Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti da amenda ca ai derapat? Very Happy
In oras nu e obligatoriu? Aici in tm e mai nasol iarna de obicei in oras decat in afara.
Totusi anvelopele M+S cum se considera, ca nu au fulgul de zapada pe ea? Si dupa astia parca vad ca o sa zica ca nu is de iarna. Smile
Skip ads

  • felix.turnatorul

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Monza 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cica la 4 gume cumparate ti se da o pusca cadou (pt. ati face singur dreptate in trafic, cand intra un guster in tine)
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:si daca umbli doar prin oras, evitand zilele cu zapada/ polei - cazul multor pensionari, ce faci , cumperi anvelope de iarna doar ca asa vor unii ?
Se poate face responsabilizarea asta si altcumva, un ex ar fi : accident - vina - anvelope necorespunzatoare - nimic bani de la asigurator.


aicea vrea sa se ajunga plus ca daca masinile vor fi echipate corespunzator va scadea automat si numarul accidentelor. Problema este ce se intampla in cazul in care ai fost implicat intr-un accident din vina unuia care nu are cauciucuri de iarna si asigurarea nu te despagubeste? Banuiesc ca daca nu a avut bani de cauciucuri nu are nici sa-mi repare mie masina si atunci e valabila gluma colegului cu pusca.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@dorin-b - si daca are niste slide-uri pe care scrie winter?Care e diferenta?
Skip ads

  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:Iti da amenda ca ai derapat? Very Happy
In oras nu e obligatoriu? Aici in tm e mai nasol iarna de obicei in oras decat in afara.
Totusi anvelopele M+S cum se considera, ca nu au fulgul de zapada pe ea? Si dupa astia parca vad ca o sa zica ca nu is de iarna. Smile

pai parca anvelopele m+s sunt cele de iarna..celelalte de vara sau all season nu au m+s ..
spun ca m-am uiatat in fiecare an la nenumarate anvelope ca de obicei imi iau conform sezonului, si nu cred sa fi vazut anvelope cu fulgul de zapada in triunghi pe care sa nu scrie m+s..(de altfel_ in traducere-namol+zapada..adica de iarna)
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:aicea vrea sa se ajunga plus ca daca masinile vor fi echipate corespunzator va scadea automat si numarul accidentelor.

Chiar crezi ca daca ai anvelope de iarna si prinzi o portziune de gheata mai poti controla masina? Ma uit la reclama cu anvelopele alea de iarna-reduc distanta de franare cu 5%.Foarte mult nu?
Asta e inca o gaselnita a acestui stat imputzit care se numeste Romania. Ne gasira pe noi ai mai bogati din Europa incat sa ni le bage si p-astea pe gat. Cine stie ce parlamentar si-o fi deschis firma de importuri de anvelope de iarna. Pana in februarie il depisteaza ziarisii:)), si o sa vedeti de ce sunt obligatorii (tre sa aibe si el profit nu, ca nu degeaba a ajus in parlament). In ultima vreme la fiecare 4 luni, din lipsa de preocupare se mai lucreaza si la legea circulatiei si mai vine cate unu cu idei d-astea idioate. In ritmul asta o sa ajungem toti la puscarie: nu ai anvelope-pac la puscarie; ai parcat ilegal-la puscarie; Ai depasit limita de viteza-la puscarie, ai avut aprinse proiectoarele si nu faza scurta-la puscarie si tu. Si asa or sa se reduca accidentele. Laughing

Foarte tare faza cu pusca. Bv felix.turnatorul
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai daca pun cauciucuri de iarna doar ca asa vrea Boc atunci nu e nici o diferenta si daca am slide-uri voi fi amendat ca cel care nu are. Asta tine de constiinta.
daca prinzi portiune de gheata e clar ca nu mai poti controla masina insa, daca masina este echipata corespunzator, poti sa folosesti polita RCA pentru a repara masina celui pe care l-ai lovit.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt si M+S care au fulgul de zapada, sunt pentru conditii cu zapada multa. Este si in triunghi si este si fara triunghi. Daca poti sa te uiti la cele trayal de exemplu din metro, eu am vazut ca au. Ale mele Firestone fw 930 au M+S si fulgul de zapada, dar Esa Tecar au numai M+S.
Skip ads

  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna dimineata tuturor si celor cu initiativa obligativitatii anvelopelor de iarna. Iar a aparut pe tapet aceasta propunere. Scopul lor nu este siguranta circulatiei pe drumurile publice, ci incasarea TVA-ului din vanzarea anvelopelor. Apoi vor incasa TVA-ul din manopera montarii si demontarii acestor anvelope. O parte vor avea roti (janta+anvelopa) special pentru iarna, iar ceilalti vor fi nevoiti sa schimbe de doua ori pe an anvelopele (60lei x 2 =120lei/an). Pentru siguranta sa construiasca autostazi si sosele ca lumea, dar aici incepe alta poveste, cu reparatii perpetue...
In alta ordine de idei, perioada de timp friguros in constructii(temperatura scade sub 4°C) este 15noiembrie-15martie
Totul se rezuma la banii incasati la buget. Salariati putini, productie mica, de unde bani la buget pentru toate cheltuielile si trasnaile care le vin pe chelie. Credeti ca asta este singura anomalie. Luati de exemplu Ordinul 343/2010 a ARNSC –cu plata energiei termice pentru toti locatarii, fie cu centrala, fie fara. Cu benzina e la fel. Cand se goleste sacul, hop o taxa noua. Parca era o taxa pe fumarit candva in Romania. Ar trebui sa platim toti o taxa de poluare – respiram, producem dioxid de carbon, deci poluam. Si pe principiul “poluatorul plateste” suntem buni de plata!
Va doresc o zi buna!
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai lipsesc anvelopele de vara obligatorii vara, sa mai vina niste milioane la buget.
  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca nu are legatura cu ce se discuta aici dar vreau sa stiu daca se poate circula si vara cu cauciucuri de iarna (nu all seson) am inteles de la cineva ca astea de iarna daca circuli vara cu ele se tocesc foarte repede si nu ai aderenta cu ele este adevarat?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se tocesc mai repede deoarece au o compozitie mai moale. Daca ai o masina grea cum e vectra ta si cuplu mare sigur le tocesti foarte repede.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si vara ce facem vara ?
de obligativitatea cauciucurilor de vara nu zice nimic.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E una din putinele legi destepte care s-au dat in ultima perioada. Nu mai carcotiti atat. Sunt foarte utile. Trebuie facuta putina ordine pe strada. Prea multe masini circula desi n-au ce cauta pe strada. Modificari facute aiurea, Xenoane care bat prin copaci, fara frane, fara cauciucuri, fara amorizoare, cu 10m de fum in spate...
Un set de cauciucuri de iarna pentru o masina mica, adica ceva mai mic de 195/65 R15, nu costa mai mult de 10 milioane, Adica 4-5 plinuri de benzina.
Se pot folosi fara probleme 5 ani, poate si mai mult.
Daca nu poti strange intr-un an bani de cauciucuri ar fi cazul sa vinzi masina.
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
perfect de acord
un comentariu intelept, daca ar gandi macar 80% din populatie ca tine, poate am duce-o mai bine
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nemultumirea nu vine din cauza obligarii echiparii masinilor cu anvelope de iarna, ci din cauza motivarii care-au dat-o conducatorii nostri: adica nu-i intereseaza siguranta circulatiei, ci doar faptul ca se vor mai strange ceva bani la buget. daca ar sti ca ar aduna mai multi bani daca ne-ar impune sa punem senile la masina, ar aparea o lege a doua zi.
pe mine unul asta ma supara.
masina-mi este echipata de iarna inca de la primele semne ale frigului ... nu de la 1 nov. cum se spune ca se va da legea, dar tinand cont ca in perioada aia au fost cu mult peste 5-6 grade, imi bateam joc de propriul buzunar ...
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Atat timp cat masura e buna ce importanta mai are motivatia?
Cat timp nu exista o lege in sensul asta marea majoritate nu isi va echipa masina corespunzator si nici nu va lasa masina acasa cand e zapada pe strada chiar daca nu e echipata, ca merge si asa.
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu suntem carcotasi si nici nu nesocotim utilitatea anvelopelor de iarna in anotimpul rece, dar cum state mult avansate noua nu pun problema obligativitatii de ce am face-o noi. Veti raspunde ca acolo responsabilitatea cetatenilor nu se compara cu a noastra, deci statul se poate baza pe capacitatea soferilor de a intelege necesitatea folosirii acestor cauciucuri. Cate accidente grave, cu victime s-au intamplat din lipsa anvelopelor de iarna si cate din nerespectarea simplelor norme rutiere(intoarceri in intersectii, neacordare de prioritate, consum de alcool (cand nu poti sa te tii pe doua picioare, incerci pe patru roti), depasiri, etc. “Un set de cauciucuri de iarna pentru o masina mica, adica ceva mai mic de 195/65 R15, nu costa mai mult de 10 milioane”, spunea tizul meu, dar pe criza asta sa scoti din buzunar aceasta suma nu este usor. Iar cine nu poate, sa-si vanda masina, nu este un indemn tocmai corect. Sunt pesoane care circula iarna numai in oras. Dar mai bine sa asteptam sa apara legea sau ordonanta cu pricina si apoi sa comentam pe ceva concret.
Va doresc o zi buna!
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Problema sa pune si altfel. Daca merg eu cu 40km/h pe o strada alunecoasa si apare un pieton ametit in fata mea, eu franez ca am cauciucuri de iarna, si ala din spatele meu fara nu mai poate frana la fel de bine. Rezultatul nu-i tragic, dar eu pierd timpul prin service sa-mi repar masina, poate nu mai iese nici asa cum a fost, ma enervez... asta pentru ca pe ala in doare undeva si nu si-a cumparat cauciucuri ca merge si asa.
In tara asta sunt prea multi prosti si prea multi nesimtiti incat sa se poata schimba ceva fara a fi obligati de lege. Daca RCA-ul n-ar fi obligatoriu pun pariu ca majoritatea nu si-ar face RCA.
Nici in 100 de ani n-o sa-si echipeze toata lumea masinile corespunzator daca nu exista o lege in sensul asta.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cristinel a scris:...dar cum state mult avansate noua nu pun problema obligativitatii...

De ce zici asta? Sunt multe state europene care obliga folosirea cauciucurilor de iarna. Cauta nitel pe net si te vei convinge.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR