Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Buna, a-si vrea sa schimb farul din stanga (vazut din afara masinei). Problema mea este ca fostul proprietar "destept" cand a schimbat becul de la faza scurta nu a strans calumea dulia, sa incalzit si mia busit contactele in far. Am incercat cu dulie noua dar a tinut 3 luni. Concluzia un far nou sa nu mai am probleme .....
Nu stiu cum sa fac Sad

________________
Opel corsa C / 2002
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si problema asta, aparent musca dar nu este chiar asa de nasol Smile Relativ usor se schimba Wink
  • TM02CNM

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ok! In primul rand buna, asta este primul meu post pana acum doar am "sapat" in alte posturi.

Am avut un mic incident cu masinuta mea (corsa c facelift 2004 1.3cdti) in urma caruia a ramas saraca cu falca (aripa) stanga cam shifonata si fara un ochi...am cautat fara sucese si cu multe esecuri far la dezmembrari dar nu am gasit. In cele din urma am cumparat unul nou (care vine fara motorash si fara soclul de la becul de semnalizare). Mecanicul nefiind disponibil am decis sa fac eu reparatia si nu am gasit nici unde exact ce si cum sa desfac...nici aici pe site nici pe youtube si am hotarat sa deschid aceasta discutie poate le este de folos altora in aceasi situatie, in cazul in care este in plus si exista pe undeva imi cer scuze si se poate sterge.

Deci pentru a schimba un far la o amarata de corsa trebuie data jos masca din fata.
Este nevoie de: -torcs(nu mai stiu exact parca de 6 am folosit)
-cheie de 8
-ceva cleme atasate in pozele de mai jos(depinde cat de fin lucrezi eu pana sa ma prind ce si cum am rupt 2 dealea albe

4 negre simple de la aripa interioara de plastic

si 3 din partea de jos a spoilerului
)
-tubulara de 10

De preferabil masina sa fie ridicata e mai usor de lucrat dar se poate si la sol.
Se desfac de pe partea interioara a aripi 2 piulite pe fiecare parte si un surub jos in coltul de la spoiler:
(pentru mine asta a fost cel mai greu de gasit imi cer scuze dar pozele sunt facute cu telefonul)

Teoretic daca desfaci usor 1 singura piulita si nu fortezi nu se rupe nimic...dar eu nestiind am desfacut pe amandoua si am rupt clema de plastic.
Surubul din coltul spoilerului se desface pe parte de jos.

Se desfac suruburile de sus de pe trigarul central (asa am auzit si eu ca ii zice la piesa aia...)


Acum dupa ce a fost scos din locas spoilerul se mai tine in 3 clame sub masina central !mare atentie la mufa pentru becurile de ceata fata!

asta e clema care tine la mine spoileru sub masina...

si asta ultima e mufa pe care era sa o smulg...

Cu toata asta data jos e floare la ureche se vede clar ce trebuie facut.
Sper sa fie de folos postul si sa nu isi distruga si alti toate clemele alea de unica folosinta cum am facut eu:))...


Salutare,
va recomand sa cititi acest topic pentru evitarea neplacerilor supuse de regulamentul forumului.
Multumesc frumos pentru colaborare si intelegere,StefanTolos.

12-Jan-13 11:37:43 PM
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu n-am mai desfacut clemele albe, nici cele 2 piulite de la aripa. Am scos doar suburul de la plasticul din fata al aripei, atat.
  • TM02CNM

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Asta am incercat si eu dar nu a iesit nici cum din locasul respectiv si nestiind ca trebuie tras mai tare am continuat demontare...Smile)...din fericire nu mi-au ramas piese in plus dupa montare Smile)

Inca ceva daca iti cauti sa schimbi farul recomanda sa gasesti unu la dezmembrari...te costa mai putin, e mai calitativ si cu siguranta se potriveste din prima nu trebuie sa tragi de fire etc...


Multumesc moderator!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR