Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am gasit aun articol cu amplasare camere video rovineta si mam gandit ca ar fi util sa stiti si voi despre locatia lor

1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m 2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m 3. DN1 Bucuresti - Ploiesti la km 48 + 800 m 4. DN2 Buzau - Rm. Sarat la km 115 + 080 m 5. DN2A Slobozia - Constanta la km 113 + 500 m 6. DN5 Bucuresti - Giurgiu la km 28 + 120 m 7. DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m 8. DN6 Bucuresti - Alexandria la km 60 + 450 m 9. DN7 Deva - Arad la km 411 + 865 m 10. DN17 Vatra Dornei - Bistrita la km 85 + 380 m

http://www.4tuning.ro/legis...=newsletter_19504
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Citat "apropo.ro"
Gratie camerelor de supraveghere din trafic, 500.000 de soferi au fost depistati fara rovinieta valabila si urmeaza sa fie amendati.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deocamdata, pana o sa aud pe cineva sa zica ca a luat amenda pt rovinieta desi nu a fost oprit de politie, pt mine ramane o campanie de "prostire" a soferilor sa isi cumpere rovinieta. Nu mai cred demult in ce spune presa sau tv-ul.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
asta pana nu-ti vine amenda:))
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu se merita atata bataie de cap. Alea fixe sunt cum sunt dar ce te faci cu cele 83 mobile? La ce foame au astia de bani cu siguranta o sa dea astia multe amenzi.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Firma la care lucrez eu a realizat toate aceste sisteme de urmarire a masinilor pentru rovigneta. Va asigur ca veti primi amenzile acasa! Chiar daca nu le ridicati le veti regasi la impozite si taxe.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si....foarte bine
chiar ma foarte bucur
ca, colcaie drumurile de masini fara asigurari,rovignete .......
s-au invatat asa in nesimtirea smechereasca
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bine ca fac astia smecherii pt rovinieta, dar drumurile sunt praf.. Asa ca le cam dau dreptate celor care au curajul sa nu o plateasca. Nu am vazut/auzit sa fie despagubit vreunul care si-a rupt masina pe drumurile patriei.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu am fost smecher pana m-a prins si sincer, imi pare rau, pentru ca le-am dat contravaloarea rovignetei pe 4 ani si tot a trebuit sa-mi cumpar.
daca nu ma insel, au fost montate camere si la iesirea din Sibiu spre Brasov/Rm. Valcea in apropierea giratoriului de la Mall dar nu stiu daca functioneaza. Atentie!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cum spunea un coleg mai sus. Sunt si camere mobile care pot depista asta. Alea montate pe Logan MCV de la circulatie aparent au o baza de date unde sunt inregistrate masinile cu sau fara. In concluzie, nu prea mai merge platita. Chiar daca mergi regulamentar si ai toate actele la zi in afara de rovineta, poti fi oprit de un echipaj cu MCV si amendat cum ca nu ai rovineta.
Acum nu mai stiu daca e valabila chestiunea aia iei amenda doar daca esti oprit de un echipaj format din politia rutiera, administratorul drumului precum si un reprezentant ARR.
  • Popey500

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
taxele sunt prea multe pentru ce drumuri avem


se pare ca nu este suficient sa platesti rovineta dar trebuie sa o ai si lipita pe parbriz
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Popey500 a scris:se pare ca nu este suficient sa platesti rovineta dar trebuie sa o ai si lipita pe parbriz

Nu! Conform noilor reglementari, nu se mai lipeste pe parbriz. Trebuie doar pãstratã chitanþa cu care s-a platit taxa.
Skip ads

  • deejaydede

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu ma c.. pe ei mah ca am avut pana acuma 5 masini si ultima o am de 2 ani si nu am avut niciodata rovinieta ultima oara cand ma oprit si ma intrebat de rovinieta i-am zis ca miam uitat actele acasa i-am dat 50 lei la politai si gata " LA NOI INCA SE MAI CUMPARA POLITIA ROMANA "
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@florinianc eu sunt unul dintre cei despagubiti.In primavara am stricat 2 jante si 2 pneuri intr-o groapa pe la Rm. Valcea.
Nici soselele nu sunt rasplata taxelor,dar era cazul sa se faca ceva in privinta celor care fenteaza legea.
@deejaydede cand vezi camerele sa lasi 50 lei la stalp. Wink
Cum se face verificarea rovinietelor!
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
Popey500 a scris:se pare ca nu este suficient sa platesti rovineta dar trebuie sa o ai si lipita pe parbriz

Nu! Conform noilor reglementari, nu se mai lipeste pe parbriz. Trebuie doar pãstratã chitanþa cu care s-a platit taxa.


Chitanta respectiva (acel voucher) trebuie pastrata 12 luni dupa ce expira! Cine are rovinieta de tip nou (voucher) poate citi acest lucru undeva in partea de jos a "fituicii".
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@deejaydede..i-ai dat 50 de lei? daca te opreste de 2 ori pe an,ajungi la contravaloarea ei.eu zic ca nu se merita sa mergi cu frica,sa ocolesti stalpii,mcv-uri si alte cele...ca vrei tu sa te incapatanezi...asta e cu totul altceva...
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Alti bani aruncati aiurea de statul roman. Asa am impresia ca aceste camere vor ajunge in aceeasi situatie ca cele care trimiteau amenzi de viteza acasa.....si asa imi doresc sa vad numai postamentul ramas din ele......
Ganditi-va ca avem de dat 20 mld EUR inapoi la FMI si tb sa ne scotocim de ei cumva.......

Rovigneta lipita in parbriz este o mare prostie; ce te faci daca tb schimbi parbrizul?

Citeam mai sus postul colegului care lucreaza la firma care a montat camerele si e foarte sigur ca amenzile vor fi trimise acasa; toata stima si respectul pentru activitatea desfasurata, dar a amenda MASINA este cea mai mare aberatie. Soferul e cel vinovat, nu masina pt ca ea nu merge singura. Ce faci daca masina iti este furata? A mea e luata in leasing; unde ajunge amenda? La proprietar (banca) sau la utilizator (eu)? Daca nu ridic amenda in 6 luni, se prescrie? Cum adica o gasesc la impozit? Sunt amendat fara sa mi se aduca la cunostinta? Si daca e la impozit, ce, nu mai imi primeste statul impozitul? Twisted Evil Nici o problema, nu-l mai platesc.

Rovigneta este o taxa abuziva impusa de stat; platim deja taxa de poluare pt masinile sh si, pana la urma urmei, fiecare posesor de automobil plateste un impozit anual pentru acesta, nu? Pentru ce atatea taxe de drum? Avem 13.000 km de autostrazi ca la nemti si tb intretinute sau cumva noaptea ai toate sansele sa dai peste vreo caruta nesemnalizata? Carutasii platesc atatea taxe ca noi, sau pietonii sau biciclistii? Conform Codului Rutier, si ei sunt participanti la trafic si se supun unor reguli, au anumite drepturi si obligatii.
Mai mult, se discuta si de taxe de autostrada (aici sunt off-topic); pe A2 exista deja.....Este un alt abuz atat timp cat "autostrazile" sunt finantate integral de la bugetul statului, deci, implicit de fiecare dintre noi; daca ar fi construite in parteneriat public-privat, nu as avea nici o problema in plata taxei. Firma partenera tb sa-si recupereze cumva banii investiti.

Nu ma intelegeti gresit: am platit si platesc in continuarea rovigneta nu pentru ca ma dau banii afara din casa, ci pentru ca pur si simplu nu suport sa dau explicatii statului, dar am ajuns in asa fel incat suntem efectiv numai buni de plata. Oriunde te-ai duce, stai la coada sa dai bani sau astepti dupa vreun cap de creta sa completeze procesul verbal....pe timpul si banii nostri.

Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie........
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:

Rovigneta lipita in parbriz este o mare prostie; ce te faci daca tb schimbi parbrizul?



Ti-o lipesc aia care schimba parbrizul pe cel nou.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[/quote]
Chitanta respectiva (acel voucher) trebuie pastrata 12 luni dupa ce expira! Cine are rovinieta de tip nou (voucher) poate citi acest lucru undeva in partea de jos a "fituicii".[/quote]
corect dar cei care o vand nu iti comunica acest lucru...cel putin mie mi-au cerut doar sa verific daca numarul masinii e ok.sincer cati dintre noi citim ca si asa suntem nervosi ca trebuie platiti niste bani care.....ce sa mai: e romania"tara tuturor posibilitatilor)
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:
alex_arhire a scris:

Rovigneta lipita in parbriz este o mare prostie; ce te faci daca tb schimbi parbrizul?



Ti-o lipesc aia care schimba parbrizul pe cel nou.

crezi tu ....detin masina de firma si am fost nevoit sa schimb parbrizul pt itp...sa te vad pe tine cum o schimbi de pe cel vechi pe cel nou. doar daca decupezi cu parte din parbrizul vechi cu flexul....pana la expirare am circulat cu dovada platii(copie dupa factura de la firma) bine ca nu am fost oprit
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR