Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu, e din fire rupte in burduf
Skip ads

  • Cosmin coco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Da acolo este problema.jos la fire.sunt intrerupte.
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut.Si eu am avut aceleasi probleme la ambele portiere,mai grave erau la portiera de pe partea soferului din spate unde nu imi mergea nici senzorul de usa deschisa,nici boxa,ultima data nici inchiderea.Firele din burduf erau taiate,am refacut legaturile si acum numai am probleme.Verifica bine firele ca sunt intrerupte.Stima
  • zimbrul001

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc, verific si revin.
Skip ads

  • CosminGeorge

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut,doar ce am cumparat un opel astra h din 2005 si in seara asta am inchis masina din telecomanda si din intamplare am tras de usa spate stanga si surpriza s-a deschis.. am tot verificat si am tot incercat sa-mi dau seama ce se intampla si dupa ce v-am citit parerile,am vrut sa verific firele daca sunt rupte cu adevarat si surpriza..am constatat ca mufa e bagata in usa de forma,lipseste protectia aia albastra si nu e conectata la usa in niciun fel,am tot incercat sa le prind intre ele ,dar nu reusesc sa scot din usa acea mufa.. cum sa procedez?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dai fata de usa jos sa poti avea acces la mufa
  • CosminGeorge

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Cineva care ma poate ajuta si e din Bucuresti? Nu am cu ce sa dau fata usii jos si mai stau 2 zile in oras ,am incercat sa scot mufa aia direct prin usa ,dar nu merge sub nicio forma.. mersi mult.
  • vatco

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2016

  • Mesaj Privat
salutare,
azi cand am deschis usa dreapta fata a ramas blocata. am fortat-o sa se inchida si s-a auzit un troncanit ca in filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=fF7L6XgV3dk .
a mai patit careva?
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
S-a dus pastila de la opritor.Eu am rezolvat in felul urmator: am dat fata de usa jos, am scos opritorul, am scos arcul care nu mai avea pastila si freca pe tija, dupa care am montat la loc opritorul.Intradevar nu mai tine chiar asa de tare usa, dar functioneaza destul de bine si nici nu face zgomot.
  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am patit si eu beleaua cu fire rupte in burduf.7 din ele erau rupte.Am desfacut respectiva mufa,le-am prelungit si cositorit pe toate , numai ca burduful in sine nu am reusit sa il scot si a trebuit sa il tai.Intrebarea mea este: in afara de dezmembrari, exista kit oem de reparatie(mufa+fire)? din ce am gasit cu google pare a fi aftermarket.
ca si consumatori pe usa din spate am decat boxa si inchiderea...restul aveti idee de la ce sunt? am numarat 12 fire in total...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Geam electric..lumini ambientale
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Kit oem nu cred ca exista. Exista un kit dar este o idiotenie sa dai 400 de lei pentru o mufa cu cateva fire infipte in ea cand aceeasi treaba o faci tu acasa 10 lei cat te costa firele la butic...
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
vatco a scris:salutare,
azi cand am deschis usa dreapta fata a ramas blocata. am fortat-o sa se inchida si s-a auzit un troncanit ca in filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=fF7L6XgV3dk .
a mai patit careva?

Pun opritor de astra g caci este din metal... singura rezolvare din cate am priceput eu. Daca cautai pe forum gaseai si rezolvarea
  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am inteles horaa si da nu merita atatia bani.Oare burduf exista separat?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Burduf da. Vezi la magazin sau dezmembrari daca e acceptabil ca pret
  • CIonut771

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2017

  • Mesaj Privat
iuliu a scris:
stx a scris:tot la usa stanga spate am si eu probleme dar la mine e altfel, daca usa este deschisa pana in 5 cm imi indica martorul ca usa e deschisa, daca depaste numai imi indica se sting si luimnile din interior etc. Are cineva vreo idee?

Ai grija ca si la tine mai mult ca sigur tot acolo este problema(in mansonul dintre usa si stalp). Firele fac scurt circuit acolo, rezolva problema ca sa nu faca alte stricaciuni.



ar putea sa afecteze semnalul stanga dreapta ? ...si la mine este o problema cu usa stanga spate adica se aude si un fasait asa cand merg cu masina si usa nu se inchide complet adica este un mic spatiu daca imping un pic usa se impinge dar revine inapoi .
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
La tine problema este mecanica, trebuie reglat cuiul de pe stalpul din spate.Nu are legatura cu semnalizarea(daca asta inseamna semnal stanga/dreapta).
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca nu exista lumini ambientale pe spate la astra h.
Daca refaceti lipiturile si nu mai incap "bandajele" in burduf, puteti renunta la firele groase daca nu aveti geamuri electrice pe spate. Daca totusi aveti echiparea aia, puteti sa refaceti lipiturile pe grupuri de fire cu lungimi usor diferite ca sa nu se suprapuna "bandajele", firele lipite devin orcum mai rigide si mai usor de rupt.
  • CIonut771

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2017

  • Mesaj Privat
svasile a scris:La tine problema este mecanica, trebuie reglat cuiul de pe stalpul din spate.Nu are legatura cu semnalizarea(daca asta inseamna semnal stanga/dreapta).

Multumesc de raspuns ... de obicei cand semnalizez stanga si sunt pe loc pentru 2 secunde , imi rupe din puterea motorului , pur si simplu zici ca moare si nu stiu unde sa ma uit sau ce sa verific si este o chestie foarte ciudata si care imi da batai de cap . Te salut
  • mitademita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut baieti.
Scriu in topic deci am aceiasi problema ca restu planetei. Usa spate stanga nu se inchde.
Am mai avut problema asta, am gasit un nea' , pus baiatu computer vazut ca am lipsa de curent pe fir, dat jos balamale si praguri, fire taiate si lipite pus la loc si functioneaza. Au trecut vreo 8 luni si iar aceiasi problema.
Problema mea care e.
Ma consider destul de antitalent si nu as vrea sa ma duc iar la nea' , ca nea a vrut cam 120 de lei pentru marea reparatie.
Exista un bun samaritean care ar dori o suma mai mica sa isi bage el nasul. Preferabil care se pricepe si a patit si el asta.
Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR