum numarul de probleme tinde sa fie direct proportional cu numarul de km ai masinii (exceptiile intarind doar regula), e oarecum evident de ce o masina noua isi are avantajele ei.

Din proprie experienta: masina mea a costat 20700euro, o am de 3 ani, are 75mii de km si nu am bagat in ea decat consumabile. Peste 3 ani tot mai iau 5000euro pe ea, bani care se vor duce la urmatorul avans.
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu: ai dreptate, mereu vor fi voci din astea, de aia am deschis topicul asta, cred ca este foarte ok sa auzi ce cred oameni care au trecut prin ambele experiente.
Pana acum, e ok.
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare! ma bag si eu in vorba, si in primul rand sustin ceea ce au spus slash si dancuciureanu, am fost in situatia cu "matusa tamara, mostenire etc" si mi-am pus problema ca daca iau masina noua nu mai ajung banii pt altele si uite asa am luat sh, care in momentul achizitiei avea 7 ani si in care am bagat destui bani pana acum si mai bag daca este nevoie("unii" stiu ce i-am facut masinii si asta nu pentru ca nu se mai putea merge asa, ci pentru faptul ca nu-mi cadea bine faptul ca dadeam la cheie iarna de o lua nevoia si pentru ca la fiecare pietricica se misca si volanul etc). Ca sa nu o mai lungesc, parerea mea este ca daca-ti permiti masina noua(fara credit sau leasing) merita luata noua(eu nu cumpar masina sa o dau dupa 2 sau 3 ani pt ca asta inseamna sa adun in permanenta bani pentru innoirea masinii), dar daca bugetul nu permite atunci un sh este singura varianta care se potriveste in situatia aceasta. Eu in urmatorii 3,4 ani nu ma gandesc sa schimb masina, dar urmatoarea va fi tot sh pentru simplul motiv ca nu-mi permit una noua(la aceeasi echipare) si pentru faptul ca mai toate reparatiile mi le fac singur, dar repet daca mi-as permite masina noua nu as sta pe ganduri. Sper ca nu v-am plictisit.
  • f1gio

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sunt total de acord cu colegul @dan.... si @slash ... sau asa ceva au pus punctul pe "I" in toate aspectele si in toate directiile (faza cu sucul,apa,cafea si telefoanele pe masa le vezi numai la romani,bulgari,rusi....mai exact balcanici), imi dau seama cand unul e roman numai dupa cum merge si invartye cheile in mana,vb tare la telefon si ar mai fi.
In ceea ce ma priveste am casa luata de noua, apoi dupa 3-4 ani mi-am luat si masina noua la fel,mentionez ca am avut si 1310 dacia la fel noua,iar acum ultima nu am de gand sa o vand deloc,si sper sa ma tina cel putin 10 anii.Intamplator acum la inceputul verii va fi platita,asadar adio rate de masina.Sunt adeptul masinii noi daca iti permiti,dar asta nu insemana ca dupa, vei munca numai cartofii.Masina noua se cumpara cand efectiv iti permiti si ai unde sta,poti face 1-2-3chiar concedii pe an fara batai de cap,in definitiva cand nu iti iei de la gura ptr masina,taxe,revizii.Asta cred eu.
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu am ajuns la concluzia ca o masina noua merita luata o data, chiar merita. Dupa, insa, chiar si cu banii in banca, nu vad scopul, sincer. SH poti lua o masina la aproape jumatate de bani fata de una noua, in unele cazuri si mai putin. Cu diferenta pana la aceeasi masina noua, poti face fata oricaror costuri neprevazute. Deci..
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cred ca cel mai bine a puncat dodo, multi s-au ferit si se feresc de sh tocmai din motivul invocat de el
acum si ceilalti au dreptate, dar in proportie mai mica
toti din politie, jandarmerie, sidex galati si-au luat masini noi si majoritatea loganuri sau fratele lui mai mare renau, dar in mod sigur, toti, pe credit
daca-ar fi stiut lumea ca vine criza asta cu taieri din salarii, cu luarea normelor de hrana, a tichetelor de hrana, sigur se gandea de doua ori inainte de a merge la banca
acum, ca sa fiu si in asentimentul celor doi, stiti cum se spune: "e bine la oras, da sa ai masina la scara(cel mai bine noua) si doi prosti la tara"
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 ai dreptate ca pe mine nu ma costa manopera in general (mai apelez si la altii cand nu am cu ce), ca am acces la piese ieftine iar adevarat. Eu unul sunt multumit de tigai, o distributie, termostat, pompa de apa e caca-maca si trecut la consumabile. Nu am vrut dotari si cucuri pe ele ca sunt zgarcioaba si nici masina benga ca pot si fara cucuri, daca ma duce din punctul X la Y atunci e buna.
Eu fac altfel de calcule...acum ceva ani aveam ceva in buzunar dar am cumparat altceva (evident si ceva imprumuturi scurte stanga-dreapta), acum acel ceva dat la viteza imi ofera 4 masini nu una cheala cat as fi putut atunci de suma aia. Toti erau cam contra mai putin tata, majoritatea sa cumpar masina sau sa fac privata lui peste prajit. In acelasi timp un amic vechi face ceva invarteli de are imprumut vreo 10-12,000euro, rate la banca si tot tacamul, acum ca tot nu a reusit sa cumpere o garsoniera a luat un pejos 207 care a avut dauna totala, e facuta cumva dar mai mult de 3,000 nu vede pe ea chiar daca e relativ noua, km putini. Nu a plecat urechea la ce i-am spus atunci, acum avea 6 masini cu toata criza.

Masina e o tabla, tigaie, cazan si nu merita sa te chinui pentru ea sau sa fie un tel in viata.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sigur ca si dodo are dreptate, masina noua cel putin 5 ani, eu as zice chiar mai mult.
Cine isi permite masina noua sa-si ia. Bravo lor . Astia in schimb sunt putini si nu la ei am facut referire.
De exemplu eu nu-mi permit Laughing
Am facut referire insa la majoritatea modesta ( poate prea mult spus), de n-au dupa ce sa bea apa, care fac "investitii" fara creier.
Astia-s pe toate drumurile si de astia de lovim zi de zi, romanul nu stie unde si cand sa se opreasca.( ca el n-a avut cand a fost mic Wink )
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR