Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am o Astra J 1.6T , 180 cp.
Acum vreo 2 luni , nu stiu ce s-a intamplat , dar mi-a mirosit masina a ferodou(sau ambreiaj incins ) vreo 4 zile. Dar atunci nu patina, doar mirosea. explicatia celor de la service a fost ca a patinat o data si ca dureaza cateva zile sa se duca mirosul.


Acum , iar , o problema similara. Prima data am constatat vineri seara , cand i-am dat o talpa si a sarit turometrul in sus , aproape de maxim , fara sa accelereze deloc.
De la jumatatea cursei pedalei de acceleratie , incepe sa patineze ambreiaju grav. Adica daca ii dau talpa , sa zicem intr-a 2-a imediat sare turometrul la 6000 de ture dar viteza nu prinde deloc. Asa face de fiecare data cand ii dau talpa sau cand depasesc jumatea cursei pedalei de acceleratie. Daca o iau usor , progresiv , accelereaza normal , dar cand dau talpa sare-n sus turometru.
Dar faza ciudata este , ca acum NU miroase deloc , a NIMIC.

ma duc maine cu ea la doctor , dar voiam sa aud si niste pareri de la voi.
Skip ads

  • turbojack

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ceva "liniute" in palmares sunt? Twisted Evil
Remedierea se face prin demontare,posibil discul ambreiaj distus.
Slabe sanse sa fie doar ulei pe ambreiaj la kilometrajul asta.
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@cristi: cum adica nu e de talpi? Cred ca nu m-ai inteles. Pai cand ma bag intr-o depasire ce fac? stau sa apas acceleratia cu binisoru`? Pai nu depasesc nici o dacie daca fac asa. Nu stiu daca asa e si la modelele anterioare de astra , dar la J daca nu o calci nu are putere deloc.

@turbo: liniute , nu prea am dat . M-am mai luat pe la semafor cu cativa , dar nu vad care ar fi problema sa calc acceleratia la podea. II dau talpa , prind viteza care o doresc / fac depasirea necesara / etc si dupaia stau linistit.

Nu zic ca nu poate sa fie discul/placa/ etc , dar nu cred ca "talpa" a cauzat-o.

Am uitat sa specific ca am 8000 si ceva km cu ea.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cristi17dti a scris:1,6 nu e motor de talpi asta trebuie sa intelegi

Dupa cum a mentionat este vorba de 1.6 TURBO benzina.... are 180 CP.
P.S. Parerea mea : defect de fabricatie.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la km astia mergi cu ea inapoi la service sa o repare ... e in garantie, de aia ai dat o caruta de bani pe masina.
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
bazare a scris:la km astia mergi cu ea inapoi la service sa o repare ... e in garantie, de aia ai dat o caruta de bani pe masina.


daca e de la disc , o sa ma puna sa-l platesc , din cate am auzit... e posibil sa se fi stricat discu` din cauza mea? nu merg cu picioru` pe ambreiaj , dar nici n-o menajez. Mi-am luat motor puternic ca sa ii dau talpa cand am nevoie...

Sa fie ceva din soft nu ar fi posibil? sa se fi dereglat ceva parametrii pe la acceleratie?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu e din soft. e clar ca s-a dus discu de ambreiaj. La o masina de 7000km banuiesc ca nu ai facut curse cu ea ca sa pice din cauza ta ambreiajul. Mergi la ei sigur pe tine pentru ca de aia ai platit o gramada de bani pe o masina noua.
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
bazare a scris:nu e din soft. e clar ca s-a dus discu de ambreiaj. La o masina de 7000km banuiesc ca nu ai facut curse cu ea ca sa pice din cauza ta ambreiajul. Mergi la ei sigur pe tine pentru ca de aia ai platit o gramada de bani pe o masina noua.


deci discu` e sigur zici tu? Nasol , ca trebuie sa-mi dea cutia de viteze jos , si dureaza...Sad ma gandeam ca poate , totusi ar putea fi si de la ceva mai neimportant , pt ca nu miroase deloc a ferodou.
Skip ads

  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
inteleg ca nu e masina de curse , dar nici sa nu poti sa-i dai talpa nu e. Si nici nu o folosesc in exces , dar dupa cum ti-am zis acceleratia aia e foarte flexibila pana la un moment dat , daca nu bagi picioru in ea nu are putere.
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
binenteles ca nu are putere.e doar un motor de 1,6 fortat sa ajunga la caii aia.iar tu daca ii dai forja vezi consecintele.in general puterea se gaseste la motoarele mari nu la jucariile astea supraalimentate.
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
cristi17dti a scris:binenteles ca nu are putere.e doar un motor de 1,6 fortat sa ajunga la caii aia.iar tu daca ii dai forja vezi consecintele.in general puterea se gaseste la motoarele mari nu la jucariile astea supraalimentate.


eu n-am mai auzit pana acum de cineva care sa nu-i dea talpa la masina , fie ca are motor de 1.2 sau de nush cati litri. Nu e vina mea oricum , daca astia de la opel au pus motorul asta pe masina , e problema lor. De cei care au insignia 1.6T 180 cp (acelasi motor) , ce sa mai zic? Smile) Fiecare cu parerea lui.
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
revin cu informatii . am fost la radacini , trebuie sa dea cutia jos ca sa imi zica exact daca e vina mea sau daca e defect de fabricatie. a zis ca daca e discul albastrit e din vina mea. Si ca trebuie sa schimbe discul + placa. M-am programat pentru joi.
Skip ads

  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca e discul albastru e si placa tot albastra si binenteles vina ta daca e din vina lor au ei grija sa faca in asa fel sa zica ca tot vina ta e.sa ne spui si noua ce ai rezolvat.multa bafta
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mariusy a scris:
eu n-am mai auzit pana acum de cineva care sa nu-i dea talpa la masina , fie ca are motor de 1.2 sau de nush cati litri. Nu e vina mea oricum , daca astia de la opel au pus motorul asta pe masina , e problema lor. De cei care au insignia 1.6T 180 cp (acelasi motor) , ce sa mai zic? Smile) Fiecare cu parerea lui.


nici eu nu am mai auzit pe cineva sa-i dea talpa la o masina noua si nu cred ca nu ti s-a spus sa nu o turezi mai tare de 4000rpm mai ales in viteze mici. Ce ai patit tu este cel mai putin costisitor. Se putea si mai rau. bafta!
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:
mariusy a scris:
eu n-am mai auzit pana acum de cineva care sa nu-i dea talpa la masina , fie ca are motor de 1.2 sau de nush cati litri. Nu e vina mea oricum , daca astia de la opel au pus motorul asta pe masina , e problema lor. De cei care au insignia 1.6T 180 cp (acelasi motor) , ce sa mai zic? Smile) Fiecare cu parerea lui.


nici eu nu am mai auzit pe cineva sa-i dea talpa la o masina noua si nu cred ca nu ti s-a spus sa nu o turezi mai tare de 4000rpm mai ales in viteze mici. Ce ai patit tu este cel mai putin costisitor. Se putea si mai rau. bafta!


Nu ma intelege gresit. In primii 5k km abia i-am dat 3k ture . Ce-o fi o fi. Dar nu mi se pare normal sa se strice ceva in 8k km. E benzinar , nu e diesel sa schimi la 2k ture.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mi se pare inadmisibil sa se strice placa/disc, sau orice alta chestie in 8000 km

eu spun sa te duci si sa le zici sa faca bine sa ti-o repare pe garantie ca nu ti-ai luat geely sau alta mizerie de masina.
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ti so parea tie inadmisibil dar vezi ca te contrazice realitatea.si acum sa nu imi sariti in cap dar asemenea masina nu prea mi se pare a fi de forja.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ba din contra ... masina aia trebuie sa fuga sa manance pamantul. A se vedea si noile motoare mici de la VAG benzina turbo. Asta se cere pe piata asta se produce. Multi cai putere ... motor mic implicit taxe mici. Discul de ambreiaj albastrit poate fi la fel de bine si dintr-o montare gresita - defect de fabricatie. Adica sa o luam logic ... ce inseamna disc albastru? Discul s-a incins la o temperatura mare si s-a prajit. Nu e neaparat din vina soferului ... Acum ca o paralela, am in familie si o fabia 1.2 benzina, masina pe care cand o prind nu prea o iert ... vede frecvent 6000RPM. Culmea e ca la cat de mult ii dau eu in goarna merge brici. Sa zici despre un benzinar turbo 180cai ca nu e de fuga, sa ma ierte Dumnezeu ... atunci care mai e masina de fuga?
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu ma intelege gresit.o masina peternica e una cu motor pe masura,nu un 1,6 cu o sfarleaza si ne culcam pe o ureche ca are 180 cai.am avut bmw 320i 24v 150cp si cand imi venea pandaliile mergeam numai la 5000-6000 de ture si nu tusea nu se inrosea albastrea si avea si 15 ani.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la el problema nu e de motor ... e de ambreiaj. Ce legatura are motorul de 1.6 turbo cu faptul ca ii patineaza ambreiajul la 8000km? Daca producatorul a facut un motor de 180 cai trebuia sa ii puna si un ambreiaj pe masura. Hai nu tine 150000km daca mergi cu el sportiv dar sa il schimbi de nou nu mai e din vina cumparatorului. nu am avut ocazia sa vad cum merge acest motor dar sunt convins ca face de rusine masina de care ai amintit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR