Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
janta de la revizieopel 120 ron iar cauciuc Michelin
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@burtal
jantele sunt alea in 5 spite? sau sunt intregi? ca pe catalogul lor exista doua coduri, si sunt pe R16? gumele la ce pret au fost?si de unde le-ai luat?
Rolling Eyes
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
de la revizieopel imi iau io azi jante cu 120 si gume de 395 parca.

jantele sunt de tabla Smile si sunt pe 205/R16 iar cauciucurile au talonul de 60 - ies mai bine cu vre-o 200 de ron fata de gtt si am si talonul de 60 in loc de 55
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ia sa faci niste poze la ele, gumele ce marca sunt? eu m,a gandeam la ceva pe 215/60/R16
parca 205 sunt cam inguste Sad cu toate ca la zapada sunt mai bune
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
jantele de l-am luat eu sunt intregi, janta normala.
alea cu 5 spite (structurale) sunt din ce stiu eu doar de 17" deci nu faci nici o chifla.....or fi scos acu si de 16 nu stiu sa iti zic....cel putin pe revizieopel aia cu 5 spite nu exista R16
pe cauciucuri dau cam 17 mil asta pt ca ma ajuta un prieten care lucreaza la michelin....

am ales michelin (si pretul evident) ca din testele ADAC rezista cel mai bine la uzura.... ca daca o sa mearga in conditii adverse gen 20 de grade in martie poate o sa se simta

din ce am vazut ca design cel mai frumos e UG8 Smile dar ma rog aici nu prea conteaza frumusetea (da imi place mie asa)

LE: cum sa arate? asa http://www.revizieopel.ro/Ja...ala-GM,p-8325.html .....nu sunt acasa acum

https://www.clubopel.com/808...1400_zlftcxgm.jpg

da sunt mai inguste dar si mai ieftine cu aprox 1 mil bucata Shocked , plus ca nu e recomandat daca pe janta scrie ca atat poate, 205 nu e bine sa pui 215, am vrut si eu sa iau 215 dar prietenul ala al meu a zis ca nu se poate daca scrie in carte 205 sa pun 205 pt ca este periculos altfel
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
205/60R16 sunt cele mai indicate raport utilitate/pret. Asta e si dimensiunea standard cu care este achipata Astra J, deci nu vad nici o problema in sensul asta.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu pe carte am trecute mai multe dimensiuni
205/65/R16
205/60/R16
215/60/R16
215/50/R17
225/50/R17
de asta ziceam de 215/60/16
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe timp de iarna cum ai zis si mai sus sunt mai bune anvelopele mai inguste(mai usoare deci>consum mai mic) si talon mai inalt. Iarna nu e ca vara Smile adica nu conduci ca vara, viteze mai mici, mai multa prudenta. In opinia mea nu merita banii in plus. Depinde de bugetul fiecaruia, km facuti iarna si stilul de condus, etc.
Skip ads

  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
bamo a scris:205/60R16 sunt cele mai indicate raport utilitate/pret. Asta e si dimensiunea standard cu care este achipata Astra J, deci nu vad nici o problema in sensul asta.


depinde de model, Sport 1.4t vine cu 17.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Kickazz a scris:
bamo a scris:205/60R16 sunt cele mai indicate raport utilitate/pret. Asta e si dimensiunea standard cu care este achipata Astra J, deci nu vad nici o problema in sensul asta.


depinde de model, Sport 1.4t vine cu 17.

mai toate motorizarile din fabrica pleaca cu jante pe ''17, faptul ca tu ai optat pt gume all season, ei ti-au pus gume pt jantele pe ''17
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eh acu daca te duci si le zici ca vrei opel astra j esentia asa cum e ea nu cred ca o sa vina incaltata cu 17 ...si pana la urma ala e standardu....de acolo numai in sus poate

apropo de dimesiuni dubioase si fiecare massina pare sa aiba alte standarde : iata la mine
https://www.clubopel.com:808...600_tvlmez497.jpg
https://www.clubopel.com:808...600_shrrygcrj.jpg

cineva imi zicea ca la 1.4 turbo el in CIV are trecute numai janta de 17 si 18 SadSmile
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ca sa vezi cu ce vine incaltata trebuie doar sa intrii in oferta dealerului scrie la fiecare dotare in parte cu ce tip de cauciuc si janta vine. la astra j cosmo 2.0 vine cu 225/50/17

acu o alta chestie care nu e scrisa nicaieri si am aflat-o azi de la cei de la revizie opel.ro este ca daca va luati jenti separate aveti grija ca e diferenta intre benzina si motorina la dimensiunile la prezoane - to in 5 prezoane dar la motorina este 115 parca si 105 la benzina (nu sunt sigur, ar fi bine sa confirme careva ca nu m-am invrednicit sa retin aspectul asta)

@burtal - daca iei jenti de 205/R16 pui doar cauciucuri de 205/R16 ca 205 e latimea si R=raza - nu poti pune alta latime si alta raza pe un anumit tip de janta.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dap asa e, bezina 105 diesel 115

oricum alegerea e oarecum fortata ca nu poti pune alta janta pe masina dat fiind ca sunt "hunicat manca-ti-as" deci la r16 doar 205 la r17 215 si probabil 225

oricum eu am luat be baza vin-ului de la masina (tot de la revizie si mi-a dat 105) inca nu le-am incercat stau cuminti pe balcon si asteapta cauciucurile
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
azi am cumparat si eu 4 jante de tabla pentru iarna, urmeaza cauciucurile acum, sper sa gasesc ceva la un pret rezonabil...
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
burtal a scris:eh acu daca te duci si le zici ca vrei opel astra j esentia asa cum e ea nu cred ca o sa vina incaltata cu 17 ...si pana la urma ala e standardu....de acolo numai in sus poate

apropo de dimesiuni dubioase si fiecare massina pare sa aiba alte standarde : iata la mine
https://www.clubopel.com:808...600_tvlmez497.jpg
https://www.clubopel.com:808...600_shrrygcrj.jpg

cineva imi zicea ca la 1.4 turbo el in CIV are trecute numai janta de 17 si 18 SadSmile


Stiu ca poate suna ciudat insa nu reusesc sa gasesc specificatiile de jante pentru Astra-ul meu. Pe talon nu am asa ceva, in cartea de service nici atat iar in manualul de utilizare nu reusesc sa gasesc pentru motorul A14NET nicio informatie.

Brutal, tu ce anume ai scanat in pozele postate?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
din certficatul de conformitate de la GM .... e o foaie cu date tehnice despre masina, gen gabarit, motor, tip, noxe emise, VIN-ul chestii din astea.
L-am primit de la dealer cand am cumparat masina
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit si eu pana la urma, multumesc. Cred ca eram prea ametit aseara ca sa-mi aduc aminte Smile
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am incaltat-o si eu de iarna azi...stiu ca e cam devreme dar muream de curiozitate sa vad care e treaba cu Good Year UG GW3 astea si jentile de tabla...deci ca concluzie sunt ff ok...nu zgomot suplimentar...nu vibratii...nu ingreunare directie, stiu ca la astra g si corsa d zgomotul de rulaj era prima senzatie prezenta cand treceam de la gume de vara la gume de iarna.
Mentionez ca sunt fabricate in Germany deci...Highly Recomnded.
  • emilimam

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Ca idee, masinile voastre cu ce marca de cauciucuri au venit din fabrica? La mine a venit cu Hankook pe structurale.

Ms
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Goodyear efficient grip 17"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR