Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • hunter_cs1

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:La nemti taxa se regaseste in pretul carburantilor din cate am intele.
Nu ca nu am avea si noi asemenea taxa in carburant,dar mai platim si taxa de rovigneta,in curand si taxa de autostrada.
Ca ne place, ne place, ne place ,place, place!


In pretul carburantilor stiu ca este taxa de mediu(de poluare sau cum s-o mai numi), cea de drum nu cred sau nu am auzit.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:La nemti taxa se regaseste in pretul carburantilor din cate am intele.

Magdeburg, azi 1.519 E motorina. Sa mergi pe autobahn cu 8 benzi pe sens, priceless. Wink
Au si camere pe ele. Avand in vedere ca am mers mereu tare si nu am primit nimic cred ca nu le merg. Mr. Green Nici nemtii astia nu mai sunt ce au fost odata. Very Happy
  • hunter_cs1

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Stiu ca au limite de viteza doar in anumite intervale orare, dupa ora 8 seara sigur nu e nici un radar activ, poti sa mergi cu 300 (daca ai masina si curaj). Nu or mai fi ei ce au fost o data dar noi mai avem ceva pana ii ajungem macar pe sfert.... Pacat! Avem o tara frumoasa
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sincer daca as locui in germania as plati de drag, o placere sa merg pe drumurile lor( nustiu daca sunt toate la fel, dar am nimerit pe 5 drumuri absolul perfecte) cu o masina cu suspensie sport, parca era cu hummer h3 Smile) nu simteam nimic:)) nu ca la noi....platim rovignete si ne alegem cu roti strambe, portiuni de autostrada "mata" unde lumina este nula si tot asa...

Bine ca are un pret acceptabil si nu costa cat o asigurare...ca atunci chiar era nesimtire..nu ca nu ar fi...

Chiar de curand ma gandeam, cand au renovat A1, autostrada avea o "fundatie" incredibila, crede-am ca nu se mai opresc, foarte mare si la sfarsit pun "covorul" de 5 cm...ce rost are?..Cred ca singura afacere la momentul actual este sa ai firma de asfaltat:)))
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Sincer daca as locui in germania as plati de drag, o placere sa merg pe drumurile lor( nustiu daca sunt toate la fel, dar am nimerit pe 5 drumuri absolul perfecte) cu o masina cu suspensie sport, parca era cu hummer h3 Smile) nu simteam nimic:)) nu ca la noi....platim rovignete si ne alegem cu roti strambe, portiuni de autostrada "mata" unde lumina este nula si tot asa...

pustiu_pst, mai au si ei strazi prin orase mai gaurite dar intra imediat in lucru. Autostrazile sunt perfecte, insa si lucreaza la greu la ele. Am mai povestit pe forum, am vazut 18 km de drum mai mare decat e Autostrada Soarelui asfaltati intr-o zi.
De camerele lor nu am tinut niciodata cont si nici ce autostrazi sunt cu limita de viteza. Fac mereu drumul Magdeburg-Passau in 3 ore(vreo 550 de km). Mr. Green Ei sunt mai ciudati de felul lor. Daca considera ca au de castigat de pe urma ta sunt foarte toleranti cu micile ilegalitati(am trecut de adormit de vreo 2 ori pe rosu si m-a prins Polizei, masinii nu i-am pus numere de DE etc).
In fine, hai sa ne intoarcem la camerele noastre pentru rovinieta.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Momentan merge fara.Sa vedem cat mai tine.
De "prost" anul trecut am luat una pe un an.Trebuie sa expire pe 10.Ma gandesc daca sa cumpar sau sa stau cu ochii sa vad cand am nevoie de ea.
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare referitoare la rovinieta:te poate depista ca nu ai rovinieta daca treci prin dreptul unei camere obisnuite,sau numai daca treci pe langa o camera mai speciala?mie imi expira si rovinieta si asigurarea luna viitoare,dar eu folosesc masina doar pentru naveta la servici cam 10 kilometri,insa trebuie sa trec pe langa 2 camere pe DN1(respectiv Busteni si Azuga).Pana acum nu am avut probleme pt ca le-am platit mereu,dar acum ma imprumut ca sa cumpar si paine si va dati seama ca nu mai am bani de aruncat pe prostii.As vrea sa stiu daca ma depisteaza pandarii ca nu am asigurare si rovinieta.Multumesc.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Te depisteaza doar la camerele speciale.Sau daca fac ei filtru in trafic.
Momentan nu se dau amenzi.Citeste mai sus motivul.
Skip ads

  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Te depisteaza doar la camerele speciale.Sau daca fac ei filtru in trafic.
Momentan nu se dau amenzi.Citeste mai sus motivul.


Mi se pare cam ciudat ceea ce imi spui pentru ca vineri o colega a primit prin posta 2 amenzi,ambele pentru rovinieta.Cica pe drumul spre Bucuresti au luat-o camerele,si culmea ca ii expirase doar de 2 zile si a uitat data de expirare,insa odata cu amenda si-a reamintit.Deci inca se mai dau amenzi pentru rovinieta.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
titolyn a scris: si va dati seama ca nu mai am bani de aruncat pe prostii.As vrea sa stiu daca ma depisteaza pandarii ca nu am asigurare si rovinieta.Multumesc.

pandarii astia cum ii numesti din cauza unora ca de-al de tine au inceput sa stea la panda ... zici ca n-ai bani de paine si de aruncat pe "prostii", dar pt carburant sa te deplasezi cu masina gasesti Smile
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:
titolyn a scris: si va dati seama ca nu mai am bani de aruncat pe prostii.As vrea sa stiu daca ma depisteaza pandarii ca nu am asigurare si rovinieta.Multumesc.

pandarii astia cum ii numesti din cauza unora ca de-al de tine au inceput sa stea la panda ... zici ca n-ai bani de paine si de aruncat pe "prostii", dar pt carburant sa te deplasezi cu masina gasesti Smile


Sa nu ma intelegeti gresit,ca nu am nimic cu cei de politie,am si prieteni care sunt politisti si ii inteleg ca au si ei familie acasa si trebuie sa mai dea si amenzi,numai ca unii merg numai pe asa ceva si nu te iarta niciodata.In ceea ce priveste banii de combustibil sincer va spun ca toata iarna am facut naveta cu microbuzul,si e asa placut sa stai si cate o ora in statie sa astepti la -20 de grade celsius incat am zis ca e mai bine sa mai i-au cate unul la ocazie si sa mai scutesc din bani.Acum daca stam sa ne gandim mai bine,rovinieta chiar e o prostie,fiindca starea drumurilor este varza si practic platim de doua ori,odata rovinieta si a doua oara reparatia la masini.In rest va urez doar drumuri bune si amenzi cat mai putine(poate chiar deloc).
Very Happy Razz
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Te depisteaza doar la camerele speciale.Sau daca fac ei filtru in trafic.
Momentan nu se dau amenzi.Citeste mai sus motivul.




.....cam fals ce spui tu.........amenzile vin dupa 6 luni........spun asta ca lucrez in domeniul transporturilorl .....sunt patit ca masina fetei patronului meu un BMW- X3.....a luat amenda la Glina pentru rovigneta 18.07.2011.........si a ajuns la firma 10.02.2012.......anul trecut am patit la niste masini de 40 t unde rovigneta pe 1 an este 1210 E / an........PV de la CNADNR....cuprinde valoarea rovignetei pe un an + amenda.....deci sunt bani multi....si drumurile noastre lasa de dorit.... Sad
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
titolyn a scris:Am si eu o intrebare referitoare la rovinieta:te poate depista ca nu ai rovinieta daca treci prin dreptul unei camere obisnuite,sau numai daca treci pe langa o camera mai speciala?mie imi expira si rovinieta si asigurarea luna viitoare,dar eu folosesc masina doar pentru naveta la servici cam 10 kilometri,insa trebuie sa trec pe langa 2 camere pe DN1(respectiv Busteni si Azuga).Pana acum nu am avut probleme pt ca le-am platit mereu,dar acum ma imprumut ca sa cumpar si paine si va dati seama ca nu mai am bani de aruncat pe prostii.As vrea sa stiu daca ma depisteaza pandarii ca nu am asigurare si rovinieta.Multumesc.


Tu nu ai ce cauta pe drumurile publice cu mentalitatea asta si mai ales fara acte ... Sincer meriti un loc la puscarie daca tu iti bati joc de restul participantilor la trafic .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
titolyn, daca derapezi si intri in mine, intrucat nu ai asigurare, de unde imi platesti reparatiile? La asta te-ai gandit?
S-a incalzit afara, cumpara o bicicleta. Circuli legal.
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg chestia asta la romani: n-am bani de rovignieta, de asigurare, de itp, de benzina etc etc, dar am frate masina, o tin in fata blocului si ma uit la ea. Vinde-o si de banii ai poti sa faci altceva ce drac e asa greu?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vigneta ca vigneta, nu e obligatorie daca nu iesi din localitate. Dar sa circuli fara asigurare si ITP mi se pare o mare inconstienta, ca sa nu zic nesimtire!
Acum ceva ani in urma nu stiam ca s-a schimbat treaba ca nu e valabil sa circuli cu hartie de 30 zile pentru revenire la ITP. Aveam Dacia Liberta si m-am dus la ITP in ultima zi valabila. Cand mi-a spus ala ca nu pot circula pana la revenire, ma programase peste 5 zile ca aveam destule belele pe ea, nu am circulat deloc, chiar am avut emotii cu ea pana la service, si aveam 200 metri de acasa.

@jE - omu merge pe principiul: Nu mi se poate intampla tocmai mie! Evil or Very Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR