Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
vezi @cangri !
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@gena09wow,
In postul lui @cangi nu am gasit cuvantul "oras" asa ca nu stiu de unde l-ai scos iar despre echiparea doar a puntii motrice se vorbeste facandu-se referire la microbuze, camioane si autobuze (marfa peste 3,5 tone si persoane peste 9 locuri) iar asta h nu se incareaza in nici una din aceste categorii. Deci, de unde le-ai scos?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In oras drumurile sunt publice la fel si parcarile administrate de primarie. Nu sunt publice parcarile de pe domeniul privat gen supermarket, biserica, intreprinderi, deci pe teren proprietate privata. Nu este drum public cele din ferme, intreprinderi, institutii adica pe domeniu privat. Drum public e si cel din sat deci atentie !
Ce sa ne mai cramponam de interpretari fel de fel si sa cautam portite. Trebuie 4 cauciuri de iarna si se accepta all daca scrie pe ele MS sau SM sau alta combinatie. Legea nu e facuta de niste parlamentari romani care sunt injurati ci de europeni. Ai nostri au adoptat ce au scris altii gen nemti, francezi etc.

Legea bine ca a aparut in forma asta, multi cumpara masina de toti banii si pe urma nu au de 4 cauciucuri. De aici accidente garla, circulatie blocata, gasesti masina usor atinsa si scoti tu bani din buzunar etc.

Amintea cineva de Felix...acum cativa ani plec de la fest la Pestera Ursilor si de acolo hai sa trec Apusenii. Urc eu ceva km, peisaj frumos si deodata circulatia blocata ca jos era zapada de 30cm . Fac cale intoarsa si abia pe la 18:00 ies din Oradea. In fata era Iulian dar fata tare adica lejer 250km si ma suna la tel ca la intrare in Pascani e polei si asta la coborare din Gastesti. Daca nu aveam cauciucuri de iarna proaspete si moi ce mai faceam ?

Acum pe bune mersul cu cele de vara pe zapada si altele e chinul de pe lume si cele all season nu sunt bune de nimic, parerea mea. Pe vara sunt slabe pe iarna la fel.

Multi nu fac un calcul elementar si scmba anvelopaele de 2 ori pe an, nu e mai ieftin sa ai deja montate pe jante ? Am vazut pe aici pret montat/demontat de 125-180lei pentru 4 bucati, daca inmultim cu 2 apai cum sta treaba ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat

foarte interesant articolul si initiativa celui care l-a scris, inca o lege de 2 lei facuta de unii, care nu stiu sa foloseasca nici copy/paste iar raspunsul din partea autoritatilor romane este tipic romanesc, evaziv si care tot timpul poate fi atacat in instanta Laughing Laughing

@dancuciureanu

daca e polei sau gheata poti avea mama cauciucurilor de iarna, tot sanie te duci cu masina Wink
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Legea nu e doi lei, foarte bine ca a aparut.
In filmuletul postat de ioha2003 se vede clar diferenta intre iarna si all season care sunt fix pix.
Eu am patit cu cele de vara pe putin polei, nu puteam sa urc cu spatele o panta de doi bani, dupa doua ore aveam puse de iarna si efectiv ma durea la basca exact in acelasi loc.
Degeaba ai masina dotata cu 4x4, ABS, ESP, TC si alte butoane winter, fara cauciucuri moi care sa adere de gheata/polei esti nepuntincios. Corect, conteaza si soferul dar daca saracul nu are cu ce ? Cum sa compari un cauciuc moale care adera cu unul care parca e plastic.

Hai sa fim seriosi, pana si taranii schimbau potcoavele la cal iarna...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nici o anvelopa de iarna (sau de vara) nu iti garanteaza aderenta absoluta dar cei catva metrii pe franare pot face diferenta intre a opri in obstacol sau inaintea lui iar putina aderenta in plus pot face diferenta intre a urca o rampa sau a astepta in vale masina cu nisip si inscrierea intr-o curba pe carosabil sau prin sant. Sa mai vorbim de faptul ca daca mergi in coloana iar cel din fata franeaza si are anvelope de iarna, tu cu cele de vara unde o opresti?

L.E. Asta cu potcoavele e cel mai bun exemplu pro anvelope de iarna. Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te opresti in carligul lui si toata reparatia iti apartine plus amenda si puncte.
Acum apare si partea a doua, daca cel din fata nu are carlig si-i spargi fundul tu esti vinovat dar asigurarea ta nu face doi bani. Asiguratorul nu plateste daune facute din cauza asiguratului care nu respecta legislatia, ca e alcolemie, ca e drog, ca nu are permis, ca nu are masina frana, ca nu are anvelope corespunzatoare etc. Deci cheltuiala maxima la tine si celalalt te da in judecata si sigur castiga. Castiga si bani pentru faptul ca a mers cu taxiul, ca a fost putin cu gatul stramb...te lasa fara bani nu alta si bine face. Avocatii promit multe dar doar sa-ti pape banii, sigur pierzi procesul (bani la avocat) mai putin daca ai pile la nivel mare.
  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ce am patit asta iarna? Am echipata masina cu doua seturi de cauciucuri: vara si iarna, fiecare cu janta lui. Am depozitat rotile de iarna in boxa, in pozitie verticala si cu anvelopele sub presiune( temperatura constanta si ferite de lumina). Cand le-am montat din nou pe masina, in iarna, am avut surpriza sa constat ca doua din cauciucuri s-au deformat. De ce....nu imi explic...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca stam sa comparam amvelopele de vara cu cele all season eu zic ca cel putin teoretic ar trebui sa fie mai bune cele all season pe timp de iarna...
comparand ceva all season cu un cauciuc specializat pe sezonul pentru care e facut eu zic ca e cel all season e net inferior...

in alta ordine de idei, eu am un set de MasterSteel Winter Plus 205/55/16
nu stiu exact cat de bune or fi comparat cu alte marci insa am mers iarna care a trecut aproape fara probleme...
rareori am alunecat cu aceste anvelope si asta doar in conditii de polei.
masina nu a stat deloc in parcare, e masina cu care ma duc zilnic la munca....
deci am prins zic eu toata iarna cu toate capriciile ei...
partea proasta e ca la anvelopele astea nu cred ca am nici in M+S sau combinatia acestor litere
am doar un mare fulg de zapada...
acum daca ma intalnesc cu un militian care sa nu stie ca Winter e de fapt iarna si acel fulg reprezinta faptul ca e anvelopa de iarna pot sa patesc ceva?
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@petro
Pentru anvelopele montate pe jante nu este recomandata depozitarea in pozitie verticala.
http://www.conti-online.com...he_summer_en.html
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ca tot exista acest topic ,,Cum sa echipam masinile pentru iarna,,
azi am gasit solutia cu doar 4 lei si un fier de calcat


Laughing Laughing Laughing
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, ingenioasa solutia insa eu nu cred ca rezolvi ceva
asta e doar ca sa te amagesti pe tine si sa nu iei amenda
insa daca faci accident situatia e mai complicata...
astia de la asigurari vor lua modelul anvelopei si daca aceasta nu e conceputa pentru iarna nu te despagubesc.

plus de asta produsul respectiv nu exista...


Ultima modificare facuta de jgyprime la Mar 27 Sep, 2011 4:08 pm
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@jgyprime
era o gluma Wink,cred ca o sa se gaseasca uni care sa comande un container de astea din china si in acelasi timp suficienti cumparatori Laughing
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:ca tot exista acest topic ,,Cum sa echipam masinile pentru iarna,,
azi am gasit solutia cu doar 4 lei si un fier de calcat


Laughing Laughing Laughing

noroc cu ...ocaziile
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma vad ca s-a aprobat legea pentru iarna lui 2011-2012 dar tot nu inteleg cate cauciucuri iti trebuie: 2 sau toate 4? Stie cineva exact?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
4, daca ai autovehicul.

Daca ai motoreta, doar 2.
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:4, daca ai autovehicul.

Daca ai motoreta, doar 2.

daca ai autoturism sub 3,5 tone toate cele 4 roti.
daca este peste 3,5 tone numai rotile motoare cu cauciucuri sau lanturi
nu se spune nimic de autovehiculele care au mai mult de 2 axe motoare (nu cu tractiune integrala)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
gena09wow a scris:
daca este peste 3,5 tone numai rotile motoare cu cauciucuri sau lanturi
nu se spune nimic de autovehiculele care au mai mult de 2 axe motoare (nu cu tractiune integrala)

De ce ”au mai mult de 2 axe motoare” din a doua afirmatie nu se incadreaza la ”numai rotile motoare” de la pima?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Atentie, obligativitatea este impusa doar la cei care circula pe drumuri cu gheata, zapada sau polei.
Asta o spune comisarul ºef de la Poliþia Rutierã, Marian Zane.

http://www.gandul.info/fina...i-de-vara-8853340
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si daca pleci cu masina si intre timp incepe sa ninga ce faci? O lasi acolo pana vine primavara?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR