Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ECU baga aceeasi motorina cu sau fara cucurele de booster. Dupa cit aer simte debitmetrul, temperatura motor si pozitie pedala atita baga ! Mai stiu eu unul care punea tot felul de rahaturi in rezervor si se minuna ca isi fac treaba si scade consumul...el avea debitmetrul supermurdar si valoarea raportata de el era mult mai mica decit cea reala...normal ca ECU baga mai putina motorina dar nici nu tragea motorul.
Eu zic sa nu mai aruncati banii pe timpenii sau sa puna careva bot la tot ce scrie pe ambalaje. Ma mir ca OPC-ul nu s-a sesizat inca. Oare au prostiile astea si certificare RAR Laughing .
Skip ads

  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
lumea e datoare sa incerce...rece, imi ia la relanti 0,7. Cand se incalzeste oscileaza intre 0,5 si 0,6.

asteptam adresa producatorului fara tepe cu 90 ron
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Magnetic Fuel treatments
Status : Untested
Websites : too many to list.
If you drive a car, you're absolutely guaranteed to have heard this claim before : "put a magnet on the fuel line and it will increase your fuel economy by making the fuel burn more efficiently." Excuse my English, but that's bollocks. There's so many reasons that these devices are pure fantasy. Here's just a few of them:

The magnets are tiny, and pretty weak. There's no demonstrable effect of these things on hydrocarbon liquids such as gasoline (petrol) or diesel. A magnet cannot provide oxygen and neither can it change the amount of heat released from burning the fuel.
Liquids cannot "retain" any magnetic effect when they leave the magnet, even if affected when within it. Hence you cannot "charge up" a liquid in the way that a dust particle can be charged.
There is no truly independent lab analysis which could give evidence that combustion can be improved nor that you'll get better power output or lower emissions. The "labs" that give reports and testimonials to the various magnetic product companies are either on their payroll, or received generous "donations". No conflict of interest there then.
A modern car engine will typically fail to completely burn something like ½% of the fuel it uses. This therefore will be the sort of improvement that could be expected by a device that ensured "complete combustion" of all the fuel. Most magnetic devices claim an 8-10% improvement. What are they burning above the ½% of unburned fuel?
Scientific doublespeak
As with the holographic plastic sticker above, the websites, TV commercials and brochures of these magnetic devices use scientific doublespeak to try to impress / confuse the consumer. A great example is this site : The Magnetizer. According to their site, their device works by:

breaking up [nonexistent] "clusters" of hydrocarbon molecules, thereby exposing the previously-shielded atoms to combustion
converting the hydrocarbons to "positive ions" which are more strongly attracted to the "negatively charged air molecules" (assuming that you also install their "air energizer" on the air intake)
change the hydrocarbon molecule from its para [spin] state to the higher energized ortho state
Yes folks, The Magnetizer's manufacturers would have you believe they can magnetise thin air by clamping a weak magnet around your air intake. Amazing.


Sursa : http://www.carbibles.com/ , Chris nu e prostu' satului ....

Care doreste ii fac eu tiripleasca aia, am magneti foarte puternici din HDD Laughing , pret imbatabil, 50lei.
  • mykl

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da...am citit cele scrise mai sus..sa zicem....nu pot sa zic decat ca eu am vazut diferentele.FIecare face cum vrea ..Si apropo magnetii astia sunt pozitionat intr-un anumit fel !Nu sunt numai pusi acolo sa fie.NU jtiu ce face si ce nu face da am simtit clar diferentele.POate , mai cumpar unu sa fie 2 in serie.NUma nu prea este loc la Y20dth(extrem de inghesuit la zafira).incercati pe ocazii.ro prin curier rapid si banii ramburs in 24 ore. Smile
Skip ads

  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Maiandrei sti de unde ar putea fi problema de imi arata mie la releti 1.7-1.8l consumul instantaneu?aia de la reprezentanta au spus ca asa tre sa arate, chiar nu inteleg.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1,7-1,8 nu e corect. Daca intra regenerarea FDP atunci arata cam 4-4,5

pe okazii.ro ai pe cineva anume sa ne recomanzi?
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
http://www.fuelmax.ro/
Nu stiam unde sa postez... Mi se pare destul de interesant, dar oare poate fi adevarat?
http://stirileprotv.ro/stir...ent-sau-gaze.html
Eu nu ma pricep si chiar sunt curios daca se poate face asa ceva si nu sau gandit pana acum marii producatori auto si sa vina cu 10 jucarioare din astea sa scoata un consum dragut la motoare de multi litri. Daca este cineva care ma poate lumina ii multumesc!
P.S. Rog moderatorii sa mute discutia unde trebuie daca nu am scris unde trebuie.

O seara excelenta!
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
doi magnetii care ionizeaza prostia. daca era ceva de capul lor de ce nu l-au montat marii producatori de masini direct din fabrica!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Uite aici economie de combustibil Smile Primul Oltcit electric omologat de RAR! Se aude putin fluieratul electomotorului ....dar mai tare se aude scartaitul bucsilor! Smile Bravo lor!

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La cat costa bateriile si ce durata mica de viata au nu cred ca e rentabil deloc.
Ce mi-a placut in reportajul de pe Pro Tv a fost consumul pe care il avea A6-le ala. In rest numai prostii.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
e_alin a scris:doi magnetii care ionizeaza prostia. daca era ceva de capul lor de ce nu l-au montat marii producatori de masini direct din fabrica!

ai fi mirat dar s-a montat.exista pe c20ne.am vazut cateva in realitate.nu stiu rolul dar magnet era sigur.
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si ai cum sa dai de respectivul posesor sa aflam si noi detalii de la un utilizator?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din biblie http://www.carbibles.com/fu...ne_bible_pg6.html , traducere google ca sunt unii mai slabi la engleza :
tratamente magnetice de combustibil
Status: Netestat
Site-uri: prea multe pentru a lista.
Dacã conduci o masina, esti absolut garantat pentru a fi auzit aceastã afirmaþie înainte: "pune un magnet pe linia de combustibil ºi va creºte economia de combustibil fãcând consum de combustibil mai eficient." Scuzã-engleza mea, dar asta e coaie. Existã atât de multe motive pentru care aceste dispozitive sunt purã fantezie. Iatã doar câteva dintre ele:

Magneþii sunt mici, ºi destul de slab. Nu existã nici un efect demonstrabil de aceste lucruri pe hidrocarburi lichide, cum ar fi benzina (benzinã) sau motorinã. Un magnet nu poate furniza oxigen ºi nici nu poate schimba cantitatea de cãldurã eliberatã prin ardere a combustibilului.
Lichidele nu pot "reþine" orice efect magnetic când pãrãsesc magnet, chiar dacã afectate atunci când în cadrul acestuia. Prin urmare, nu puteþi "taxa de pânã" un lichid in modul in care o particula de praf poate fi perceput.
Nu existã nici o analizã de laborator cu adevãrat independent, care ar putea da dovadã de ardere care poate fi îmbunãtãþitã, nici cã veþi obþine o putere mai bine sau reducerea emisiilor. "Laboratoare", care prezintã rapoarte ºi mãrturii la diferite companii de produse magnetice sunt fie pe statul de platã lor, sau a primit generos "donaþii". Nici un conflict de interese acolo, atunci.
Un motor de masina moderna nu va reuºi sã ardã complet de obicei, ceva de genul ½% din combustibilul care le utilizeazã. Acest lucru, prin urmare, va fi un fel de îmbunãtãþire care ar putea fi de aºteptat de cãtre un dispozitiv care a asigurat "ardere completã" a tuturor combustibil. Cele mai multe dispozitive magnetice pretinde o îmbunãtãþire 8-10%. Ce sunt acestea ardere peste ½% din combustibil nears?
ªtiinþifice doublespeak
Ca cu autocolant plastic holografic de mai sus, site-uri, reclame TV ºi broºuri de utilizarea acestor dispozitive magnetice doublespeak ºtiinþifice pentru a încerca sã impresioneze / confunde consumatorului. Un bun exemplu este acest site: Magnetizer. Potrivit site-ul lor, aparatul lor de lucrãri de:

despartirea [inexistent] "clustere" de molecule de hidrocarburi, expunând astfel atomii anterior protejat pentru a ardere
convertirea hidrocarburi la "ioni pozitivi", care sunt mai puternic atras de "moleculele de aer încãrcate negativ" (presupunând cã vã instalaþi, de asemenea lor "energizant aer" pe priza de aer)
schimba molecula de hidrocarburi din punctul sãu [spin] stat la stat mai mari orto energizat
Da oameni buni, producãtorii Magnetizer lui ar fi sã crezi ei pot magnetise aer subþire de prindere un magnet slab de admisie a aerului în jurul tãu. Uimitor.


Subiectul a mai fost discutat pe forum la fel si turbioane, aditivi minune, filtru minune, turbina electrica etc. , il voi uni cand gasesc discutia veche.
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu am gasit un subiect legat de aceste aparate si din cauza asta am deschis un topic nou. Am vazut articolul de la stiri, am vazut consumul de la audi care este impresionant avand in vedere ca nu este A2 si am zis ca este interesant de discutat subiectul asta. Eu momentan am ramas fara masina dar in 3 saptamani iau alta si atunci o sa "risc" 40 de euro sa vad ce este cu jucarioarele astea, chiar sunt curios...
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
siner a scris:Eu nu am gasit un subiect legat de aceste aparate si din cauza asta am deschis un topic nou. Am vazut articolul de la stiri, am vazut consumul de la audi care este impresionant avand in vedere ca nu este A2 si am zis ca este interesant de discutat subiectul asta. Eu momentan am ramas fara masina dar in 3 saptamani iau alta si atunci o sa "risc" 40 de euro sa vad ce este cu jucarioarele astea, chiar sunt curios...


wtf? tu ai vazut consumu instant la vreo masina pana acum? in filmulet ii apare 3.7-3.8-6.8 Neutral. consumu variaza de la 0-99% la vag in functie de cum apesi pedala de acceleratie si clar el o apasa mult mai putin decat trebuia si in momentul cand a calcat-o putin mai mult a crescut la 6.8 si garantat crestea mai mult daca mai filmau bc-ul
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
wtf? tu ai vazut consumu instant la vreo masina pana acum? in filmulet ii apare 3.7-3.8-6.8 Neutral. consumu variaza de la 0-99% la vag in functie de cum apesi pedala de acceleratie si clar el o apasa mult mai putin decat trebuia si in momentul cand a calcat-o putin mai mult a crescut la 6.8 si garantat crestea mai mult daca mai filmau bc-ul[/quote]

Din cauza asta evit sa comentez, pentru a nu intra in polemici stupide. Da, am vazut consumul instant al multor masini, indiferent ca imi apartineau sau erau masini de servici. Si da, stiu cum variaza consumul instant la masini, si da, mi se pare dragut un consum intre 3 si 6% pentru un audi a6 automat la 100km/h. La zafira aveam 6% la 100km/h pe pilot... In concluzie te rog sa vi cu argumente sau pareri personale fara sa jignesti si sa pastram o limita de bun simt.
Multumesc.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
siner a scris:wtf? tu ai vazut consumu instant la vreo masina pana acum? in filmulet ii apare 3.7-3.8-6.8 Neutral. consumu variaza de la 0-99% la vag in functie de cum apesi pedala de acceleratie si clar el o apasa mult mai putin decat trebuia si in momentul cand a calcat-o putin mai mult a crescut la 6.8 si garantat crestea mai mult daca mai filmau bc-ul


Din cauza asta evit sa comentez, pentru a nu intra in polemici stupide. Da, am vazut consumul instant al multor masini, indiferent ca imi apartineau sau erau masini de servici. Si da, stiu cum variaza consumul instant la masini, si da, mi se pare dragut un consum intre 3 si 6% pentru un audi a6 automat la 100km/h. La zafira aveam 6% la 100km/h pe pilot... In concluzie te rog sa vi cu argumente sau pareri personale fara sa jignesti si sa pastram o limita de bun simt.
Multumesc.[/quote]

o sa iti filmez de l amine sa vezi la 150 la ora cum sco 1%
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La orice masina poti arata consumul asta cand decelerezi, scoti din viteza sau calci ambreiajul. Eu ma uitam ca merge in oras si nu pare sa faca special pentru a scoate consumul asta.
Avand in vedere ca exista totusi discutii pe tema asta inseamna ca poate fi si un sambure de adevar. Sper sa apara cineva care sa aiba un dispozitiv ca asta sa ne spuna la ce concluzie a ajuns.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
siner a scris:La orice masina poti arata consumul asta cand decelerezi, scoti din viteza sau calci ambreiajul. Eu ma uitam ca merge in oras si nu pare sa faca special pentru a scoate consumul asta.
Avand in vedere ca exista totusi discutii pe tema asta inseamna ca poate fi si un sambure de adevar. Sper sa apara cineva care sa aiba un dispozitiv ca asta sa ne spuna la ce concluzie a ajuns.


la viteza aia daca o scoti din viteza iti arata un 2-3% Wink. ideea e ca pt 4-5 secunde poti afisa un consum bun pe bc (fara ambreiaj sau scos din viteze ca atunci e tot mare, mai ales ca avea automata pe audi) numai din pedala de acceleratie, iar in filmulet soferul nu a reusit asta pt ca a tinut pedala mai putin apasata, apoi a inceput sa o apese si bc-ul merge in hopuri dar sunt convins ca pe afisaj a aparut intr-un final un 8-9%
  • deleted-57498

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut am o zafira cu motor y20dth.asta vara am reparat pompa injectie,partea electronica.
dupa aceasta reparatie mia crescut consumul instant la 0,9l la relanti cu motorul cald.
inainte de reparatie,aveam consumul instant 0,4l/0,5l la relanti.dar totodata mia crescut si consumul in general .
oricum as conduce nu pot sa scot un consum mai mic de 9l/100km.
in timpul reparatiei pompa nu afost data jos de pe masina.
imi pote spune cineva ce sa intimplat?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR