Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
buna ziua
am cumparat de curind(5 zile) o masina opel kadet caravan, din '90, 1.6 benzina injectie monopunct. pina acum am avut un consum de 10% afara. cred ca e cam mult. ce as putea sa fac, pot regla injectia, micsora debit?
motorul nu prea scapa compresie, adica mai merge. ce ma sfatuiti?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Catalizata sau nu ? Question
  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sal
are sonda lambda, adica asta cred ca e chestia care iese din evacuare;
am avut o problema la sonda, adica era crapata in doua, de fapt rupta si am sudat eu, adica am punctat doar, pt. ca a murit si aparatul de sudura, dar nu cred ca sunt probl. de aici, nu sufla, si e partea de la capat cea sudata, apoi am obs ca era consum maricel inainte de a suda, deci ce-as putea sai fac?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Schimb-o (sonda...), de preferinta cu una originala si lasa improvizatiile mioritice Exclamation Si... cauta un mecanic, nu un potcovar, daca intelegi e bine, daca te umflii in pene, tot bine va fi, sfatul e insa sincer Exclamation
Skip ads

  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mersi pt raspuns; informativ totusi cit ar trebui sa consume, sa ma pot orienta si daca se mai poate face vreun reglaj afara de sonda, pe care ma gindeam sa o inlocuiesc, intreb asa de curios, pe cine are de mai
mult timp acest fel de motor. nu stiu daca am precizat dar are cutie automata; se poate sa fie doar cu 3 trepte? eu atit am simtit ca are. adica a 3 a intra pe la 40(se simte) si cam atit.nu are turometru(nu stiu daca se poate pune) cred ca are numai 3 pt ca pt bagat intr-o treapta inf are doar 2 si 1.
nici de tras nu trage, am vrut sa urc o panta si m-a depasit o dacie, asa la drum drept merge ea cumva, nu itit dai seama.
ps
am sudat-o ca sa nu pierd din componente si sa ma minunez ce consum adevarat are.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai e suficient sa fie sonda dusa si sa iti consume mai mult, pt ca , atuinci cand computerul depisteaza ca nu are date de la sonda, trece pe o diagrama de rezerva.
La panta trebuia sa treci in treapta inferioara, am inteles ca se calca acceleratia pana la fund brusc ca sa faca asta.
  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsuri.
cit ar trebui sa consume de fapt?adica nu se poate regla nimic la injectie?
apoi sa inteleg ca are doar trei trepte?nu e cam putin?ma gindeam ca macar 4 ar fi cit de cit dar trei?nu scrie nimic nicaieri, nici deasupra nici dedesupt(mam uitat)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La injectie, daca senzorii functioneaza corect (si tu ai destul de putini "din astia") nu e nimic de facut, la limita schimbat injectorul, un motor cu injectie NU se regleaza ca si unul din ala cu carburator, toata "logica" lui fiind in calculatorul aferent... in schimb, vezi sa nu ai catalizatorul infundat...
La o masina similara (dar cu cutie "normala") un amic consuma pana la 14 in oras, 8 dupa schimbarea sondei lambda...
Cat despre cutie... habar nu am, nu m-a placut niciodata cutiile automate, vezi insa ca 1-2-3 nu este ceea ce crezi tu, ci "obligarea" cutiei sa filoseasca DOAR primele 1-2-3 viteze (de exemplu daca ai remorca) in mod normal tu cunosti doar doua pozitii D (drive) si N (neutral) plus cea de parcare, evident...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
M-ai spart cu sudatul sondei Laughing
Am mai vazut si eu multe de genul tranzistor explodat, omul lipeste su superglue bucatelele si apoi vrea sa mearga!
Du-te la dezmembrari si cumpara o sonda!
  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sal
stiam la ce folosesc 1.2 eram curios daca sunt 3 de toate sau 4, adica daca sunt si cutii automate cu 3 trepte de tot, afara de mers inapoi. am sa cumpar o sonda, cam 700 mii la sec. are cutie automata, nu o mai pot schimba. sa vad daca pot monta un turometru, asa poate imi dau seama daca mai are o treapta in plus. am scris mai sus ca am sudat bucatile pt a nu le pierde, dar ea cred ca consuma mult si inainte de al le suda, de asta intrebam daca se poate regla ceva pe undeva. altii zic de injector, calculator, mai multe, pe masura ce o sa inlocuiesc, cine stie poate mai cumpar o data masina. entuziasmul e din partea nevestii mai mult pt cutie, ca ea le mai incurca la schimbat pe genul clasic, dar e usor de condus, per ansamblu.
sonda de pe masina nu are nici un fir electric, doar o conducta, de asta mam bagat so o lipesc, era pe partea care nu afecta ansamblul in gen., nici mie nu-mi place, dar asa pe loc atit se putea.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de recomandat e sa ia si de la dezmembrari o sonda lambda (din cate stiu se comporta ca si o consumabila), asa ca mai bine face un efort si isi cumpara una noua.
Mai pune 30 lei si isi ia de la Eduard33 Wink.
  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
?
cine e eduard, despre ce e vorba?
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E user aici pe forum, membru fondator: om super serios, cu super marfa si super preturi.
Uite: https://www.clubopel.com/pro...profile&u=356
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asa zic si eu daca tot vrei sa simti ceva la consum ia-ti una noua nu mai face improvizatii si carpeli iar despre eduard33 merita sa incerci findca sigur te poate ajuta.
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
enache cristi a scris:sal
are sonda lambda, adica asta cred ca e chestia care iese din evacuare;
am avut o problema la sonda, adica era crapata in doua, de fapt rupta si am sudat eu, adica am punctat doar, pt. ca a murit si aparatul de sudura, dar nu cred ca sunt probl. de aici, nu sufla, si e partea de la capat cea sudata, apoi am obs ca era consum maricel inainte de a suda, deci ce-as putea sai fac?


omule,acum am vazut topicul cu sudat sonda lambda...am vazut opel
rekord cu punte spate de ford granada,am vazut ford transit chituit cu
ciment ,am vazut zeci de bolinzii la camioane...dar asta nu!

oricum,fa-i o compresie.
  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sal omule
am explicat de ce am sudat la sonda, ca sa nu pierd bucatile. nu ma asteptam sa mearga ca si noua, si trebuia sa urnesc masina din loc.
e drept nu stiam ca de acolo o sa creasca si consumul, care era maricel si inainte de asta, nu am avut masina cu sonda pina acum, nu stiu principiul de functionare, credeam ca e o conducta initial care pleaca de la ea, asa si apare, apoi am vasut ca e de fapt ceva electric. ma gindesc poate daca pun ceva , o rezistenta, care sa dea acelasi semnal, nu stiu cum functioneaza una noua, daca as putea sa o anulez nu mas supara, adica sa dea semnal tot timpul cum ca ar fi ok., de aici ar fi si consumul ok; repet habar nam cum funct. si ce semnal iese poate stie cineva?
catalizatorul daca era bun la inceput, acu sigur nu mai are treaba, deci las scoate si pe ala.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR