Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Problema e ca nu prea stiu de unde sa iau aceste fire.. Habar nu am care fir de la bord si car fir de la ECU, am mai spus, sunt profan in domeniu. Si nu ar trebui sa trag totusi si firele de la stergator?

Te rog daca poti sa imi dai mai multe detalii, ca sunt panarama rau... Embarassed Embarassed Embarassed
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
frate Thanatos ce e cu check asta de ziceai mai devreme ca si la mine sta aprins mereu.

Mentionez ca display-ul are o problema. nu sta aprins. In momentul in care aprind pozitia se aprinde si el. daca sting..... moare a... si mai are nijte dungi lipsa ( asta stii )
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
@kapix - pt firele de la stergator tragi 2 fire catre mufa MID si unul catre masa. Mufa din spatele volanului de care ziceai....este pe stanga sau pe dreapta?...cred aia e de ala cruise control....ca vad ca nu ai firele trase pana la mufa din TID. oricum alea se trag repede si nu ridica probleme. cel mai dificil este indentificarea pinului ecu care emite semnalul pt consum. tre facut putin research si gasit o diagrama electrica. mai raman rpm si tank...care le tragi de la bord, si mai mult ca sigur sunt aceleasi ca si la vectra. mai caut si eu o diagrama pt omega ta, si trebuie sa gasim ceva.

ai si mufa de la MID?...aia cu 26 fire?.. daca nu, trimite'mi pe mail o adresa sa iti trimit 7 pini care sa ii pui in mufa de mid. sa nu te apuci sa o deschizi; iti fac eu niste poze, pt ca e cam tricky facuta.

@art - pai ai o eroare. ce indica mesajul? poate sa fie de la bec ars, la placute uzate, sau poate e un senzor bulit.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
scrie [i] ..ack atat vad ca nu se vede mai mult din cauza dungilor lipsa. intr-adevar am un bec care nu se aprinde la ceata. in rest nik.si nu mi se aprind becurile alea din butoane la ceata, la proiectoare, la aer alea care trebuie sa iti indice ca butoanele sunt ON. Am sa verific si placutele sa vad.
Innainte imi datea un mesaj care zicea ...fluid level low dar ce fluid nu se vedea din cauza displayului.Acum nu imi mai da acel mesaj
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai o fi fost apa pentru spalat parbrizul. Ziceai pe undeva ca ai un dop galben langa radiator pe care scrie "Fill with water". Daca l-ai umplut nu mai primesti mesajul Wink
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
VICTORIE !!!!!

Operatiunea a reusit. Mai usor decat credeam. MID-ul meu este putin diferit, are doar doua becuri in spate, nu patru, dar ce e mai special - ARE DOUA MUFE. Una cu de pini, si Shocked surpriza, inca o mufa cu 12 pini in care intra tocmai mufa care nu stiam la ce foloseste (thanatos zicea ca ar fi pt. display telefon).

Partea nasoala e ca neavand toti senzorii imi da o gramada de erori si in plus sunt arse vreo trei linii la display Sad . Partea frumoasa este ca din momentul instalarii nu mai imi sta aprins martorul ABS Shocked Very Happy Shocked . De cateva luni nu mai functiona dar la toate testerele iesea OK (am un post mai vechi pe tema asta). Acum isi face check-ul (vreo 3 sec) si se stinge. De altfel nu e primul defect care dispare de la sine la masina mea. Poate va mai povestesc...

Oricum, multumiri Thanatos, fara tine sigur nu faceam chestia asta. Pe mine cel putin m-ai imboldit. Acum poate continuam cu instalarea senzorilor Idea Idea Idea , pentru ca MID-ul sa functioneze la intreaga capacitate. Ce ziceti, se inscrie cineva? (cineva priceput, ca la nepriceputi ma ofer eu Very Happy )
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Merge si la Astra G? Schema electrica e aceeasi avnd in vedere ca motorul meu Y20DTH de la Astra il gasesc si pe Vectra? As vrea si eu un computer de bord complet, am doar ora si data... ma ajuta cineva si pe mine sa-l modific? contra cost bineinteles...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
@kapix ....scuze ca iti raspund asa tarziu. nu am citit postul cand trebuia si l'am pierdut. oricum FELICITARI. ma bucur ca iti merge MIDul. ce ai factut cu Checkurile pana la urma? eu le'am bypasat pe toate, dar inca ma gandesc sa il fac fullfunctional. tu in ce stadiu esti?

@gabib77 sigur ca merge si la astra G. hai mai intai sa faci un research sa vezi ce iti trebuie si sa gasesti apoi MIDul. de pus nu e mare treaba.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cat m-ar costa sa ma ajuti tu? Asta pentru ca ai experienta in asa ceva (adica ai mai pus) eu am gasit documentatia cu pinouts cu tot, dar in germana si nu prea inteleg... Ma ajuti daca reusesc sa gasesc mid-ul? daca DA da-mi un sms la o 722 392 803 ?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt in acelasi stadiu de la inceput. Adica MID-ul merge dar are cateva linii duse (uneori se aprind, alteori nu). Cum am scris cred deja, eu aveam doua mufe si MID-ul avea perechile, pur si simplu le-am cuplat si a functionat. Imi da insa toate erorile de rigoare, dar cel mai mult ma necajeste ca la Reichweite (sau asa ceva...) unde banuiesc ca ar trebui sa arate cati km mai pot sa merg cu benzina din rezervor imi arata tot timpul peste 600 (chiar daca mai am 10l).
Normal ca m-ar interesa cum sa leg senzorii, mai ales ca probabil o parte ii am deja (eu am facut un transplant de motor, iar MID-ul e chiar de pe motorul care e acum pe masina). Dar sunt destul de habarnist... Astept oricum un tutorial Very Happy
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
kapix :
Daca zici ca unele linii se aprind cateodata pe LCD, recomandarea mea de fost electronist este sa incerc sa desfaci/cureti si sa remontezi strangand bine eventualele suruburi, LCD-ul.

Contactul intre un LCD si placa se faca cu o mica banda de cauciuc cu contacte in el, care in timp se poate misca.
Eu am rezolvat asa, destul de multe LCD-uri.

Ii doar o idee.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
@kapix ca sa remediezi MIDul, intra pe gmail si sunt o gramada pe poze facute la bran, unde am facut 2 bucati. voi face un tutorial cu treaba asta, dar mai trebuie sa cumpar niste timp ca nu mai am Rolling Eyes . pozele oricum sunt sugestive si iti raspund cu placere la intrebari.

@gabi iti trimit sms

@zero corect, asta este problema. nu prea sunt suruburi, asa ca tre facuta o presa si rezolva problema.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Poate ma descurc dupa poze, dar ce naiba e gmail-ul ala? Confused Confused Confused
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am gasit si discutia de pe vectra-sport:
http://vectra-sport.com/for...?t=3681&pp=40
Cam egoist Big Nick ala...

Am sintetizat datele intr-un excel (inclusiv Check Control). Cand e gata si la mine ii dau drumu' Smile
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:am gasit si discutia de pe vectra-sport:
http://vectra-sport.com/for...?t=3681&pp=40
Cam egoist Big Nick ala...

Am sintetizat datele intr-un excel (inclusiv Check Control). Cand e gata si la mine ii dau drumu' Smile


Sper ca-l faci si matalutza frumos, intr-un document Word, cu poze, alea alea, si mi-l dai pe mail sa-l pun in zona de dwld a tutorialelor ... pe PUnCT.ro
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
2x Operatiune incununata de succes!
Inca 2 vectre au intrat in clubul posesoarelor de MID:
un Y20DTH aka Garfield
un X18XE aka dgxshpe

Multumim frumos lui Thanatos, Ron si Vicentiu pentru ajutor.

Voi adauga particularitati ale operatiunilor.

@kata - vei avea un tutorial despre asta
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ma bate gandul sa-mi pun si eu MID dar din pacate sunt cam ZERO la partea electrica Sad
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Inlocuit maneta cu Set si reset de la stergatoare cu 2 butoane in consola centrala. Valabil pentru cei care mai au 2 spatii libere(cu plastic negru astupate).

Materiale necesare:
2 butoane cum sunt alea din consola centrala (gen dezaburire luneta, recirculare aer, incalzire scaune, aer conditionat)
2 contacti de mouse, din aia dreptunghiulari cu 3 picioruse.

Se iau 2 butoane!( eu le-am luat de la dezmembrari)
Am gasit 2 pentru recirculare aer.
Se desfac butoanele si se scot becurile.
Trebuie facut spatiu pentru pus contacte.
Se scoate partea neagra care actioneaza ca un intrerupator.
Si se taie "limba" din plastic care ajuta la inchidere/deschidere intrerupator.
In partea din dreapta ( cu contactii becurilor deasupra) se taie suportul din plastic (alb) al componentei negre(pe care ati scos-o). ( se taie astfel incat sa intre contactul si sa nu ramana apasat, prin presarea carcasei butonului)
Am folosit aici 2 contacte dintr-un mouse.
De care am lipit 2 fire ( piciorul din mijloc cu unul din celalalte 2).
Firele folosite au fost destul de subtiri incat sa iasa prin suportul butonului, in locul unde ar trebui sa fie o fisa. In consola masinii exact aceeasi fisa nu are papuc, deci se poate trece cu firele in bordul masinii( deasupra casetofonului).
Unul dintre cele 3 picioruse ( cel de sub clapita de contact) intra exact in suportul butonului, acesta are rolul de al tine fix sub capacul butonului care apasa pe contact.
Se taie din suportul butonului fisa din plastic din mijlocul butonului, aceasta potrivindu-se decat in locasul de recirculare aer.
Se procedeaza identic la ambele butoane.
Acum aveti contacte pentru Set si Reset pentru un MID.

Nu stiu cat de multi or sa inteleaga procedeul dar va pot ajuta cu sfaturi sau daca va repeziti pana la mine va si ajut sa il rezolvati.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Marius T. a scris:Ma bate gandul sa-mi pun si eu MID dar din pacate sunt cam ZERO la partea electrica Sad


Vad ca esti din Bucuresti.
In primul rand faci rost de MID. Iti garantez ca nu vei ramane cu el nemontat Cool

LATER: ma uitai pe ebay si nu vazui nimic. urmareste, cumpara, apoi te indrumam ce si cum
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult de ajutor....... am plecat sa caut MID Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR