Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • cip04

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masina este mult mai stabila in curbe si se aseaza bine la drum lung. Consumul nu a crescut deloc. In schimb, este mult mai rigida si simte fiecare groapa si denivelare,deja imi troncane plasticul de prin portbagaj, iar servodirectia este mult mai greoaie, in sensul ca trebuie "sa iau de volan" cu mai multa forta. Cu jantele originale care erau pe 13" , orice manevra o puteam face cu un deget pe volan. Acum nu se mai poate.... Cam acestea sunt principalele modificari.......
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Normal ca tragi greu de volan....
15" suporta numai sylverline cea mai scumpa din serie care are modificari...
Sa ne spui cind vei auzi pocnituri de sub volan, iti va sari volanul la fiecare groapa, etc.. grupul EPS este si asa la fortat la limita de strazile patriei daca mai pui si 15"....cred ca trebuie sa pui bani deoparte ca nu tine EPS-ul cit te tin cauciucurile.
Arata bine dar totul costa.
  • Marco

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
posesor de opel corsa, 1,2 16 V, 74 CP, 2001 va saluta!
am inlocuit jentile (din fabrica) de pe corsa mea, cu unele mai mari(BBS-mai vechi , de prin 1996 din magneziu) si ,implicit, cauciucuri mai late.....185/55/R15
schimbarea asta am facut-o acum o luna si ceva si am constatat urmatoarele>si bune si rele:
consum crescut, nu cu foarte mult-cam 1% in plus, total 9,2%-folosit exclusiv bucuresti
stabilitate mai mare
FRANAREA masinii nu mai este la fel. mi se pare ca franeaza mai greu.dc imi apare ceva in fatza la volan, simt ca nu mai "ingheatza". mi se pare ca se opreste mai greu decat inainte de a inlocui jentile(+cauciucurile) ei initiale de fabrica(cu caucicuri de 175-R14).
sunt asa grele jentile de magneziu fata de cele initiale? intra in categoria jenti aliaj? sau cele din urma sunt usoare?
[/code]
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai facut bine, prea late si prea grele.
Citeste aici:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9426
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=eps
Daca dai cautare pe EPS sa vezi cite gasesti...
Skip ads

  • Marco

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ce sa zic, da...sunt mai grele....dar , atunci cand am luat decizia de a le monta m-am uitat pe manualul Opel Corsa si am vazut ca dimensiunea asta de anvelope este compatibila cu modelul...
asta ma face sa stau linistit, din moment ce apare in manual ca si dimensiune recomandata, fata de eventualele probleme cu EPS-ul.
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Stai linistit,nu vei avea probleme...Corsa mea are din fabrica 185/55/15,si pana acum nu am avut nici o problema cu EPS-ul si ma indoiesc sa fie altfel construita.De fiecare data cand fac schimbul de cauciucuri,iarna-vara,masina se comporta altfel...pe cele de iarna le am pe 14,jante de tabla...si pe astea de vara pe 15.Astea pe 15 iti ofera ceva mai multa siguranta,simti cum masina se aseaza mai bine...cat despre franare,n-am observat mare diferenta.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa franeze mai greu pentru ca suprafata de contact e mai mare.La fel si la demaraj.Nu exista jante de magneziu.Toate jantele sunt facute dintr-un aliaj de aluminiu (are si ceva magneziu cred).Poate sa fie ceva de magneziu pentru raliu, dar pentru strada nici vorba.Normal ca jantele din aliaj sunt mai grele ca cele de tabla.Eu am pus pe Cielo jante 7x15' cu 195/50/R15 fata de tabla di 175/70/R13 si frana excelent.Sa nu mai vorbesc de stabilitate.
  • Marco

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ok mihnea, am inteles...atunci cand am montat jantele, individul ala care mi le-a schimbat mi-a zis ca sunt din magneziu...am presupus ca stie ce vorbeste ca doar lucra la un service/magazin care vinde si jante...
Skip ads

  • pitiku

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2006

  • Mesaj Privat
posesor de opel corsa, 1,4 16 V, 90CP, 1996 am inlocuit jentile originale de pe corsa mea, cu unele mai mari BBS din magneziu si automat , cauciucuri mai late 195/45/16 schimbarea asta am facut-o acum o saptamana si am constatat ca parca se misca mai greu masina in demaraj si plus ca akum la 100-120 km/h imi tremura volanu inainte sa schimb jentile la 170 de km /h nu se misca volanu, stie cineva care ar putea fii cauza ??? si am facut si unghiul de fuga ca am crezut ca e devina unghi astept un rasp de la voi
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Foarte probabil ca rotile nu sunt echilibrate.Te poti duce la orice vulcanizare si se rezolva.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva/are cineva montate jante Alessio Euro de 14" pe Corsa? Se potrivesc? Tot ce stiu despre ele e ca sunt 4x100 la prezoane:roll:
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am o cunostinta cu corsa din 2002 si are doar un set de genti (tot dadea jos cauciucurile si le schimba,vara--iarna)si problema ii ca deja ii mai scump de schimbat cauciucurile decat sa cumpere un set de genti......
foloseste genti de 14.....
eu am drum joi la dezmembrari si m-am gandit sa cumpar un set de genti de pe vectra A care sunt tot de 14 .....oare s-ar potrivi????
...ma duc cu o alta masina si nu pot sa incerc Sad
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare. In primul rand sunt Jante sau Jenti nu Genti....in astea din urma punem hainele Wink
Jantele care le are pe Vectra sunt sigur 4*100, asta e dimensiunea intre prezoane. Daca poate sa ia unele pe 14 sau 15.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mersi mult
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cat anume il costa rocada cauciucurilor?
Ca eu stiu ca cu 200k le faci pe toate 4..
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cat de late pot fi caucuiucurile de corsa C sa nu frece de nici o culoare ( maxim ) In talon am 185 dar nu am gasit nici un model mai rasarit in schimb la 195 gasisem si Goodyear F1 si Toyo
  • DVD

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,cind aveti nelamuriri in functie de dimensiunile jentilor,anvelope,etc este usor de lamurit vizitind: www.carbibles.com/tyre_bible.html.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Vreau un raspuns concret, nu date. Vreau sa zica cineva: Daca pui 205 freaca, cu 195 e ok. ceva de genul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Concret iti spun altceva, daca pui mai late vei distruge EPS-ul. Sfatul meu este sa te abtii. Citeste putin mai sus si ai sa vezi ca dupa ce au pus mai late trag mai greu de volan, deci deja EPS-ul nu maifacea fata.
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Masina inca nu a intrat in fabricatie - inca pot sa o mai modific...

asa ca intreb: jante aliaj sau cele de otel din standard?

unii prieteni imi zic ca otel - ca intr-o groapa nu se fisureaza ci cel mult se indoaie si apoi se indreapta la service...

altii imi zic ca de aliaj - ca pe langa faptul ca e mai misto si da bine ajuta si la consum si la stabilitate pe sosea....

io nus daca a mai fost vre-un topic da fie imi spuneti unde gasesc fie va dati cu parerea mai jos...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Jante aliaj sau otel
aliaj 78%
otel 21%
233 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR